בלאס וגאס מהמרים על עתיד המהמרים

מדינת נוואדה מתכוונת לקצץ במימון שניתן למרכזי גמילה מהימורים

ניו יורק טיימס
איאן לאווט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
איאן לאווט

גורדי גרקו היה מכור להימורים כמעט מאז הפעם הראשונה שהחל לשחק בקוביות, בגיל 16. במשך 35 שנה ההימורים היו כל חייו: הוא עבד בענף והימר על אירועי ספורט ומרוצי סוסים. אולם לאחר פיטוריו ב-2006, נסע למרכז לטיפול בבעיית הימורים בלאס וגאס, וכיום הוא מתגאה בכך שלא הימר כבר יותר משנה.

עם זאת, התוכניות לטיפול באנשים שמכורים למשחקי מזל בבירת ההימורים של ארצות הברית נמצאות בסכנה, מאחר שהמחוקקים בנוואדה מחפשים דרכים לצמצם את הגירעון העצום בתקציב המדינה. מושל נוואדה הציע לקצץ את המימון שניתן לארגונים כמו המרכז שבו טופל גרקו, צעד שעלול להותיר את אלה המנסים להיגמל עם מעט מאוד מקומות שבהם יוכלו לקבל עזרה.

"הפנייה לקבלת עזרה היתה הדבר הטוב ביותר שעשיתי מעודי", אומר גרקו, בן 61, שמסייע כיום בהתנדבות לאחרים הסובלים מהתמכרות להימורים. "הקיצוצים האלה יגרמו לייאוש רב. למהמרים אין כסף לטיפולים".

לפי מחקר משנת 2002, יותר מחמישה אחוזים מתושבי נוואדה סובלים מבעיות הקשורות להימורים - כמעט כפליים מהשיעור בקרב כלל אוכלוסיית ארצות הברית.

מאז 2005, אגרה בסך שני דולרים הנגבית על שימוש במכונות הימורים, מסייעת במימון מחקרים ותוכניות למניעת התמכרות וטיפול בה. בשנת 2009 הכניסה האגרה 1.5 מיליון דולרים.

אולם לנוכח גירעון של 1.5 מיליארד דולרים - כמעט חצי מתקציב המדינה בשנת הכספים הקודמת - הציע המושל הרפובליקאי בריאן סנדובל להפנות חצי מהכנסות האגרה לקופת המדינה הכללית. מחוקקים אחרים רוצים לקצץ לגמרי את מימון הטיפול בהתמכרות להימורים. הסנאטור בן קייקהפר מהסנאט של נוואדה הציע להפנות את המחצית השנייה של ההכנסות לתוכניות לטיפול באוטיזם, שגם עליהן מאיימים קיצוצים.

"הטיפול במכורים להימורים הוא שירות חיוני, אבל קיימות בתחום זה אופציות לטיפול במסגרות פרטיות", אמר קייקהפר, רפובליקאי מרינו. "כשעוסקים בקביעת סדר עדיפויות להקצאת תקציבים, אני בוחר לתת עדיפות לילד אוטיסטי על פני מכור להימורים".

המרכז לטיפול בבעיית הימורים מציע טיפולי ייעוץ כמעט ללא תשלום למאות מטופלים בשנה. תרומות של גורמים פרטיים, בהן כאלה שמקורן בחברות הימורים, מממנות יותר מחצי מהתקציב השנתי של הארגון, שעומד על 410 אלף דולר.

"אנחנו מתבססים על תקציב זעום לפי כל אמת מידה, וזה אירוני לאור העובדה שלאס וגאס היא המכה של ההימורים בעולם", אמר המנהל הקליני של המרכז, רוברט האנטר. "אם נאבד את מימון המדינה, זה יחסל אותנו, ניאלץ לעשות כמה קיצוצים דרמטיים ביותר".

עם זאת, הפרופסור בו ברנרד, סוציולוג מאוניברסיטת נוואדה שבלאס וגאס, טוען כי "הטיפול בהתמכרות להימורים בנוואדה קוצר הצלחה לא רק בצמצום ההימורים, אלא גם בתחומים הקשורים לדיור ותעסוקה. לצערי, זהו אחד מהדברים שנוטים להכניס בהם קיצוצים בתקופות של האטה כלכלית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ