מכה לקאנצלרית מרקל: הסוציאליסטים הביסו את מפלגתה בבחירות בהמבורג

המצביעים בעיר השנייה בגודלה בגרמניה תמכו באופוזיציה

ניו יורק טיימס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ד-פ-א

ברלין. מפלגתה של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU), ספגה שלשום מפלה צורבת בבחירות בעיר-המדינה הצפונית המבורג, ואיבדה את השליטה בה למפלגת האופוזיציה, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. הממונה על הבחירות הודיע כי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית קיבלה 48.3% מהקולות, המעניקים לה רוב קטן ומוחלט, לפי שיטת הבחירות הגרמנית.

מערכת הבחירות הראשונה מתוך שבע השנה היתה אסון מבחינת מרקל, שהקואליציה שלה שולטת בבית התחתון של הפרלמנט, הבונדסטאג, אולם מתקשה לאשר חוקים בבית העליון, הבונדסראט, הכולל את נציגי מדינות המחוז. ראש העיר המכהן של המבורג ומועמד המפלגה הנוצרית-דמוקרטית בבחירות, כריסטוף אלהאוס, הביע תדהמה מהתוצאות אולם מיהר להודות בתבוסה למועמד הסוציאל-דמוקרטים, שר העבודה לשעבר, אולף שולץ. התפקיד של ראש העיר המבורג מקביל לזה של ראש ממשלה במדינות מחוז אחרות.

הנוצרים-דמוקרטים קיבלו כמחצית מהקולות שקיבלו בבחירות הקודמות ב-2008 - 21.9% לעומת 42%. ואילו הסוציאל-דמוקרטים, בראשות שולץ, התאוששו וזכו כמעט ב-50% מהקולות, לעומת 34% ב-2008. כעת יוכלו הסוציאל-דמוקרטים להרכיב ממשלה בלי להזדקק לשותפים קואליציוניים.

זו היתה מערכת הבחירות הראשונה מתוך שבע מערכות בחירות אזוריות, והנוצרים- דמוקרטים ניסו להמעיט בחשיבות תוצאותיהן. "לא תהיה לכך כל השפעה במישור הפדרלי", אמר אקהארד פון קלאדן, בכיר במפלגה, המשמש יועץ של מרקל. עם זאת, הרמן גרוהה, מזכ"ל המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, אמר לתומכי המפלגה בברלין שהתוצאות הן "תבוסה גדולה וכואבת".

אף שהמצביעים בהמבורג, העיר השנייה בגודלה בגרמניה, התמקדו בנושאים מקומיים כמו חינוך ואבטלה, ההצבעה יכולה לקבוע את מידת הלהט בשש מערכות הבחירות האזוריות הבאות. אך חלק מהמומחים נזהרים שלא לייחס חשיבות רבה מדי להמבורג. נילס דידריך, פרופסור למדע המדינה באוניברסיטה הפתוחה בברלין, אמר כי "דבר אחד אסור לעשות, וזה להתייחס בביטול למרקל בשלב הזה".

לנוכח הצמיחה הכלכלית, האבטלה הנמוכה והגידול בייצוא, הקואליציה של מרקל מנסה למצב עצמה כממשלה שיכולה להמשיך לקיים שגשוג, ובמקביל להגן על האינטרסים של גרמניה באיחוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ