לוב: ילדי הדיקטטור מועמר קדאפי - זרועו הארוכה של השלטון

מובילים את הדיכוי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

(רויטרס וד-פ-א). אחרי 42 שנה בשלטון ולמרות שאין לו מעמד רשמי בממשלה, אין שום דרך לפעול בלוב ללא מגע עם מועמר קדאפי או אחד משבעת ילדיו. בניו סעדי, מועתסם וחמיס עומדים מאחורי היד הקשה שהוא מפעיל כלפי המפגינים. מועתסם הוא היועץ לביטחון לאומי, חמיס הוא מפקד בכיר בצבא, העומד בראש "בריגדת חמיס" - הכוח המאומן ביותר במדינה - וסעדי גם הוא מחזיק בדרגה צבאית בכירה.

סיף אל-איסלאם, בנו השני והאיש שעד לאחרונה נראה היה כיורש העצר, הוא איש הקשר לעניינים בינלאומיים ולהתוויות מדיניות. סיף אל-איסלאם, בן 38, נחשב במשך זמן רב ל"פנים הליברליות" של משפחת קדאפי. הוא קרא פעמים רבות לערוך רפורמות במדינה, ומעולם לא היה מעורב בשערורייה או בהתקפה על מישהו אחר. אולם הוא היה זה שנעמד אתמול מול מצלמות הטלוויזיה וניסה לזרוע בלב אזרחי לוב את הפחד מפני מלחמת אזרחים. לעומת אביו - שהנשיא סאדאת המנוח כינה פעם "המטורף הזה מלוב" - קדאפי הבן, בוגר אוניברסיטה בלונדון, נראה מיושב יותר בדעתו ומעשי יותר.

בן נוסף של קדאפי שזכה לפרסום בינלאומי הוא חניבעל קדאפי, שבהתנהגותו דומה יותר לאביו. חניבעל התפרסם לאחר שהיה מעורב בסדרת מעשי אלימות באירופה, שהגיעו לשיאם כשנעצר בשווייץ לאחר שהכה את שני משרתיו. האירוע הוביל למשבר דיפלומטי בין לוב לשווייץ. עיישה קדאפי, בתו היחידה של רודן לוב, התפרסמה גם היא בעבר, לאחר שהצטרפה לצוות עורכי דינו של סדאם חוסיין. בשנים האחרונות פעלה עיישה לקידום זכויות הנשים בלוב. בנו הבכור מוחמד איבד לפני שנים את אהדת אביו, אם כי הוא עומד בראש הוועד האולימפי של לוב. הבן האחרון, סיף אל-ערב, הוא הכי פחות מוכר. הוא חי במינכן, מעורב בעסקים לא ברורים ומעדיף להעביר את שעותיו בבילויים, כפי שסיפר השגריר האמריקאי בטריפולי במברק לוושינגטון במארס 2009 שנחשף בידי אתר ההדלפות ויקיליקס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ