משבר דיפלומטי: סוכן סי-איי-אי הרג שני פקיסטאנים

ארה"ב דורשת לשחרר את ריימונד דיוויס, שירה למוות בשני גברים בלאהור בעת שעסק בפעילות חשאית. פקיסטאן מסרבת

דקלן, ולש, איאן מקאסקיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דקלן, ולש, איאן מקאסקיל

גרדיאן

לאהור. עובד שגרירות ארה"ב בפקיסטאן שירה למוות בשני גברים בלאהור, וגרם למשבר דיפלומטי ביחסי המדינות, הוא סוכן סי-איי-אי שהיה באותה עת במשימה. כך אישרו אתמול גורמים בממשל האמריקאי בעקבות טענת פקיסטאן.

ריימונד דיוויס היה נושא להשערות רבות מאז ירה ב-25 בינואר באקדח גלוק חצי-אוטומטי לעבר שני גברים, שרכבו על אופנוע ועצרו לפני מכוניתו ברמזור אדום. שלטונות פקיסטאן מאשימים אותו ברצח, אך ממשל אובמה טען עד כה שהוא "בכיר בתחום המנהלי והטכני", בקונסוליה האמריקאית בלאהור, ושיש לו חסינות דיפלומטית.

אתמול הודו בממשל כי דיוויס בן ה-36, שהיה בעבר בכוחות המיוחדים, אכן עובד כקצין סי-איי-אי. גילוי זה צפוי להקשות על מאמצי האמריקאים לשחרר אותו.

דיוויס טען שפעל מתוך הגנה עצמית נגד שני גברים, ככל הנראה שודדים חמושים באקדחים. ואולם, התביעה הפקיסטאנית מאשימה אותו בהפעלת כוח מופרז משום שלדבריה, ירה עשר יריות ולאחר מכן יצא מרכבו וירה פעמיים בגב באחד משני הגברים. הגופה נמצאה במרחק עשרה מטרים מהאופנוע. "זה חורג ממה שמוגדר אצלנו ?הגנה עצמית'", אמר קצין משטרה בכיר.

ממשלת פקיסטאן מודעת למעמדו של דיוויס בסי-איי-אי, אך שומרת על שתיקה למרות הלחץ האמריקאי לשחררו בהתאם לאמנת וינה. בשבוע שעבר תיאר ברק אובמה את דיוויס כ"דיפלומט שלנו" ושלח לאיסלאמבד את הסנאטור ג'ון קרי, שנחשב ל"פותר הבעיות" של הממשל. קרי שב לוושינגטון בידיים ריקות.

פקיסטאנים רבים זועמים על שאמריקאי חמוש השתולל בעיר ופרשנים מזהירים מהפגנות בנוסח מצרים אם ישוחרר. ממשלת פקיסטאן הודיעה שתחליט עד 14 במארס אם הוא נהנה מחסינות.

גבר שלישי נדרס על ידי מכונית אמריקאית שנחפזה לבוא לעזרת דיוויס. בכירים פקיסטאנים סבורים ששני יושביה היו אנשי סי-איי-אי, כי יצאו חמושים ממעונו של דיוויס. האמריקאים סירבו לתת לפקיסטאנים לחקור אותם.

ארה"ב טוענת שפקיסטאן מחזיקה בדיוויס באופן בלתי חוקי בניגוד לאמנות בינלאומיות. פוליטיקאים בוושינגטון כבר הציעו לקצץ משמעותית מהסיוע השנתי בגובה 1.5 מיליארד דולר שארה"ב מעניקה לפקיסטאן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ