שליט לוב, מועמר קדאפי יודיע: מתכוון לבזר סמכויותיי

רשת אל-ערבייה מדווחת כי שליט לוב צפוי להעביר סמכויות לממשלות מקומיות במדינה ולהעניק להן גם שליטה בתקציבן

שלמה שמיר
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

שליט לוב, מועמר קדאפי, צפוי להודיע בזמן הקרוב כי הוא מתכוון להעביר סמכויות לממשלות מקומיות ולהעניק להן שליטה על תקציבן - כך נמסר אחר הצהריים (שלישי) ברשת אל-ערבייה. קדאפי הופיע לפנות בוקר בטלוויזיה הממלכתית במדינה בפעם הראשונה מאז החלה ההתקוממות נגדו לפני שבוע והכחיש כי נמלט מלוב. "אני בטריפולי, לא בוונצואלה", אמר קדאפי והוסיף: "אל תאמינו לדיווחים המטעים בתקשורת".

קדאפי הופיע בטלוויזיה למשך 22 שניות בלבד, כשהוא עומד מחוץ למכוניתו בגשם ואוחז בידו מטריה. "רציתי לומר משהו לצעירים בכיכר העיר ולהישאר איתם במשך הלילה, אבל החל לרדת גשם", אמר, "תודה לאל, זה דבר טוב". לדבריו, הסרטון צולם כדי להוכיח שהוא עדיין בלוב.

ובתוך כך, ג'ון קרי, יו"ר וועדת החוץ של הסנאט האמריקאי, אמר היום כי "על הממשל האמריקאי לשקול הטלת סנקציות מחודשת על לוב". לדבריו, "אני מקווה שאנו עדים לשעות האחרונות של קדאפי בשלטון. מפקדי הצבא שלו צריכים לדעת שהם עלולים לעמוד לדין בינלאומי בגין פשעי מלחמה". במקביל, התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיונים בלתי רשמיים סביב המצב בלוב.

הלילה, שבו מטוסי קרב והפציצו כמה שכונות מגורים בטריפולי הבירה. תושבים בשכונת תג'ורה סיפרו כי גופות רבות מוטלות ברחובות וכי חיילים לוביים יורים לכל עבר, ובכלל זה גם על רכבי הצלה. עוד נמסר כי שני מטוסי קרב נחתו בבנגאזי לאחר שטייסיהם סירבו להפציץ מטרות בטריפולי. ארגוני זכויות אדם דיווחו היום כי מאז תחילת העימותים בבירה, ביום ראשון השבוע, נהרגו לפחות 62 בני אדם.

אתמול החל משטרו של קדאפי להראות סימנים ראשונים של התמוטטות, לאחר שישה ימים של מהומות. בכירים בכל הדרגים החלו נוטשים אתמול את תפקידיהם, לצדו של קדאפי, ומערי לוב השונות זרמו אתמול דיווחים על מותם של מאות מפגינים בידי כוחות הביטחון הלוביים - רבים מהם, על פי הדיווחים, נהרגו בהפצצות מטוסים של חיל האוויר הלובי. בסך הכל עמד מספר ההרוגים נכון לאתמול על 600 איש.

תצלום: רויטרס

בכיכר הירוקה בלב טריפולי, מוקד המחאה בעיר הבירה, נראו גם אתמול קבוצות חמושות, ככל הנראה של שכירי חרב אפריקאים שבאו לאזורים שבהם התגודדו מפגינים, שכבר התעמתו עם שוטרים. השוטרים נסוגו והותירו את הזירה בידי שכירי החרב, שלפי דיווחים ירו על המפגינים ללא הבחנה. ברחבי העיר נראו מבנים עולים באש, ובהם "היכל העם", סמל השלטון שבו מתכנס הפרלמנט של לוב כמה פעמים בשנה. הצבא, לעומת זאת, ניסה להיאחז בכמה מבני מפתח. בנוסף, כוחות צבא ניסו לגרש מפגינים שהשתלטו על מטה הטלוויזיה הממלכתית של לוב.

בנגאזי, העיר השנייה בגודלה בלוב שהיתה מוקד המחאה בימים הראשונים, נותרה אתמול בשליטת המפגינים. עם התפשטות האלימות לטריפולי, טען אתמול ארגון זכויות האדם Human Rights Watch כי לפי מקורותיו נהרגו יותר מ-250 איש בבירה רק אתמול. בנו של קדאפי, סיף אל-איסלאם, התריע אתמול בנאום בטלוויזיה הלובית כי אם ההפגנות לא ייעצרו, הרי שיישפכו נהרות של דם ולוב תידרדר למלחמת אזרחים. הוא הוסיף כי לוב אינה מצרים או תוניסיה, וטען כי סוחרי סמים עומדים מאחורי ההפגנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ