שתי ספינות הקרב האיראניות עברו את התעלה

גורם מצרי רשמי מסר כי שתי הספינות, שסיימו את מעבר התעלה בשעות אחר הצהריים, ישובו לתעלה ב-3 במארס

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

שתי ספינות הקרב האיראניות עברו היום (שלישי) את תעלת סואץ והן בדרכן לנמל לטקיה בסוריה, כך מסרו גורמים ברשות תעלת סואץ. הספינות נכנסו לתעלה לפנות בוקר ויצאו לים התיכון בסביבות 15:30 בדרכן לסוריה. "הן צפויות לשוב לתעלה ב-3 במארס", מסר גורם מטעם רשות תעלת סואץ. מדובר בפעם הראשונה מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979 שספינות איראניות עוברות בתעלת סואץ.

בישראל מעריכים כי למצרים לא היה מנוס מאישור מעברן של הספינות, משום שהאמנות עליהן היא חתומה מחייבות אותה להתיר תנועה חופשית בתעלה. עם זאת, בזמן משטר מובארק נמנעה איראן ממהלכים דומים, כנראה בשל העמדה הנחרצת שנקטה קהיר.

בצה"ל לא נערכים באופן מיוחד לבואן של הספינות, וסבורים שמדובר בצעד הפגנתי בלבד. גורם בצה"ל הבהיר השבוע שחיל הים יעקוב אחר הפלגת שתי הספינות כפי שנעשה לגבי כל כלי שיט שמוצאו באיראן, אבל אין שום כוננות מיוחדת או כוונה להתעמת עם הספינות, כל עוד יהיה ברור שהן מפליגות במים בינלאומיים ושאין להן כוונות התקפיות.

שתי הספינות הן הפריגטה אלוואנד ואניית משא שנלווית אליה. הפריגטה היא ספינה מיושנת למדי, שנרכשה לפני ארבעים שנה מבריטניה. מדובר בספינת הדגל של הצי האיראני ובמשך השנים שדרגו את יכולתה בטילים מתוצרת סין. עם זאת, במערכת הביטחון מעריכים שבמצב תיאורטי של עימות, לא יקשה על חיל הים הישראלי לגבור על הספינה האיראנית.

על פי הידוע למערכת הביטחון, הספינה אינה נושאת עליה משלוחי נשק מיוחדים המיועדים לסוריה או לארגון חיזבאללה, כפי שהיה בנובמבר 2009, עם אניית המשא פרנקופ, שנעצרה על ידי חיל הים כשנשאה עליה מאות טונות כלי נשק שיצאו מנמל בנדר עבאס והיו מיועדות ללטקיה - ומשם למחסני חיזבאללה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ