ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הכה על חטא התמיכה ברודנים

בביקור בכוויית אמר קמרון: "זו גזענות לומר שדמוקרטיה לא מתאימה לערבים". באירופה וארה"ב קוראים לסנקציות על לוב

נטשה מוזגוביה
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
רויטרס

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר אתמול שההתקוממויות העממיות, המתחוללות כעת במזרח התיכון, מוכיחות שהמערב טעה בתמיכתו ברודנים ובמשטרים הלא-דמוקרטיים. קמרון גם ציין כי הדעה הרווחת במערב, לפיה הדמוקרטיה איננה מתאימה לערבים, "גובלת בגזענות". הרעיון "שהערבים חריגים הוא שגוי ומעליב", הדגיש. ראש הממשלה הבריטי, שנשא דברים בפני הפרלמנט הכווייתי, אמר כי בריטניה תתמוך בפעילים למען דמוקרטיה במזרח התיכון, השואפים כעת להשיג זכויות רבות יותר.

קודמו בתפקיד, טוני בלייר, גינה את האלימות בלוב, שאותה כינה "מזעזעת ומחרידה". עם זאת, הגן על המדיניות הקודמת כלפי משטרו של קדאפי. "ברור שהיו יתרונות אדירים מהשינוי שחל בעמדת לוב - ממדינה שפיתחה נשק כימי וגרעיני ותמכה בטרור, למדינה שבשנת 2003 ויתרה על הנשק להשמדה המונית ושיתפה פעולה במלחמה בטרור", מסר דוברו של בלייר.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה אתמול שהאיחוד משעה את מסגרת הסכם הסחר שעליו נשא ונתן עם לוב. "צר לי על אובדן חיי אדם, ואני מגנה את כל הפעולות האלימות", אמרה אשטון לעיתונאים בקהיר. הליגה הערבית השעתה את השתתפות המשלחת הלובית בדיוניה. שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון פרסמה הודעה חריפה ובה אמרה כי "עכשיו זה הזמן לעצור את שפיכות הדמים הלא מקובלת הזאת".

יו"ר ועדת החוץ של הסנאט ג'ון קרי קרא אתמול לממשל אובמה לשקול להטיל על לוב מחדש סנקציות מתקופת בוש. "אני מקווה שאנו עדים לשעות האחרונות של משטר קדאפי", אמר קרי. "השאלה כעת היא מה ניתן לעשות כדי לשלוח את המסר הזה בצורה ברורה ויעילה".

קרי קרא לחברות הנפט האמריקאיות והבינלאומיות להפסיק את הפעילות בלוב עד שהמשטר ישים קץ לאלימות נגד המפגינים. "מדובר גם במבחן למנהיגות האו"ם", המשיך קרי. "המשלחת הלובית לאו"ם גינתה באומץ את הממשלה שלה. כעת האו"ם צריך לפעול".

מועצת הביטחון של האו"ם דנה אתמול בדלתיים סגורות במשבר המתחולל בלוב, לאחר ששגרירי מדינות המערב והמשלחת הלובית קראו לה לפעול. חברות המועצה כונסו בחיפזון ולאחר ההתייעצויות אמרו דיפלומטים, שהמועצה תשוב ותתכנס אחרי הצהריים כדי לדון בהודעה הצפויה לדרוש את הפסקת האלימות בלוב. המועצה התכנסה לבקשת סגן השגריר הלובי באו"ם, איברהים דבאשי, ושאר חברי המשלחת הלובית שהודיעו שלשום כי אינם מייצגים יותר את קדאפי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ