קונסול ישראל בניו זילנד: קיים חשש לחייהם של שלושה או ארבעה ישראלים

מניין ההרוגים ברעידת האדמה עלה ל-75. כוחות החילוץ פונו היום מחלקים בעיר בשל חשש לקריסה נוספת

הארץ
שירות "", ספי קרופסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות "", ספי קרופסקי

משטרת ניו זילנד מדווחת היום (רביעי) כי להערכתם למעלה מ-100 בני אדם נהרגו בקריסת תחנת הטלוויזיה קאנטרברי (CTV), בעיר כרייסצ'רץ'. לדברי גורמים בכירים בתחנה קיים סיכוי אפסי שאחד מיושבי הבניין שרד את ההתמוטטות.

מוקדם יותר היום פונו צוותי החילוץ בכרייסצ'רץ' מחלק גדול של מרכז העיר, מחשש לפגיעה נוספת בחיי אדם, יממה לאחר שרעידת האדמה הביאה למותם של עשרות בני אדם והותירה הרס רב בעיר השנייה בגודלה במדינה. עד כה עלה ל-75 מניין ההרוגים ברעידת האדמה וכ-300 בני אדם עדיין מוגדרים נעדרים. רק 55 גופות זוהו עד כה.

מפקד המשטרה של מחוז קאנטרברי, דייב קליף, העריך כי בין 80 ללמעלה מ-100 מבין הנעדרים בקריסת בניין הטלוויזיה, אינם בין החיים. "אני בטוח ב-100 אחוזים כי איש לא שרד את הקריסה", אמר היום קצין המשטרה דייב לאורי

המשטרה הודיעה במהלך היום על פינוי הכוחות, מחשש שאחד מהבניינים הגבוהים בעיר, מלון גראנד קאנצלר. המשטרה פינתה את האזור העוטף את המלון, תוך שהיא משהה את מאמצי החיפוש והחילוץ בחלק זה של העיר. בין היתר, הופסק החיפוש במטה תחנת הטלוויזיה CTV - שם עשרות בני אדם עדיין מוגדרים כנעדרים.

כ-50 מטיילים ישראלים השוהים במדינה טרם יצרו קשר עם בני משפחתם. אחת הסיבות לנתק הוא העומס הרב שנוצר על מערכת הטלפוניה במדינה. "יש לנו רשימה של ישראלים שנמצאים באזור אך אנחנו מעריכים שרובם לא היו בכרייסטצ'רץ' בזמן רעידת האדמה. אנחנו רוצים לוודא שכולם יצרו קשר עם משפחותיהם", סיפר תדי פופלינגר, הקונסול ישראל בניו זילנד. "יש שלושה או ארבעה ישראלים שנצפו בוודאות בסמוך למקום האירוע ולגביהם אנחנו פועלים מול השלטונות ביתר נחישות כדי לאתר אותם. רוב הישראלים כבר לא נמצאים כאן, למעט כאלו שמעוניינים לבצע סידורים אחרונים. הרוב עזב את העיר".

הבוקר אמר יו"ר הפרלמנט הניו זילנדי כי ארצו שוקלת ברצינות לבקש את עזרת ישראל לסיוע בחילוץ הלכודים. יו"ר הפרלמנט אמר בשיחה שערך עם יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, כי בשלב זה מסתפקת המדינה בסיוע מאוסטרליה, יפאן ומדינות נוספות באזור.

לפחות 24 סטודנטים יפאנים נעדרים בהתמוטטות בניין תחנת הטלוויזיה, שאיכלס את בית הספר לשפות שלהם. "אנחנו יודעים כי מרבית הנעדרים בבניין הם בעלי אזרחות יפאנית. אנו פועלים בשיתוף עם הקונסוליה היפאנית סביב הנושא הזה", אמר קליף לסוכנות הידיעות רויטרס. כוחות ההצלה המשיכו במאמצי החיפוש באזורים אחרים של העיר.

תצלום: רויטרס

במהלך שעות הלילה על פי שעון ניו זילנד נמשכו מאמצי החילוץ. עד כה חולצו לפחות 120 בני אדם מהריסות הבתים במרכז העיר השלישית בגודלה במדינה. כוחות ההצלה התרכזו בשישה אזורים במרכז העיר שבהם ידוע על לפחות 100 בני אדם שנלכדו תחת ההריסות. עשרות בניינים קרסו במרכז העיר ומחצו מכוניות שחנו בשולי הכביש. ראש העיר בוב פארקר אמר בראיון לרדיו המקומי כי "זה הולך להיות לילה איום ונורא", וכך במהלך שעות הלילה דווח בתקשורת המקומית על רעשי משנה רבים שפקדו את האזור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ