נשיא ארה"ב, ברק אובמה: האחראים לאלימות חייבים דין וחשבון

הנשיא האמריקאי השמיע הלילה את גינויו החריף ביותר עד כה לנעשה בלוב כשברקע נשמעים דיווחים על טבח במתנגדי המשטר

אבי יששכרוף
נטשה מוזגוביה
סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
נטשה מוזגוביה
סביונה מאנה

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, השמיע הלילה את גינויו החריף ביותר עד כה לנעשה בלוב. אובמה הודיע גם כי הוא הורה למטה לביטחון לאומי להכין את כל האופציות האפשריות לתגובה למשבר.

"הסבל ושפיכות הדמים בלוב הם איומים ובלתי מקובלים. הפעולות האלו מפרות את הנורמות הבינלאומיות והן חייבות להיפסק", אמר אובמה. הוא הוסיף כי "אנו תומכים באופן ברור בזכויות האוניוורסליות של העם הלובי" וכי "אלו שאחראים לאלימות חייבים לתת דין וחשבון".

אובמה קרא לסיים את ההתקפות על המפגינים אך נמנע מהכרזה כי על שליט לוב, מועמר קדאפי, לפנות את תפקידו. הנשיא גם נמנע מלציין אמצעים ספציפיים הנשקלים נגד המשטר הלובי. אובמה נשא את הצהרתו כשלצידו שרת החוץ הילרי קלינטון והכריז כי מזכירת המדינה תצא לז'נבה לשיחות בינלאומיות במטרה לעצור את שפיכות הדמים.

הנשיא האמריקאי הדגיש עוד כי ההתקוממויות במדינות האזור מונעות על ידי העם ולא על ידי ארה"ב או כוחות זרים אחרים. דבריו של אובמה נאמרו על רקע הדיווחים המתגברים על מעשי טבח שמבצע המשטר במתנגדיו.

רוב הערים הגדולות במזרח לוב נמצאות עתה בידי מתנגדי המשטר שהצליחו לגרש מהן את הצבא הלובי או שגרמו לעריקה מסיבית של גדודים וחטיבות לצדם. שלשום בערב דווח כי החטיבה החמישית בצבא לוב חצתה את הקווים והצטרפה לצד מתנגדי קדאפי.

על פי דיווחים שונים, מניין ההרוגים מגיע למאות ואולי אף לאלפים. בעוד סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה מפי רופא צרפתי בבנגאזי כי כ-2,000 בני אדם נהרגו במהומות, כלי התקשורת באיטליה דיווחו על יותר מעשרת אלפים הרוגים ויותר מ-50 אלף פצועים. מספרים אלה גבוהים עשרות מונים מההערכות שפורסמו עד אתמול, שעמדו על מאות בני אדם. לדברי העיתון קוריירה דלה סרה, הנתונים על מניין הנפגעים הגבוה נמסרו מפיו של נציג לוב בבית הדין הבינלאומי בהאג, סייד אל שאנוקה, בריאיון לרשת הטלוויזיה אל-ערבייה בפאריס.

עבד א-רחמן שלקם, שגריר לוב באו"ם, קרא אתמול למועמר אל-קדאפי לקבל החלטה לעזוב את המדינה כדי לעצור את שפיכות הדמים. שלקם, שנחשב לאחד מהאישים הבכירים במשטרו של קדאפי בעבר וכיהן אף כשר חוץ, אמר כי לוב גדולה מכל אדם במדינה, ולכן על המנהיג הלובי לעזוב את תפקידו.

במקביל הודיעו בכירים נוספים בלוב כי הם מתפטרים מתפקידם, הבכיר שבהם הוא עבד אל-פתח יונס אל-עוביידי, שר הפנים שאחראי על מנגנוני ביטחון הפנים. מדובר במכה קשה לקדאפי וליוקרתו מאחר שרק שלשום בנאומו בטלוויזיה הלובית, ציין לשבח את אל-עוביידי ואת פועלו למען לוב. הוא סיפר כיצד הוא ואל-עוביידי נלחמו יחדיו נגד האמריקאים ונשיא מצרים לשעבר, אנוואר סאדאת.

האופוזיציה במדינה שולטת כעת בדארנה, אל-ביידה, בנגאזי, טוברוק ועוד. רוב ערים אלה ממוקמות באזור קירנייקה שבמזרח, אולם מסתמן כי האופוזיציה מצליחה להשתלט גם על חבלי ארץ נוספים מלבד עיר הבירה, באזור טריפוליטניה. בדארנה נמשכו אתמול החגיגות במשך כל שעות הערב בעקבות "שחרור" העיר והאזור מידי צבא לוב. מאות בני אדם קראו קריאות בגנות קדאפי ואף הניפו את דגלי לוב הישנים מימי המונרכיה ששלטה באזור עד להפיכה הצבאית שהוביל קדאפי ב-1969. במקביל, נמשכו המאמצים של מדינות המערב ומדינות מוסלמיות לפנות מלוב את אזרחיהן. טורקיה החלה אתמול בפינוי אלפים מאזרחיה, מבצע החילוץ הגדול ביותר שניהלה בשנים האחרונות. גם בריטניה פעלה אתמול לפנות מאות מאזרחיה מהמדינה. רבים מתושבי טריפולי נראו אתמול נמלטים מהעיר וניסו למצוא מחסה בכפרים הסמוכים לעיר.

איומים בסנקציות

בעקבות הדיווחים על האלימות נגד האזרחים בלוב, איימו צרפת וגרמניה להטיל סנקציות על מועמר קדאפי. במקביל, הודיע האיחוד האירופי כי הוא שוקל לחקור אם ניסיונות דיכוי המהפכה בלוב הם פשעים נגד האנושות.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, העלה אתמול את האפשרות לקצץ את הקשרים הכלכליים והעסקיים בין האיחוד האירופי ללוב. לדבריו, "הקהילה הבינלאומית אינה יכולה להמשיך להשקיף מהצד על הפרת זכויות אדם בסדר גודל כזה".

האיחוד האירופי ספג ביקורת על תגובתו הזהירה והמדודה כלפי שפיכות הדמים בלוב ובמדינות בהן התחוללו לאחרונה מהפכות. 27 חברי הגוש אינם מסכימים ביניהם על התגובה שיש לנקוט נגד לוב, הנחשבת לספקית נפט חשובה. עם זאת, אתמול נראה היה כי האיחוד נוטה לתגובה קשוחה יותר נגד קדאפי, שנשבע להילחם עד טיפת דמו האחרונה.

נציגי האיחוד נפגשו בבריסל כדי לדון כיצד להגיב בהמשך. שר החוץ של פינלנד, אלכסנדר סטוב, כתב בטוויטר: "אלוהים! צפו ליחס קשוח". נשיא האיחוד, הרמן ון רומפיי, אמר כי לוב ביצעה פשעים איומים שאין להסכים עמם, ואסור שלא יהיו לכך השלכות. שר החוץ של ספרד, טרינידד חימנז, אמר כי מנהיג פוליטי שהחליט להפציץ את עמו שלו איבד את כל הלגיטימיות להמשיך ולהנהיג את מדינתו.

ההתבטאויות באו לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם תבעה שלשום להפסיק מיידית את האלימות בלוב. פרו השעתה את קשריה הדיפלומטיים עם המדינה ופנתה לאו"ם בבקשה לסגור את הטריטוריה האווירית של לוב כדי שכוחותיו של קדאפי לא יוכלו להפציץ אזרחים מהאוויר.

סימן נוסף לכך שקדאפי מאבד את שליטתו על לוב הוא העובדה כי דיפלומטים לובים מחוץ ללוב מנסים להרחיק את עצמם ממנו. השגרירויות בווינה, פראג, ברטיסלבה וסלובקיה גינו את האלימות. בהצהרה של שגרירות לוב בצ'כיה נאמר: "תחי לוב החופשית!".

לעומת הקולות הנחרצים באירופה, הממשל בארה"ב שאמר "לשקול את כל האופציות", לא ממהר להציגן לציבור. שרת החוץ של ארה"ב הודיעה אתמול כי כל האופציות מונחות על השולחן בניסיון לשכנע את לוב לעצור את האלימות נגד המפגינים. "ביטחונם של האזרחים נמצע בעדיפות עליונה" אמרה.

דובר משרד החוץ פיליפ קראולי אמר כי "אנו חושבים שהרג של אזרחים חפים מפשע לגמרי לא מקובל. אנו מקווים שהאלימות תיעצר, ששפיכות הדמים תיפסק, ואנו רואים את ממשלת לוב כאחראית למה שקורה. אנו בודקים טווח רחב של כלים ואפשרויות העומדים לרשותנו שיביאו ליעד של הפסקת האלימות בלוב וכיבוד זכויות אזרחיה".

יושבי הראש של ועדת החוץ של הקונגרס קראו להטלת סנקציות נגד לוב; האגודה האיסלאמית של צפון אמריקה אמרה כי "משטרו של קדאפי הכריז מלחמה נגד העם הלובי". מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין אמרה ש"הנשיא הוציא תגובה לרעידת האדמה בניו זילנד, והלב שלנו יוצא אל הנפגעים של אסון הטבע הנורא הזה. אך שום דבר על הטבח בלוב?". היום צפוי הנשיא אובמה להתייחס למצב בלוב.

היערכות גם בסעודיה

עבדאללה מלך סעודיה שב אתמול לארצו לאחר שלושה חודשים שבהם עבר טיפולים רפואיים, והודיע על מתן מענקים בשווי 37 מיליארד דולר לאזרחים, זאת ככל הנראה במטרה למנוע הפגנות המונים בדומה לאלה שמתחוללות ברחבי העולם הערבי.

במקביל, מאות בני אדם הגיבו בחיוב לקריאה שהופיעה ברשת החברתית פייסבוק, לקיים בסעודיה יום זעם ב-11 במארס בדרישה לרפורמות מרחיקות לכת במבנה הפוליטי במדינה: בחירת השליט בידי העם, חופש רב לנשים ושחרור אסירים פוליטיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ