אלי ויזל: "העולם חייב לעצור מיד את קדאפי"

חתן פרס נובל לשלום נגד שליט לוב

הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק

חתן פרס נובל לשלום, אלי ויזל, אמר אתמול בשיחה ל"הארץ" כי "אם הדיווח על מספר ההרוגים בקרב מפגינים בלוב הוא נכון, העולם אינו יכול לעמוד מן הצד וחייבים להתערב ולעצור את קדאפי".

ויזל הגדיר את האירועים בארצות ערב כ"רוחות טירוף העוברות מדי פעם בהיסטוריה". לדבריו, "קורה שרוחות של שיגעון עוברות בהיסטוריה. מסעי הצלב היו רוח של טירוף, האינקוויזיציה היתה פרץ של רוחות טירוף ועכשיו זה קורה במזרח התיכון".

ויזל הדגיש כי "השיא של רוחות טירוף הוא עכשיו מועמר קדאפי".

ויזל הוסיף כי "יש גם רוחות טובות בהיסטוריה. העובדה שאלפי אנשים צעירים יוצאים לרחובות ומפגינים נגד שליטים עריצים וצמאי דם זה גם טירוף - אבל טירוף חיובי".

בשיחה סיפר ויזל כי לפני שנים אחדות, כאשר שהה בדאבוס, ביקר אצלו בנו של קדאפי ומסר לו מטעם אביו הזמנה רשמית לבקר בלוב. "אנו מבטיחים לך כל תמורה שתבקש. אם תבקש שנבנה בית כנסת נסכים לכך". ויזל סיפר כי חשש להישאר לבדו עם בנו של קדאפי וביקש מאשתו ואחד מעמיתיו להיות נוכח בפגישה. "כמובן שסירבתי והשבתי את פניו ריקם", סיפר ויזל, "אני תמיד מתנגד לכך שרודן רוצה להשתמש בי".

בעת שבלוב נמשך הדיכוי האכזרי של ההפגנות, כולל ירי במפגינים, האו"ם ובמיוחד מועצת הביטחון נתגלו כחסרי אונים. ביטוי לחוסר האונים היה התגובה הרשמית שפורסמה שלשום בתום יום של התייעצויות בלתי רשמיות שקיימו חברות מועצת הביטחון. דיפלומטים ומשקיפים שציפו להצהרה נשיאותית, המבטאת לפחות מסר של הסכמה כללית במועצה והתייחסות למצב של משבר ודחיפות, הופתעו מהחלטת חברות המועצה להסתפק בגינוי לוב באופן של הודעה המיועדת להפצה באמצעי תקשורת בלבד.

ההודעה לעיתונות, שהנוסח שלה סוכם מראש על דעת חברות המועצה, כוללת גינוי לשליט לוב מועמר קדאפי על "הדיכוי האכזרי של ההפגנות האנטי ממשלתיות". ההודעה מביעה "דאגה עמוקה מהמצב בלוב ומוקיעה את האלימות והשימוש בכוח נגד אזרחים". בהמשך ההודעה "המועצה דוחקת בממשלת לוב ליישם את אחריותה להגנה על אזרחיה ולגלות ריסון וכבוד לזכויות האדם ולחוק ההומניטרי הבינלאומי".

מי שהביע אכזבתו מאופן תגובתה של מועצת הביטחון היה סגן ראש משלחת לוב באו"ם, איברהים דאבאשי, שבראשית השבוע קרא להפלתו של קדאפי. הבכיר הלובי בניו יורק אמר ש"הודעת מועצת הביטחון איננה תקיפה מדי". אבל הוסיף כי "זה צעד טוב להפסקת שפיכות הדמים".

בנוסף, הסופרת האיראנית, מרינה נעמת, שמבקרת בישראל לרגל יריד הספרים הבינלאומי בירושלים ביקרה בחריפות את המתרחש בלוב. לדבריה, "בהיסטוריה היינו עדים לכל מיני צורות של רצח עם, זה גם מה שקורה באיראן בשלושים השנים האחרונות. אנחנו רואים מנהיגים שטובחים בעם שלהם, איראן עושה את זה לאיראנים ועכשיו קדאפי עושה את זה".

עם זאת, נעמת הוסיפה כי התערבות המערב עלולה לסבך עוד יותר את מצב העניינים.

השתתפה בהכנת הכתבה: מיה סלע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ