40 שנה אחרי מותה: אותר כתב יד לא מוכר של הסופרת אניד בלייטון

גרדיאן
בן קווין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
בן קווין

אוהבי ספרים שנהנו בילדותם לקרוא את ספרי "נדי פעמוני" ואחר כך את ספרי "החמישיה המפורסמת" ו"השביעיה הסודית" של אניד בלייטון, ודאי ישמחו לשמוע שהתגלה כתב יד בלתי מוכר שכתבה הסופרת הבריטית המפורסמת.

"Mr. Tumpy's Caravan" הוא ספר פנטסיה המשתרע על פני 180 דפים ומספר על הרפתקאותיו של קרוואן קסום, בעל רגליים ומוח משלו. הקרוואן, מר טומפי, חבריו וכלב שנקרא בון-דורג חוצים אוקיינוס ולבסוף נאבקים בדרקון בעל ראש כלב בניסיון להציל את ארצה של נסיכה.

כתב היד התגלה באוסף כתבי יד שנשלח למכירה פומבית ב-2007 לאחר מותה של ג'יליאן בייברסטוק, בתה הבכורה של בלייטון, אשר נרכש בסכום של 40,000 ליש"ט על ידי ארגון בשם Seven Stories מניוקאסל המפעיל ספריית ילדים. את הספר גילתה האנה גרין, שעובדת בארכיון של הארגון.

"זה ממש מרגש. זה איננו סיפור קצר. הוא מודפס במכונת כתיבה על 200 עמודי A4 בקירוב שאין בהם טעויות או מחיקות", אמרה דוברת הארגון. "האנה קראה אותו ונהנתה ממנו מאוד".

"אני חושב שזה סיפור מיוחד במינו", אמר יו"ר "אגודת אניד בלייטון", טוני סאמרפילד. "עד כה, לא היה ידוע לי על שום ספר באורך מלא של בלייטון שלא יצא לאור".

אניד בלייטון, שמתה ב-1968, כתבה קרוב ל-800 ספרים שתורגמו ליותר מ-40 שפות ונמכרו ביותר מ-500 מיליון עותקים ברחבי העולם. ספריה ממשיכים להיות אהובים על ילדים מכל הגילים תודות לדמויות כמו נדי וחברי השביעיה והחמישיה. מדי שנה נמכרים כשמונה מיליון עותקים של ספריה.

בתחילה חשבו שכתב היד הוא גרסה של ספר תמונות בשם "Mr. Tumpy and His Caravan" שהיה אוסף של קומיקס שהופיע ב"לונדון איבנינג סטנדרד" בשנות ה-40. בראיון לבי-בי-סי אמרה בתה הצעירה של בלייטון, אימוגן סמולווד: "זו תעלומה, כי ב-1949 יצא לאור ספר קריקטורות על מר טומפי, אבל מתברר שזה משהו שונה לגמרי - זה ספר שלם, כולו מלים, והוא על מר טומפי שונה לחלוטין ועל קרוואן שונה לחלוטין".

סמולווד הוסיפה כי "תמיד מרגש כשמתגלה כתב יד בלתי ידוע של סופר מפורסם. וכתב היד הזה, שלא היה ידוע עליו כלום, מרגש במיוחד". בכתב היד לא מצוין התאריך לכתיבתו, אך על הניירות מופיעה הכתובת שבה התגוררה בלייטון עד 1938.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ