צילומי לווין חשפו פעילות גרעינית באתר סורי ליד דמשק

ניתוח תצלומי לווין חדשים מהאתר במארג' א-סולטאן שקיומו נחשף לפני שלושה חודשים מעידים כי במקום התבצעה המרת אורניום עבור הכור שהופצץ

יוסי מלמן
אבי שרף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן
אבי שרף

העיתון הגרמני "זודויטשה צייטונג" חשף אמש (רביעי) פרטים חדשים על מתקן גרעין נוסף שסוריה הקימה בחשאי במקביל לכור הגרעיני, שעל פי מקורות זרים ישראל הפציצה ב-2007. לטענת העיתון, במתקן שנמצא בכפר מארג' א-סולטן ליד דמשק עסקה סוריה בהמרת אורניום שנועד לשמש כדלק גרעיני לכור שהופצץ באל-קיבאר.

מיקומו של אתר זה נחשף כבר לפני שלושה חודשים על ידי העיתון, יחד עם שני אתרים נוספים, שלפי החשד היו חלק מתוכנית הגרעין החשאית שלה. עם זאת, העיתון לא ידע לציין אז מה מהות הפעילות במתקנים הללו.

אחד האתרים הללו, הנמצא בצפון מערב המדינה, נחשף ביוני אשתקד ב"הארץ", לאחר שעורר עניין רב אצל גורמי ביון מערביים. אתר שלישי הוקם ליד העיירה איסקנדריה, מצפון לעיר חאמה. מדובר באותם אתרים שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מבקשת זה יותר משנתיים לאפשר לפקחיה לבקר בהם - אולם סוריה מסרבת לכך בתוקף.

המתקן במאסיאף, לפני

ואחרי (תצלומים: GeoEye)

בספטמבר 2007 הפציצו מטוסי קרב כור במזרח סוריה שנבנה בסיוע קוריאה הצפונית. מאז ההפצצה, דורשת סבא"א מסוריה לאפשר לפקחיה גישה למתקן שהופצץ ולאתרים חשודים נוספים. על פי ניתוח של המכון למדע ולביטחון בינלאומי (ISIS), בניהול מדען הגרעין הבכיר ופקח סבא"א לשעבר דיוויד אולברייט, מצילומי לוויין משנת 2008 של מארג' א-סולטן ניתן לראות מאמצים לכיסוי והסתרה של הקרקע בשכבות בטון.

להערכת המכון, הדבר נועד למנוע מפקחי סבא"א לאסוף דגימות קרקע רדיואקטיביות שיעידו כי במקום בוצעה פעילות גרעינית אסורה. לטענת מכון המחקר, הציוד שנמצא במקום מתאים לקיום מפעל קטן להמרת אורניום, ואולם חסר את המרכיבים הקריטיים לעיבודו לדלק גרעיני שיכול היה לשמש את הכור שהופצץ.

מתקן נוסף שעמד במוקד הדיווח בעיתון הגרמני נמצא במסיאף, עיירה בת כ-35 אלף תושבים הנמצאת כ-40 קילומטר מצפון לגבול סוריה-לבנון. ביוני אשתקד דיווח "הארץ" כי גורמי ביון מערביים הזמינו לפחות 16 צילומי לוויין של האתר בשלוש השנים האחרונות, מסיבה שלא היתה ידועה באותה עת. חברת דיגיטלגלוב סירבה לחשוף מיהם הגורמים שהזמינו את צילומי הלוויין דרכה.

מסריקת השטח המצולם, כשישה קילומטרים מצפון למסיאף, ניתן לזהות מבני אחסון ועבודות פיתוח קרקע נרחבות החל משנת 2008, לאחר הפצצת הכור. לטענת ISIS, במודיעין האמריקאי ובסבא"א חושדים שמשם הובל ציוד רב לכור בדיר א-זור, וייתכן שאליהם הועברו גם חלקים מהכור שהופצץ, כשהסורים העלימו מעל פני השטח כל עדות לפעילות הגרעינית החשאית שהתקיימה בו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ