מועמר קדאפי: אל-קאעדה אחראי למהומות; צעירים סוממו כדי למרוד

בעוד כוחותיו הרגו מפגינים במסגד בזאווייה, אמר שליט לוב כי לו עצמו אין כל אחריות לדיכוי ההתקוממות; "לי יש רק סמכות מוסרית"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

שליט לוב, מועמר קדאפי, האשים את מנהיג אל-קאעדה, אוסמה בן לאדן, באחריות למרידה שפרצה בארצו. לדברי קדאפי, פעילי אל-קאעדה מסממים את הצעירים שמשתתפים בהפגנות: "נותנים להם כדורים בלילה, שמים להם כדורי הזיה במשקאות, בחלב שלהם, בקפה שלהם, בנסקפה שלהם", אמר קדאפי בשיחת טלפון עם תחנת הטלוויזיה הממלכתית של לוב.

מבנים שרופים של כוחות הביטחון של לוב. תצלום: רויטרס

בשיחה הביע קדאפי השתתפות בצער משפחות ההרוגים בעיר זאוויה, אך תקף את תושביה על הצטרפותם למורדים. בה בעת הוא רחץ את ידיו מהדיכוי האלים של ההפגנות המתרחש ברחבי לוב. "לי יש רק סמכות מוסרית", אמר.

על פי הדיווחים מזאווייה, כוחות הנאמנים לקדאפי תקפו מסגד, שבו התבצרו אנשי אופוזיציה. הכוחות פתחו בירי אוטומטי על המסגד וירו על הצריח מתותח נגד מטוסים. על פי הדיווח, לפחות עשרה בני אדם נהרגו במקום ויותר מ-150 איש נפצעו. תושבים דיווחו כי ברחובות נשמעו קולות ירי רבים.

ההתקפה היא חלק מניסיון של משטרו המתפורר של קדאפי להדוף את האופוזיציה שכבר השתלטה על חלקים נרחבים במזרח המדינה. היום דווח כי בן דודו של קדאפי, אחמד קדאף אל-דאם, שהיה מיועציו הקרובים ביותר, הכריז כי הוא ערק למצרים במחאה על הדיכוי האלים של ההפגנות.

במקביל, דיווחו תושבים בלוב כי מתקני נפט חיוניים ממזרח לבירה טריפולי נשמרים בידי כוחות המורדים. על פי הדיווח, המתקנים בראס לאנוף ומארסה אל-ברגה מוגנים. הדיווח מגיע בעקבות איומים של קדאפי לפגוע במתקני הנפט, שתרמו לזינוק במחיר הנפט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ