"רולינג סטון": חיילים אמריקאים הפעילו לוחמה פסיכולוגית על חברי קונגרס

כתבת המגזין טוענת כי קצין בכיר בצבא הפעיל יחידה סודית כדי להשפיע על מדיניות ארה"ב. בפטנגון לא מחייכים

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

זה היה יכול להשמע כמו בדיחה הזויה - כתבה הטוענת כי קצין בכיר בצבא האמריקאי הפעיל על אנשי הקונגרס טריקים פסיכולוגיים כדי לשכנע אותם לשנות את האסטרטגיה באפגניסטאן. אך בפנטגון כבר למדו להתייחס ברצינות למה שמתפרסם במגזין "רולינג סטון" לאחר שמפקד הכוחות באפגניסטאן, הגנרל סטנלי מקריסטל, נאלץ לעזוב את תפקידו בעקבות כתבת פרופיל מביכה בעיתון.

הפעם, אחרי שדווח כי לוטננט גנרל ויליאם קאלדוול הורה על שימוש בלתי חוקי בטכניקות להפעלת לחץ פסיכולוגי נגד בכירים אמריקאים שהגיעו לביקור רשמי באפגניסטאן בשנה שעברה, מפקד הכוחות הנוכחי באפגניסטאן, הגנרל דיוויד פטראוס, הורה לחקור את הטענות. בין אלה שנפלו לכאורה קרבן למניפולציות הפסיכולוגיות היו הסנטור רפובליקאי ג'ון מקיין, הסנטור מרוד איילנד ג'ק ריד, סנטור קרל לווין ממישגן וסנטור דמוקרט ממינסוטה אל פרנקן, בנוסף לשגריר הצ'כי לאפגניסטאן ושר הפנים של גרמניה.

על פי הדיווח, חיילי היחידה העוסקת בלוחמה פסיכולוגית, סירבו למלא את הפקודה וננזפו. במגזין נכתב שהחיילים קיבלו פקודה להשתמש בטקטיקות שנועדו לשימוש נגד האויב, במטרה לשכנע את המבקרים לספק יותר חיילים ומימון למלחמה.

על ההדלפה אחראי איש מילואים, ליוטננט קולונל מייקל הולמס שפיקד על מבצעי יחידת המידע בקאבול. "העבודה שלי היתה לשחק עם הראש של האנשים, לגרום לאויב להתנהג איך שאנחנו רוצים שהוא יתנהג. אסור לי לעשות את זה לאנשים שלנו. כשמבקשים ממך להפעיל את השיטות האלה על אנשי קונגרס וסנאט, זו חציית קו". קאלדוול הכחיש את הטענות בתוקף, בעוד הגנרל דיוויד פטראוס הורה לבדוק את העובדות.

מישהו חשב על זה קודם: הסרט "גברים שבוהים בעזים"

הסיפור המוזר מזכיר את עלילת הספר "גברים שבוהים בעזים". בספר נפרשים קורותיו של עיתונאי צעיר הפוגש באיש צבא אמריקאי, הטוען שהוא חלק מיחידה סודית של חיילים בעלי כוחות-על. בין השאר יכולים חברי היחידה לקרוא את מחשבות האויב, לעבור דרך קירות ולהרוג עיזים באמצעות נעיצת מבט. בשנת 2009 זכה הספר לגרסה קולנועית בשם דומה, בכיכובם של יואן מקגרגור וג'ורג' קלוני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ