גורל השלטון בלוב נמצא בידי ראשי השבטים

מארג חברתי מעורפל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

לונדון (רויטרס). האליטות הצבאיות החזקות הן שהכריעו בסופו של דבר את תוצאות המהפכות במצרים ובתוניסיה, אך המארג החברתי בלוב הוא הרבה יותר מעורפל ומורכב, בשל המבנה השבטי החזק במדינה. היחסים בין השבטים הם שעשויים להכריע בסופו של דבר את תוצאות המהפכה.

הקולונל מועמר קדאפי נסמך מאז ומתמיד על שבט קדאפה הקטן אך החזק, ומקרבו גייס חיילים ליחידות העילית של שירותי הביטחון. כך הבטיח את ביטחונו שלו ושל ממשלתו. כעת נראה כי אין זה מספיק כדי להבטיח את יציבות שלטונו.

חשובים יותר הם השבטים הגדולים ששיתפו פעולה עם שלטונו, כמו שבט ורפאלה, שחבריו מהווים כמיליון בני אדם מתוך אוכלוסייה של כשישה מיליון. לפי דיווחים מהמדינה, האכזריות שהפעיל קדאפי בניסיון לדכא את התקוממות עמו גרמה לראשי שבט זה להפנות לו גב. השבוע פרסמו מנהיגים בשבט ורפאלה הצהרה שבה הם מתנערים מתמיכה בקדאפי וקוראים לו לעזוב את לוב.

"בלוב, המערכת השבטית שומרת על האיזון השלטוני, ולא הצבא", מסבירה עאליה ברהימי, ראש התוכנית ללימודי צפון אפריקה ב"לונדון סקול אוף אקונומיקס". "אני חושבת שנראה בעתיד הקרוב כמה מהשבטים המובילים נוטשים את השלטון, אם זה לא קרה כבר. נראה שקדאפי כבר איבד את השליטה במזרח המדינה, אזור שבו מעולם לא היה פופולרי, ומעולם לא הצליח לבצר את כוחו".

חלק ניכר ממאגרי הנפט של לוב נמצאים במזרח. באמצע השבוע דווח כי כוחותיו של קדאפי נטשו את עמדותיהם בגבול מצרים, ועל העמדות השתלטו גברים חמושים באלות וברובי קלצ'ניקוב, שמצהירים כי הם מתנגדים לקדאפי. עדיין לא ברור מי עומד מאחורי הגברים האלה, אך ברור כי למרות השינוים שעוברים על סגנון החיים בלוב, המבנה השבטי עדיין מכתיב את המהלכים מאחורי הקלעים.

במצרים ובתוניסיה שימשו הצבאות כוח פוליטי עליון, סוללים את הדרך לעזיבת הנשיאים את התפקיד משום שסירבו לירות על מפגינים. ואולם, לוב שונה מאוד ממצרים ותוניסיה. במשך שנים רבות היא היתה סגורה לזרים, והפרטים על הבריתות השלטוניות שבה אינם ידועים מספיק. מומחים מסכימים בדרך כלל על דבר אחד: האסטרטגיה של קדאפי להישאר בשלטון היתה באמצעות שמירה על שבטו בעמדה חשובה. נומען בנותמן, גולה לובי שמכיר את התפישה השלטונית הלובית, אומר כי קדאפי דאג במשך שנים שהצבא יהיה חלש, כדי למנוע ממנו להתפתח לאויב משמעותי. "במקום זאת, הכוח מושקע במיליציות שנשארו ברובן נאמנות למשפחת קדאפי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ