בקהיר מנסים לגלות מי ניסה להתנקש בעומאר סולימאן

שר החוץ המצרי אבו אל-ריט אישר את הדיווחים מימי המהפכה על ניסיון החיסול של מי שמונה לסגן הנשיא בימי המהפכה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-ריט אישר אתמול בראיון טלוויזיוני כי סגן נשיא מצרים לשעבר, עומאר סולימאן, שכיהן כמפקד המודיעין הכללי במדינה, ניצל מניסיון התנקשות בימי המהפכה. אבו אל-ריט אמר לערוץ אל-חייאת כי היה עד לאירוע. לדבריו, ניסיון החיסול התרחש כאשר סולימאן שהה סמוך לארמון הנשיאות בהליו פוליס בבירה קהיר.

על פי הדיווח, התוקפים גנבו אמבולנס כדי להתקרב לשיירה של סולימאן ולירות לעברה. כתוצאה מהירי נהרג אחד משומרי ראשו ונהגו נפצע קשה. בראשית החודש הכחיש גורם רשמי במצרים את הידיעות על ניסיון חיסול של סולימאן, שפורסמו בתקשורת האמריקאית. מדובר ככל הנראה באירוע שהתרחש מיד לאחר מינויו של סולימאן לסגן הנשיא, כצעד שנועד לקנות את אהדת הציבור לפני התפטרות מובארק.

לא ברור עדיין מי עומד מאחורי ניסיון ההתנקשות. סולימאן נחשב לשנוא נפשם של ארגוני האיסלאם הרדיקלי, אך גם של החמאס, החיזבאללה ואיראן. הוא נלחם מלחמת חורמה בחמאס ובשאר ארגוני האיסלאם הקיצוני, ולכן אין ארגון חשוד אחד. ברור עם זאת כי את הניסיון עשתה חוליה לא חובבנית. היא הצליחה לגנוב אמבולנס, להתחפש ולהתקרב אל המכונית של סולימאן.

על פי גורמי ביטחון בישראל, ניכר מאמץ של איראן מצד אחד ושל הארגונים האיסלאמיים הרדיקליים מצד שני לנצל את תקופת הביניים המסתמנת במצרים בימים אלה. בידי גורמי הביטחון יש מידע ברור על כוונה של טהראן ושל גופים כמו אל-ג'מאעה אל-איסלאמייה להוציא אל הפועל פיגועים על אדמת מצרים, כדי להביא להחלשת המשטר הקיים ולערער את המצב הלא יציב גם כך במדינה.

בעבר כבר נתפסו על אדמת מצרים פעילי חיזבאללה, שנשלחו ככל הנראה על ידי משמרות המהפכה לפגוע באינטרסים הכלכליים והפוליטיים של מצרים. ואולם, הניסיון סוכל. במקביל, נרשם גם המשך מגמת הברחת אמצעי הלחימה דרך המנהרות ברפיח לעזה. לא מכבר אף עצרו הכוחות המצריים חוליה של חמישה חמושים, כולם יצאו מרצועת עזה לסיני וככל הנראה תיכננו פיגועים.

במקביל, נראה כי במועצה הצבאית העליונה במצרים מתגלעים בקיעים ראשונים באשר לכוונה לקיים בחירות כלליות לנשיאות ולפרלמנט בתוך שישה חודשים. במועצה נשמעים גם קולות הטוענים כי אין להתחייב למועד ספציפי לקיומן של הבחירות, לנוכח האתגר העצום שהמדינה ניצבת בפניו. בין היתר, המועצה יחד עם הממשלה יידרשו להיערך למשאל עם על החוקה ואז להתפנות להכנות לבחירות במצרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ