הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

הסקרים בארה"ב מצביעים על עלייה עקבית בתמיכת הציבור בנישואים של זוגות חד-מיניים. לרוב האמריקאים לא ממש אכפת אם ההומואים יינשאו או לא, וחלקם תומכים בזכותם להינשא בצורה פעילה. את הלך הרוח הזה כנראה קלטו בבית הלבן, והנשיא ברק אובמה הורה השבוע למשרד המשפטים שלו להפסיק להגן על החוק הפדרלי משנת 1996, המכיר רק בתקפות הנישואים בין גבר לאשה.

לטענת התובע הכללי אריק הולדר, השינוי בעמדת הממשל נבע משינויים בחשיבה המשפטית, ולא בתנודות דעת הקהל. "הנוף המשפטי השתנה ב-15 השנים האחרונות, מאז שהקונגרס העביר את חוק ההגנה על הנישואים", אמר הולדר. "בית המשפט העליון פסל חוקים המגדירים הומוסקסואליות בתור עבירה, והקונגרס ביטל את מדיניות ?לא נשאל, אל תספר' בצבא". במכתב ליו"ר הקונגרס, הולדר ציין כי הטענות שעלו בדיון שהוביל להעברת החוק ב-1996 כללו גינויים מוסריים להומואים ולסביות, והסטריאוטיפים מהסוג הזה לא עולים בקנה אחד עם השוויון.

אך קשה להכחיש שהתחשבות בדעת הקהל השפיעה על תגובת השמרנים להחלטת הממשל, שבימים עברו היו יורקים אש. הפעם, הם היו מתונים יחסית, כשרוב המועמדים הפוטנציאליים לנשיאות במחנה הרפובליקאי העדיפו לשתוק - למעט מושל ארקנסו לשעבר מייק האקבי, שהגדיר את ההחלטה "צעד פוליטי מטומטם לגמרי".

דוברו של מנהיג הרוב בבית הנבחרים ג'ון ביינר התבטא בצורה דיפלומטית יותר ואמר שהאומה מרוכזת כעת ביצירת מקומות עבודה וקיצוץ ההוצאות הפדרליות, וזה לא ראוי לעורר "סוגיה שנויה במחלוקת שמפלגת את האומה".

30 מדינות שינו את החוקה המקומית כדי לאסור נישואי הומואים. כרגע, נישואים חד-מיניים תקפים רק בחמש מדינות בארה"ב ובוושינגטון הבירה. החוק הפדרלי המדובר מונע מהממשל הפדרלי להכיר בנישואים שהוכרו באחת מהן - ומאפשר למדינות שלא מכירות בנישואי ההומואים שלא להכיר גם בנישואים שנערכו במדינות אחרות.

ההחלטה של אובמה לא ביטלה את החוק. למעשה, בהסרת האחריות ממשרד המשפטים להגן על החוק, הוא רק גלגל את הכדור לקונגרס, כשיו"ר הקונגרס, כאמור, הבהיר שזה לא זמן טוב לדון בזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ