שר המשפטים לשעבר של לוב: "קדאפי עלול להשתמש בנשק ביולוגי וכימי בלוב"

שר המשפטים לשעבר של לוב, שהתפטר בעקבות המהומות, אמר לרשת אל-ג'זירה כי "קדאפי ישרוף את כל מה שישאיר אחריו"

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

שר המשפטים לשעבר של לוב הזהיר אמש (חמישי) כי שליט לוב מועמר אל-קדאפי עלול להשתמש בנשק ביולוגי וכימי נגד בני עמו, בתגובה לכך שהוא מאבד שליטה על חלקים נרחבים מארצו.

השר מוסטפא עבד אל-ג'ליל, שהתפטר באחרונה מתפקידו, אמר לרשת אל-ג'זירה כי לקדאפי יש נשק ביולוגי וכימי וכי הוא לא יהסס להשתמש בו נגד אזרחים. "בסופו של דבר, כאשר קדאפי באמת בלחץ - הוא יכול לעשות הכל", אמר, "אני חושב שקדאפי ישרוף את כל מה שישאיר אחריו"

אתמול הצליח קדאפי להשיב לעצמו חלק מהשליטה בערים שבהם כבר דווח שהאופוזיציה שולטת. מדובר בעיר זאוויה, שנמצאת כ-50 קילומטר ממערב לבירה טריפולי. כוחות של צבא לוב פשטו על העיר בשעות הבוקר, הגיעו אל הכיכר המרכזית שלה והחלו לירות לעבר מפגינים שהתגודדו במקום. על פי הדיווחים בערוץ אל-ג'זירה, לפחות 16 בני אדם נהרגו בהתקפה של הצבא ועוד עשרות רבות נפצעו.

כוחות הנאמנים לקדאפי תקפו גם מסגד, שבו התבצרו אנשי אופוזיציה. הכוחות פתחו בירי אוטומטי על המסגד וירו על הצריח מתותח נגד מטוסים. תושבים דיווחו כי ברחובות נשמעו קולות ירי רבים. במקביל, פעלו כוחותיו של קדאפי בעיר מיסרתה וגם שם נמסר על נפגעים רבים. קדאפי למעשה הרים ידיים לעת עתה באשר לאפשרות להשיב שליטה במחוז קריניקה שבמזרח לוב, ופועל כעת כדי לבנות מחדש את התמיכה בו במחוז טריפוליטיינה במערב המדינה.

קדאפי האשים אתמול את מנהיג אל-קאעדה, אוסאמה בן לאדן, באחריות למרידה שפרצה בארצו. הוא קרא לתושבי לוב שלא "ללכת שולל" בעקבות בן לאדן. "בן לאדן הוא האויב שעשה מניפולציות לאנשים... אני אומר בעמדה מוסרית, אתית, לאומית, הם צריכים לעצור. לי אין שום סמכות או רשות, יש לי רק סמכות מוסרית". לדברי קדאפי, פעילי אל-קאעדה מסממים את הצעירים שמשתתפים בהפגנות: "הם בני 17. נותנים להם כדורים בלילה, שמים להם כדורי הזיה במשקאות, בחלב שלהם, בקפה שלהם, בקפה שלהם", אמר קדאפי בשיחת טלפון עם תחנת הטלוויזיה הממלכתית של לוב.

"עצרו את ילדיכם"

"הם פושעים. האם זה הגיוני להניח להם להמשיך בתופעה הזו בכל עיר? אנחנו לא רואים את מה שקרה במצרים ובתוניסיה קורה כאן, לעולם לא. אלה (במצרים ובתוניסיה) הם אנשים שנזקקו לממשלות שלהם והיו להם דרישות. הכוח אצלנו נמצא בידי העם", אמר. בשיחה הביע קדאפי השתתפות בצער משפחות ההרוגים בעיר זאוויה, אך תקף את תושביה על הצטרפותם למורדים. הוא תיאר את המתרחש שם כפארסה. "אתם אנשי זאוויה, עצרו את ילדיכם, קחו את נשקם, הרחיקו אותם מבן לאדן, הכדורים יהרגו אותם. הותירו את המדינה שקטה".

עוד דווח אתמול כי בן דודו של קדאפי, אחמד קדאף אל-דאם, שהיה מיועציו הקרובים ביותר, הכריז כי הוא ערק למצרים במחאה על הדיכוי האלים של ההפגנות. במקביל, דיווחו תושבים בלוב כי מתקני נפט חיוניים ממזרח לבירה טריפולי נשמרים בידי כוחות המורדים. על פי הדיווח, המתקנים בראס לאנוף ומארסה אל-ברגה מוגנים. הדיווח מגיע בעקבות איומים של קדאפי לפגוע במתקני הנפט, שתרמו לזינוק במחיר הנפט.

העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח אתמול הממשל האמריקאי חושש כי מצבורי הנשק הכימי שהיו בידי משטרו של קדאפי ייפלו לידיים עוינות. על פי הדיווח, ממשלת לוב לא טרחה להשמיד כמויות של גז חרדל וכלי נשק כימיים אחרים. טריפולי אף ממשיכה להחזיק בטילי סקאד B ישנים ובכמויות של אורניום מועשר.

בריטי: הפקירו אותנו

ממשלת בריטניה פועלת בימים האחרונים להוצאת אזרחיה מלוב. בינתיים, שני מטוסים שכורים המריאו מטריפולי וגם מטוס הרקולס נחת שם. פקידים בריטים מביעים ביטחון שכל האזרחים הבריטים שחיכו בנמל התעופה בטריפולי פונו בינתיים, אף שהם מצפים שיגיעו לשם בריטים נוספים.

בשבוע שעבר הצליחו מאות בריטים לצאת מלוב בטיסות מסחריות, אבל בימים האחרונים בוטלו טיסות רבות. אחד העובדים בחברת נפט סיפר שלשום שהשגרירות הבריטית הותירה אותו ואת חבריו חסרי כל הגנה.

ג'יימס קויל, השוהה במקום שבין טריפולי לבנגאזי, אמר: "אנחנו חיים בתוך סיוט. פנינו לממשלה הבריטית והיא פשוט מתעלמת מאיתנו לגמרי. הם לא עונים למיילים, בטריפולי נותק הקשר הטלפוני. דיווחנו להם על המצב כאן לפני שלושה ימים, אבל הם אפילו לא טרחו לענות. נשארנו בלי כל הגנה".

בתוך כך, הודיעה אתמול סוכנות הידיעות הרשמית באלגי'ריה כי המדינה ביטלה את חוקי החירום שהיו בתוקף ב-19 השנים האחרונות. זאת בין היתר בניסיון להרגיע את האופוזיציה במדינה שצברה תאוצה בשבועות האחרונים, מאז שפרץ גל המהפכות בתוניסיה. בכל יום שבת בשבועות האחרונים נערכו הפגנות נגד משטרו של עבד אל-עזיז בוטפליקה שמכהן כנשיא ש אלג'יריה מאז שנת 1999. חוקי החירום הטילו בין היתר מגבלות על חופש הביטוי ועל חופש העיתונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ