קדאפי קורא לשכירי החרב להגן על טריפולי

שליט לוב מעולם לא סמך על צבאו, והקים כוחות מיליציה ושכירי חרב הנאמנים לו אישית. 2,500 שכירי החרב חסרי המעצורים מאפריקה הם כעת המשענת העיקרית שלו

ניו יורק טיימס
כארים פאהים, דייוויד קירפטריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
כארים פאהים, דייוויד קירפטריק

באידה, לוב. לנוכח ההתקוממות העממית הסוגרת על הבירה וריבוי העריקות בשורות הצבא, הזעיק שלשום הקולונל מועמר קדאפי אלפי שכירי חרב וכוחות מיליציה חזרה לטריפולי, כדי שיסייעו בהגנה על מעוזו האחרון. הצעד נתפש בעיני רבים מתושבי העיר כתפנית נואשת ומסוכנת בהתקוממות נגדו, הנמשכת כבר שבוע.

קדאפי, שמעולם לא נתן אמון מלא בגנרלים שלו, גיבש במשך שנים בחשאי כוח אכזרי ונאמן. כוח זה מורכב מחטיבות מיוחדות שבפיקוד בניו, מיחידות צבא הנאמנות לשבטו ולבעלי בריתו, ומלגיונות של שכירי חרב אפריקאים, שאותם גיבש, אימן וצייד. על פי הערכות, חלקו היה עסוק בלחימה במקומות אחרים, דוגמת סודאן, אבל עכשיו הוא קורא לכוח לשוב ללוב.

לדברי עדי ראייה, אלפי לוחמים בצבא בלתי סדיר זה עושים עתה בהמוניהם את דרכם לעבר טריפולי. תושבי הבירה מתארים מחזות של אנרכיה נוסח סומליה: קבוצות של גברים במדים לא אחידים האוחזים במקלעים ונכונים לציית לפקודות לפתוח באש על אזרחים, שאותן סירבו שוטרים, חיילים ואפילו טייסי קרב, לבצע.

קדאפי, שתפס את השלטון ב-1969 בהפיכה צבאית, גילה כל העת חשדנות כלפי קציני הצבא, המפולג על פי קווים שבטיים. משום כך הקים כוח של מיליציות, הפועלות בשיתוף עם יחידות בצבא הסדיר הכפופות ישירות לבני משפחתו. כוח זה נועד לפקח על הצבא וגם להבטיח את כניעותה של האוכלוסייה. בראש הפירמידה ניצב כוח של כ-3,000 אנשי משמרות המהפכה, שתפקידם העיקרי לאבטח את קדאפי עצמו; אחריהם באות יחידות המיליציה שעליהן מפקדים שבעת בניו של הקולונל קדאפי.

מברק משגרירות ארה"ב בלוב שהודלף באתר ויקיליקס מתאר את הגדוד הפרטי של בנו של קדאפי, חאמיס, ככוח המצויד ביותר בצבא לוב. לפי דיווחים, אחיו סעדי ניצל את הגדוד שלו כדי לקדם עסקאות פרטיות. הבן השלישי, מועתסם, ביקש ב-2008 2.8 מיליארד דולר כדי לממן גדוד פרטי כמו של אחיו.

אולם הכוח המשמעותי ביותר שקדאפי פרס נגד המפגינים בהתקוממות העממית נגדו, הוא ככל הנראה זה המורכב מכ-2,500 שכירי חרב ממדינות כצ'אד, סודאן וניז'ר, המכונה בפיו הבריגדה הפאן-אפריקאית האיסלאמית שלו. שליט לוב החל בגיבוש כוח זה לפני שנים, במסגרת יוזמתו להקים איחוד של מדינות אפריקה הגובלות עם לוב; על פי הערכות, שכירי החרב שאותם הוא אימן וצייד, פעלו עד כה בסודאן ובמדינות אפריקאיות אחרות שבהן יש סכסוכי דמים. אבל מעדויות של תושבי לוב רבים, עולה שקדאפי הזעיק אותם חזרה, כדי לדכא את המרי העממי נגדו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ