באושוויץ משנים את הדגש מהנצחת השואה ללימוד מורשתה

מנהלי אתר ההנצחה באושוויץ שואפים לשמור את הזיכרון רלוונטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אושוויץ, פולין. במשך 60 שנה סיפרה אושוויץ את סיפורה, כפי שהתגבש אחרי מלחמת העולם השנייה. הוא מוצג מאז בלי כחל וסרק, לרוב נטול כל הסבר, בערימות שיער, נעליים ושיירים אחרים של הנספים. משנכנסים מבעד שער הכניסה הידוע לשמצה למחנה צבא פולין שהנאצים כבשו והפכו למחנה השמדה, לומדים המבקרים את אשר אירע בו.

עתה אומרים הממונים על הנחלת מורשת המחנה, שצריך לעדכן את סיפורו של אושוויץ, המיועד עתה לדור אחר, ולספרו מחדש ובדרך אחרת. לדבריהם, השינוי צריך להתייחס בחלקו לזמן שחלף, בחלקו לעומס המבקרים ובחלקו לחילופי הדורות. אתר הקבורה הגדול ביותר של יהודים ולא יהודים בפולין צריך להיות מלווה בהסברים נהירים יותר, אומרים גורמים רשמיים כאן.

על פי ההצעה, התצוגה החדשה המוצעת במוזיאון הממלכתי אושוויץ-בירקנאו תכלול את ערמות השיער ושיירי אדם אחרים, שכבר הפכו לחלק בלתי נפרד מאתר ההנצחה, ממש כמו המשרפות ופסי הרכבת שבו. ואולם ראשיתה תהיה באגף שבו יוסברו שיטות הפעולה של המחנה כמוסד ביורוקרטי של גרמניה הנאצית, התייחסות הנעדרת מהתצוגה הנוכחית, שתוכננה בשנות ה-50 בידי ניצולים.

באותם ימים הם ביקשו למחוק את זכר הצוררים שלהם, היות שהנאצים ניסו למחוק אותם; משום כך הם המעיטו ככל האפשר בהתייחסות לגרמנים שהגו את רעיון מחנה ההשמדה וניהלו אותו. הניצולים התרכזו בקורבן ההמוני, אבל לא הבליטו סיפורים אישיים או עדויות, המקובלים כיום במוזיאונים רבים להנצחת השואה כדרך לתת בידי המבקרים כלי חיוני לתרגם את מספר הנספים הלא נתפש לבני אדם אמיתיים.

תוכנית התצוגה החדשה תתמיד בתיאור תהליך ההשמדה, תוביל את המבקרים, צעד אחר צעד, במסלול שבו עברו הקורבנות ותסתיים בהתמקדות בחיי היומיום במחנה, קרי ב"תהליך הדה-הומניזציה וניסיונות הקורבנות לשמור על צלם אנוש", אומר מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו, פיוטר צ'ינסקי בן ה-39. "אם נצליח, נראה בפעם הראשונה את האפשרויות השונות שניצבו בפני הכלואים באושוויץ", הוא מוסיף. "תפקידנו הוא להראות את הפעולות וההחלטות האנושיות שהתרחשו בסיטואציה הקיצונית שהיתה פה".

במסגרת התצוגה החדשה עשוי להיפתח מחדש מבנה ששימש בעבר לניסויים בעיקור אסירים, שעמד שומם מאז המלחמה, כמו גם מרכז מבקרים רחב ידיים שיחליף את המרכז הצפוף הנוכחי. אבל לדברי צ'ינסקי, דבר לא צריך להאפיל על עוצמת האתר עצמו. "ככל שמרבים בפעלולים מיוחדים, כך פוגעים באותנטיות של המקום הזה, שאין לו אח ורע". על פי התוכנית החדשה, המבקרים גם ילוו ברובם בידי מדריכים, שיענו לשאלותיהם וינחו אותם במסלולי הביקור.

"התצוגה באושוויץ אינה ממלאה עוד את ייעודה", אומר צ'ינסקי. "בין שמונה לעשרה מיליון בני אדם מבקרים היום בתצוגות דומות בעולם; הם בוכים, תוהים למה אנשים לא עשו דבר, למה היו צדיקים מעטים כל כך. אחר כך הם חוזרים הביתה, רואים רצח עם בטלוויזיה ולא נוקפים אצבע".

ניו יורק טיימס

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ