שגרירי מדינות ערביות מפעילים לחץ לאשר סנקציות חריפות נגד לוב

לפי דיווחים הרווחים בניו יורק, מדינות ערב ואפריקה זועמות על שליט לוב ומוקיעים באופן בוטה ביותר את הדיכוי במדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שגרירים ודיפלומטים בכירים מארצות ערביות ואפריקניות מפעילים לחצים על חברות מועצת הבטחון ותובעים לאשר החלטה חריפה ותקיפה נגד לוב שתכלול סנקציות משמעותיות - מוסרים גורמים מהימנים במרכז האו"ם בניו יורק.

מועצת הבטחון שאמורה היתה להתכנס הבוקר דחתה את ישיבתה לאחרי הצהרים (עשר בלילה שעון ישראל). לפי דיווחים הרווחים בניו יורק, הערבים והאפריקנים זועמים על שליט לוב ומוקיעים באופן בוטה ביותר את הדיכוי האכזרי של האזרחים המפגינים בערי לוב ומאשימים אותו על הרג האזרחים.

"הערבים והאפריקנים דוחפים להחלטה שתכלול סנקציות קשות נגד לוב", אמר ל"הארץ" דיפלומט מערבי בכיר. לעומת זאת, רוסיה וסין החברות הקבועות במועצת הבטחון אינן ששות לאשר החלטות הכוללות צעדי עונשים נגד ארצות חברות ועשויות להסתייג מסנקציות קשות נגד לוב.

תצלום: אי-פי

לבנון, תורכיה וברזיל החברות הבלתי קבועות צפויות גם הן להתנגד להחלטה שתיראה להן נוקשה מדי נגד לוב. במקביל נודע ל"הארץ" כי קבוצת ארצות כבר השלימה נוסח של טיוטה להצעת החלטה להשעות את לוב מחברותה במועצה לזכויות האדם בז'נווה.

רק מליאת עצרת האו"ם מוסמכת ורשאית לבטל חברותה של מדינה בגוף הפועל במסגרת האו"ם. הערכה בניו יורק היא,שכבר בראשית שבוע הבא תתכנס מליאת העצרת ותצביע בעד החלטה לסלק את לוב מהמועצה לזכויות האדם.

שגריר ישראל בז'נווה אהרן לשנו-יער שהתבטא בדיון שהתקיים הבוקר במועצה לזכויות האדם תקף את המועצה על מה שהגדיר "העיוורון ועצימת העינים שהפגינה מול האמת מאחורי לוב".

לפני שבועות אחדים, אמר השגריר הישראלי, "בדיון שהתקיים באולם הזה ובהשתתפות משלחות הנוכחות כאן ושבו הורעפו שבחים על לוב ונשמעו מחמאות על הרקורד של לוב בתחום זכויות האדם".

לשנו-יער אמר כי "הקרבנות בלוב ומיליונים בני אדם במזרח התיכון מתבוננים במועצה לזכויות האדם ושואלים את עצמם, האם זה ארגון ההולם את שליחותו? לרבים בעולם העובדה שמיוצגים במועצה משטרים רצחניים, רק מדגישה את הצורך שהמועצה תבדוק ברצינות את פעילותה".

ארה"ב נוקטת בסנקציות משלה נגד לוב

ובתוך כך, דובר הבית הלבן ג'יי קרני הודיע היום כי מחלקת המדינה השהתה את פעילות השגרירות בלוב וכל עובדי השגרירות יפונו זמנית מטריפולי. הבית הלבן גם הכריז על סנקציות חד-צדדיות נגד לוב - ארה"ב הקפיאה שיתוף פעולה צבאי מצומצם שהיה עם לוב ומכירת רכיבים לתעשיה הצבאית. קרני הזהיר שהממשל האמריקאי עשוי לנקוט צעדים נוספים בעתיד הקרוב, במידה וזה יידרש. הסנקציות הוכיחו עצמן כמשפיעות במקרה של משטרים כמו לוב. "אנו מתחילים בסדרה של צעדים חד-צדדיים כדי להפעיל לחץ על המשטר הלובי כדי שהוא יפסיק להרוג את אזרחיו. זה הצעד הראשון, ונמשיך לבחון את האפשרויות שלנו".

קרני הוסיף שארה"ב גם תומכת במאמצים של האו"ם כגון ההחלטה המגנה את הפרת זכויות האדם בידי רשויות לוב, ומעורבת במו"מ במועצת הבטחון של האו"ם לגבח ההחלטה שעשויה לכלול אמברגו על אספקת נשק ללוב וסנקציות נגד בכירים בלוב. הנשיא אובמה שוחח טלפונית אתמול עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון וראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, והיום עם ראש ממשלת טורקיה במטרה לתאם את המענה להתפתחויות בלוב, וביום שני הוא צפוי להפגש עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון במטרה לדון בצעדים נוספים.

קרני אמר שההחלטה לגבי אופי השלטון בארצם תלויה בעם הלובי, אך הוסיף כי "סטטוס קוו אינו מקובל". "לעם הלובי מגיע ממשלה שמגנה על בטחון תושביה, מגיבה לשאיפותיהם ומייצגת אותם. אך אנו מפעילים לחץ על הממשלה הזאת כדי לגרום לה להפסיק את המעשים המזוויעים שלה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ