הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית: איראן תפעיל כור גרעיני נוסף עד הקיץ

מדו"ח מסווג של סבא"א עולה כי קיימות הוכחות שאיראן פועלת לייצור של נשק גרעיני, וכי קצב העשרת האורניום לא נפגע משמעותית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

איראן מתכננת להפעיל עוד הקיץ כור נוסף להעשרת אורניום - כך עולה מדו"ח חדש שמפרסמת היום (שישי) הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). עוד עולה מהדו"ח כי הסוכנות קיבלה לידיה לאחרונה מידע חדש, לפיו קיים פיתוח נשק גרעיני באיראן.

מהדו"ח עולה כי הכור השני שטהראן מתכננת להפעיל הקיץ, ממוקם מתחת לאדמה לא הרחק מהמתקן בעיר קום. מדובר במתקן שנחשף בספטמבר 2009. סאב"א מציינת כי עדיין לא הותקנו צינטרופוגות (סרכזות) במתקן החדש, אולם גורם בכיר המקורב לחקירה ציין כי "אם הם ירצו לעבוד מהר - הם יכולים".

מהמסמך המסווג, שנחשף היום בסוכנויות הידיעות, עולה כי איראן ממשיכה להעשיר אורניום במפעל בנטאנז, למרות הסברה הקודמת שוירוס המחשבים סטוקסנט גרם לדחיית פרוייקט הגרעין האיראני.

מועצת האו"ם דרשה בעבר שאיראן תפסיק את העשרת האורניום, לאחר שעלה חשש שבכוונת איראן לנצל את הטכנולוגיה לא רק כדי ליצור תחנת כוח גרעינית, אלא גם כדי לייצר נשק גרעיני.

הדו"ח של סבא"א שפורסם היום, אומנם לא מתייחס בצורה ישירה לוירוס סטוקסנט, אולם גורם בכיר אומר כי "כמה מאות" סרכזות ניזוקו והוחלפו, ושפעולות התיקון וההחלפה עדיין נמשכות. הגורם מדגיש כי למרות כל העיכובים והתקלות שחווה פרוייקט הגרעין, "קצב התפוקה לא התשנה באופן משמעותי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ