נשיא ארה"ב ברק אובמה: על קדאפי לוותר על תפקידו

בנוסף ללחץ מוושינגטון, מזכ"ל האו"ם דוחק במועצת הביטחון להצביע על עיצומים נגד לוב. גם איש המשלחת הלובית לשעבר דחק: אנא הצביעו

שלמה שמיר
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב)

שליט לוב מועמר קדאפי צריך לוותר על תפקידו - כך אמר הערב (שבת) נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בשיחה עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. "הנשיא הצהיר שאם האמצעי היחיד שבזכותו מנהיג נשאר בשלטון הוא שימוש באלימות המונית נגד עמו, הוא איבד את הלגיטימיות שלו לשלוט וצריך לעשות את מה שנכון לארצו ולעזוב עכשיו", נאמר בהודעת הבית הלבן לאחר השיחה.

בהודעה לא צוין במפורש שמו של קדאפי, אולם נאמר בה כי אובמה ומרקל שבו והביעו את תמיכתם לדרישת עם הלובי לזכויות אוניברסאליות. במקביל, הודיעה וושינגטון כי היא מבטלת את אשרות הכניסה לבכירים לובים ולבני משפחותיהם.

מוקדם יותר הערב התריע מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, כי "בהתחשב במה שמתחולל עכשיו בלוב כל איבוד זמן גורם לאובדן חיי אדם", במאמץ מוצהר לדחוק במועצת הביטחון ולזרז אישור הטלת סנקציות על לוב בשל האלימות נגד המפגינים במדינה. איברהים דבשי, שכיהן כסגן ראש משלחת לוב באו"ם, הפציר בחברות המועצה: "אנא, קיימו הצבעה בשעות הקרובות".

ההתייעצויות סגורות לתקשורת. תצלום: רויטרס

ואולם חברות המועצה קיימו היום סבב נוסף של מה שמוגדר "התייעצויות בלתי רשמיות" ומקצב הדיונים המתקיימים זה היום השני מאחורי הקלעים נראה כי המועצה אינה נחפזת במיוחד לאשר צעדי ענישה נגד שליט לוב, מועמר קדאפי.

מזכ"ל האו"ם המתוסכל טלפן היום אל עבדאללה מלך סעודיה ואל ראש ממשלת איטליה סילוויו ברלוסקוני, וביקש מהם להפעיל את השפעתם על בכירים בסביבת קדאפי ולפעול להפסקה מיידית של האלימות נגד האוכלוסייה האזרחית.

ההתייעצויות הבלתי רשמיות הן סגורות לתקשורת, אבל מקורות המעורבים במגעים בין חברות המועצה מוסרים כי שגרירי החברות חלוקים בדעותיהם, ומתנצחים בנוגע לסעיף המוצע בטיוטת ההחלטה נגד לוב. סעיף זה ממליץ לפנות לטריבונל הבינלאומי בהאג בבקשה לקיים חקירה של אירועי הדמים בלוב. פנייה לטריבונל נכללה בהחלטת המועצה ב-2005 בנוגע להרג אזרחים בדרפור.

צרפת וגרמניה פועלות להכללת פנייה לטריבונל בהצעת ההחלטה, אך אחדות מחברות המועצה, במיוחד אלה שאינן מיוצגות בהרכב השופטים של הטריבונל בהאג, בהן סין ורוסיה, מתנגדות להפניית המשבר בלוב לטיפול הטריבונל. גם ארה"ב שאיננה חברה בטריבונל מסתייגת. במקביל, יוזמה שביקשה לכלול בסנקציות גם איסור טיסה בשמי לוב - נפסלה.

הטיוטה שנידונה היום כוללת בעיקר הקפאת תנועה ונכסים של בניו ובני משפחתו של קדאפי ושל שורה ארוכה של בכירים לוביים המחזיקים תפקידי מפתח במשטר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ