העלבת את אשתך? אתה בדרך לכלא

חוק חדש בקוסטה ריקה קובע שנתיים מאסר על אלימות מילולית של בן הזוג

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

אלימות מתחילה תמיד במלים, הסכימו חברי הקונגרס של קוסטה ריקה, ועל מנת להקדים תרופה למכה - תרתי משמע - הצביעו ברוב גדול בעד חוק חדש ומהפכני אשר ישלח גבר לכלא, למאסר של עד שנתיים בפועל, אם יעליב את אשתו או בת זוגו לחיים.

"פגיעה בכבודה של האשה", זהו שמו של החוק אשר נידון בשבועות האחרונים בקוסטה ריקה, והועלה להצבעה בשבוע שעבר. התוספת לספר החוקים של קוסטה ריקה היא למעשה סעיף בחוק הוותיק שעוסק באלימות במשפחה. הסעיף החדש קובע כי פגיעה מילולית מצד הגבר כלפי רעייתו או מי שהוא נמצא עמה בקשר של זוגיות מתמשכת, מהווה עבירה פלילית חמורה. לפי הסעיף החדש, אם יורשע, הגבר הפוגע צפוי לעונש מאסר של שישה חודשים עד שנתיים.

הדיון בחוק חצה את הקווים בין חברי הקונגרס ממפלגת השלטון לבין האופוזיציה. כרמן מוניוז, חברת המפלגה הגדולה באופוזיציה, אמרה בנאומה במליאה כי המחקרים בנושא, שנערכו בשנים האחרונות, מראים כי 70% מהתקיפות הפיזיות האלימות בין בני זוג החלו בעלבונות מילוליים - ויש צורך לעצור את האלימות כבר בשלב הזה.

אילאנה ברנס, חברת קונגרס ממפלגת השלטון, אמרה כי החוק החדש שעליו הצביע הקונגרס בשבוע שעבר הוא עוד צעד בכיוון של בניית חברה שוויונית, באמצעות חקיקה ברורה שאינה מותירה מקום לפרשנויות.

נשיאת קוסטה ריקה, לאורה צ'ינצ'ילה. 40% מחברי הפרלמנט במדינה הם נשים. תצלום: רויטרס

בקוסטה ריקה היו מי שתהו על שתי נקודות תורפה בחוק: העובדה שהוא מתייחס לעלבון בין גבר לאשה שמקיימים מערכת יחסים, ולא לשני אנשים שמתקיימים ביניהם יחסי מרות; וכן העמימות של החוק, שלא קובע איזו אמירה תיחשב סבירה, חלק מהתלהטות יצרים שכל זוג חווה, ואיזו אמירה תיחשב לכזו שעשויה לגרור מאסר. איך נוכל לריב? תוהים כעת הגברים במדינה, האשה תוכל להעליב אותנו ואנחנו לא נוכל להגיב.

קוסטה ריקה היא מדינה יוצאת דופן באמריקה הלטינית מבחינת השאיפות והמעשים בנושא שוויון בין נשים וגברים. החוקה של 1948, שביטלה את קיומו של הצבא, העניקה גם זכות הצבעה ובחירה לנשים. אבל לא רק הזכות נקבעה בחוקה: חוק מיוחד קבע כי לפחות 40% מהנבחרים לפרלמנט של כל מפלגה צריכים להיות נשים. מאז השתלבו הנשים בהצלחה בפוליטיקה ובדיפלומטיה, ובראש המדינה עומדת כיום אשה, הנשיאה לאורה צ'ינצ'ילה.

מחקרים חברתיים הראו גם כי למעמד האשה תרם לא מעט ביטול הצבא, שהביא למצב שבו גנרלים התקדמו בטבעיות לעמדות מפתח, ואין מצ'ואיזם במדים, שמצמצם תמיד את כוחן של הנשים בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ