כאוס ואי-סדר מאפיין את ניסיונות החילוץ מלוב

עשרות אלפי אזרחים זרים נמלטים בגלל המהומות

ניו יורק טיימס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סוכנויות הידיעות

אלפי בני אדם שנמלטו מלוב הגיעו אתמול לנמלי ים ושדות תעופה ברחבי הים התיכון. אלפי בני אדם נוספים עדיין מנסים להימלט - בים, באוויר וביבשה. בשדה התעופה בטריפולי דווח על אי-סדר משווע הפוגע במאמץ החילוץ. על פי ההערכות, עשרות אלפי בני אדם, רובם פועלים מהגרים מתוניסיה וממצרים, ברחו מלוב בימים האחרונים. הפדרציה הבינלאומית של הצלב האדום והסהר האדום, סוכנות הסיוע הגדולה בעולם למצבי משבר, העריכה אתמול כי כ-25 אלף בני אדם חצו את הגבול לתוניסיה מלוב כדי להימלט מהאלימות.

עד כה פונו מלוב יותר מ-16 אלף פועלים סינים ו-15 אלף טורקים, רובם כאלה שעבדו בענפי הבנייה והנפט. יותר מ-2,800 פועלים סינים הגיעו אתמול באנייה להרקליון שבאי כרתים. ואילו 2,200 סינים נוספים הגיעו לוואלטה, בירת מלטה, באנייה שהפליגה מנמל העיר בנגאזי.

נוסף על כך, אמר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון למועצת הביטחון של האו"ם, כי כ-22 אלף בני אדם נמלטו מלוב וחצו את הגבול לתוניסיה, ועוד כ-15 אלף חצו את הגבול למצרים. "יש דיווחים רבים על פליטים הנופלים קורבן להצקות ואיומים ברובים ובסכינים", אמר, והוסיף כי רבים מאלה שהצליחו לחצות את הגבול אמרו שמסעם היה "מבעית".

רבים מהעובדים המצרים עבדו שנים בחקלאות או באתרי בנייה כדי לתמוך במשפחותיהם שנותרו במצרים. כעת רבים מהם תקועים בעיירות גבול. "אנשים כמונו לא מקדישים זמן רב למחשבות על מהפכות. מה שמדאיג אותנו זה רק שיהיה לנו מספיק כסף לשלוח ליקירינו מדי חודש", אמר מוחמד סייד, מהגר עבודה בן 27 מדרום מצרים.

החיים בלוב הפכו בלתי נסבלים למצרים. פועלים מצרים אמרו שהותקפו באלות וסכינים בידי בריונים תומכי הממשלה אחרי הנאום שנשא בנו של קדאפי, שבו האשים זרים במהומות.

בנוסף, אחרי המתנה של יומיים בנמל טריפולי והפלגה קשה, יותר מ-300 מפונים מלוב הגיעו לבירת מלטה שלשום בלילה במעבורת מהירה, שנשכרה בידי הממשל האמריקאי.

לאחר שנכנסו עם מזוודותיהם למסוף המעבורות בנמל, סיפרו הנוסעים העייפים על ימים של פחד, כשהפגנות פזורות הפכו לאלימות כאוטית, ופלטו אנחת רווחה שסוף כל סוף נחתו ביבשה.

"זה נפלא להיות מחוץ ללוב", אמר קית דייבולד, מהנדס נפט ממיזורי, שנראה נרגש כשיצא ביחד עם שאר הנוסעים מהמסוף, מול עשרות מצלמות טלוויזיה שהמתינו להם. ארה"ב חכרה את המעבורת מריה דולורס לאחר שהטיסות המסחריות שהמריאו מטריפולי לא הצליחו לעמוד בביקוש. שדה התעופה בטריפולי הוצף נוסעים ולפי משרד החוץ הטורקי, קרוב ל-10,000 בני אדם עדיין ממתינים לצאת מלוב.

המעבורת נאלצה להמתין בנמל טריפולי במשך יומיים עקב מזג אוויר קשה. המעבורת נשאה על סיפונה 338 נוסעים, בהם 183 אמריקאים, אמר דובר משרד החוץ האמריקאי, פיליפ קרולי, בתדרוך בוושינגטון. כ-40 מהאמריקאים הם עובדי ממשל, בהם עובדי שגרירות ארה"ב בטריפולי, שנסגרה שלשום רשמית. לפי הערכות, אחת הסיבות לתגובה האמריקאית המאוחרת נגד קדאפי נבעה מהניסיון להבטיח את שלומם ופינוים של אזרחי ארה"ב במדינה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ