קדאפי מתבצר בבירה טריפולי: "אם העם הלובי לא אוהב אותי, אני לא ראוי לחיות"

בעוד מתנגדיו כבר שולטים ברוב המדינה, מחמש שליט לוב את תומכיו לקראת הקרב האחרון * מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה להטיל סנקציות, ומדינות העולם מפעילות רכבת אווירית וימית כדי למלט רבבות מאזרחיהן מלוב

אבי יששכרוף
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
אי-פי

שליט לוב, מועמר קדאפי מנסה להציל את שלטונו ומתמקד בהגנה על מעוזו בטריפולי, זאת בעוד כוחותיו ממשיכים לתקוף את כוחות האופוזיציה בכמה ערים אחרות, כמו זאווייה. שלשום הופיע קדאפי בכיכר הירוקה שבמרכז טריפולי בפני אלפים מתומכיו, וקרא להם להגן על לוב ועל האינטרסים שלה. "אם העם הלובי לא אוהב אותי, אני לא ראוי לחיות", זעק ממרומי המרפסת המשקיפה על הכיכר.

בזאוויה, כ-40 קילומטרים בלבד ממערב לבירה טריפולי, נמשכו גם אתמול הקרבות העזים בין תומכי קדאפי למתנגדיו. עד כה נמסר על מספר נפגעים גדול בעיר. כך גם בערים סבראתה ומסראן. בערים אחרות במזרח לוב כבר הוקמו ועדות מקומיות שאמורות לנהל את חיי היום יום, ושר המשפטים לשעבר, מוסטפא עבד א-ג'ליל, מוביל יוזמה להקים ממשלה זמנית חדשה בעיר בנגאזי שבמזרח המדינה. בבנגאזי אמורות להיפתח היום החנויות למסחר, אולם בתי הספר יהיו סגורים.

על פי דיווחים שהגיעו אתמול מטריפולי, קדאפי מחמש אזרחים בעיר הבירה התומכים בו כדי שיקימו מחסומים בכניסות לטריפולי, יסיירו באזור, וינסו למנוע את בואם של כוחות האופוזיציה למקום. הכתבים הזרים שבאו לטריפולי דיווחו מפי עדי ראייה כי צלפים וקלעים מקרב אנשי קדאפי יורים לעבר עוברי אורח שמעזים לצאת לרחובות. בנוסף, נראו לובים הצובעים קירות בתים שעליהם כתובות בגנות קדאפי, וכן תורים ארוכים של אנשים הממתינים ללחם במאפיות. רופאים לובים מסרו לכלי התקשורת הזרים כי כוחותיו של קדאפי ניסו להעלים גופות של הרוגים מבתי החולים ופצועים, בניסיון להעלים ראיות מטבח שהתבצע בחלק משכונות העיר. העיתונאים דיווחו כי לקדאפי אין שליטה בחלקים גדולים בעיר הבירה.

מתנגדי קדאפי אמנם הצליחו להשתלט עד כה על חצי משטח החוף של לוב, בו חיה רוב אוכלוסיית המדינה. עם זאת, טריפולי וסביבתה, בהן מתגורר שליש מאוכלוסיית לוב, נחשבות למעוזו של קדאפי, בו הוא עדיין מחזיק בשליטה.

הדבר ניכר אתמול כשכוחות פרו-ממשלתיים חסמו את הגישה למחוז תאג'ורה במזרח טריפולי, שהיה אחד מאזורי העימות הקשים בהפגנות הקודמות. בתאג'ורה נראו עשרות בני אדם המלווים לקבורה את קרוביהם לאחר שנורו בידי כוחות הביטחון הלוביים.

אתמול נמשכה עריקת חיילים מצבא לוב, בהם קצינים בכירים שהודיעו כי הם מצטרפים לכוחות האופוזיציה. כוחות טנקים תומכי קדאפי תקפו שלשום את בסיס חיל האוויר במיסראתה, שנמצא כמאתיים ק"מ מזרחית לטריפולי ועבר מוקדם יותר לשליטת הכוחות המורדים. לדברי רופא ותושב המקום, שנפצע בקרבות, כוחות קדאפי הצליחו להחזיר חלקים מהבסיס.

עבד אל מונעם אל-הוני, נציג לוב בליגה הערבית, אמר בסוף השבוע כי המשטר בלוב נמצא בשעותיו האחרונות. ראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני אמר דברים דומים וטען כי נראה שקדאפי כבר אינו שולט בחלקים נרחבים בלוב. אל-הוני אמר בראיון לעיתון א-שרק אל-אווסט היוצא בלונדון כי קדאפי בצרות צרורות, וכי השליט הלובי ניסה להזעיק סיוע מבני שבטו בעיר סרת, שבה הוא עדיין שולט.

לדבריו, שבטו של קדאפי שלח 30 כלי רכב ובהם חמושים עם כלי נשק אוטומטיים, אולם האופוזיציה הצליחה למנוע מהם להגיע לטריפולי. אל-הוני טען כי קדאפי שולט בחלקים קטנים בלבד בטריפולי, בארמונו ובארבעה בסיסי צבא.

שלשום שודר בטלוויזיה הממלכתית הלובית נאום קדאפי מהכיכר הירוקה. "אנחנו יכולים לנצח כל תוקפנות אם נדרש לכך, נחמש את התושבים. היכונו להילחם על לוב, היכונו להילחם על כבודכם, היכונו להילחם על הנפט", קרא קדאפי לעבר ההמונים, שעה שהוא לובש מעיל וכובע ציידים שכיסה את אוזניו. "בזמן המתאים נפתח את מחסני הנשק כדי שכל הלובים והשבטים יתחמשו, כדי שלוב תהפוך לאדומה מאש", אמר.

בנו של קדאפי, סייף אל-איסלאם, הודיע שלשום כי ארצו תקבל בברכה עיתונאים זרים כדי שיוכלו לראות במו עיניהם את המצב במדינה.

קדאפי הבן הודה כי חלק מהערים במערב המדינה כמו זאוויה ומיסרתה אינם בשליטת תומכי אביו, אולם הסביר כי המשטר מנהל משא ומתן עם האופוזיציה במטרה להביא לסיום של הלחימה. עם זאת, נראה כי דברים אלה היו חסרי ביסוס. אתמול התראיין אל-אסלאם לערוץ אל-ערבייה ואמר כי העימותים בלוב פותחים פתח לשלל התרחשויות ובהן מלחמת אזרחים והתערבות מבחוץ. "מה שעובר על האומה הלובית פתח את הדלת לכל האפשרויות, ועכשיו יש סימנים למלחמת אחים ולהתערבות זרה", אמר.

"יש להגיע להסכם, משום שלאנשים אין עתיד אלא אם הם יסכימו ביחד על תוכנית חדשה". קדאפי הוסיף כי המפגינים נגד השלטון של אביו הם "טרוריסטים" שאינם חפצים ברפורמות. "אלו הם טרוריסטים. הם לא רוצים חוקה, הם לא רוצים זכויות אדם ולא רוצים חופש. האנשים מפחדים משום שיש להם נשק. זה ייגמר במהרה", אמר.

בנוסף, הטיימס הלונדוני דיווח כי קדאפי העביר באופן חשאי שלושה מיליארד ליש"ט (4.8 מיליארד דולרים) לאחד מבתי ההשקעות בלונדון בתיווך של גורם בשווייץ, זאת בניסיון להגן על הונו האישי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ