שדולת ג'יי-סטריט מתכנסת בוושינגטון, ישראל לא שלחה נציג רשמי לוועידה

"על ישראל לבחור: מדינה יהודית ודמוקרטית או האדמה בין הירדן לים", אמר נשיא השדולה ג'רמי בן-עמי במושב הפתיחה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

השדולה הפרו-ישראלית השמאלנית ג'יי-סטריט פתחה אמש (שבת) את הוועידה השנתית השנייה שלה בוושינגטון, עם למעלה מ-2,000 משתתפים, ובהם כ-500 סטודנטים יהודים. ממשל אובמה שולח נציג לוועידה - דניס רוס, יועצו המיוחד של הנשיא, שידבר ביום שני.

לקראת הוועידה, מנכ"ל ועד החירום למען ישראל נוח פולק כתב כי הוא מופתע שרוס הסכים לדבר באירוע. "כשאתה מדבר בפני קבוצה שעבדה בחריצות בשלוש השנים האחרונות כדי להפוך לקול המחליש את ברית ישראל-ארה"ב, שלחצה על ישראל לקבל מדיניות שתושבי ישראל רואים כמסוכנת, ותומכת ביהודים הנותנים יד לקמפיין העולמי לדה-לגיטימציה של ישראל והציונות", הוא כתב. "האם אתה תאתגר את אלה שמגדירים כמעט כל צעד ביטחוני ישראלי כפשע מלחמה? האם תגנה את דו"ח גולדסטון?".

ועידת ג'יי-סטריט. 500 סטודנטים משתתפים. תצלום: נטשה מוזגוביה

שגרירות ישראל בארה"ב דחתה את הזמנת הארגון שהשגריר ידבר באירוע, והשנה לא יישלח נציג ישראלי רשמי, בשל חילוקי הדעות עם השדולה. מספר חברי כנסת ממפלגות קדימה והעבודה משתתפים בוועידה - למרות הביקורת שמתחו ח"כים מקדימה על צעד זה.

הרב דויד ספרסטיין, ממנהיגי התנועה הרפורמית, אמר בדברי הפתיחה שלו בוועידה כי "יש לכם משמעות פוליטית". הוא מתח ביקורת על מדיניות ההתנחלויות של ישראל, ואמר ש"הקמפיין נגד דה-לגיטימציה של ישראל יכול להצליח רק אם יש לנו תמיכה מקיר לקיר".

נשיא ג'יי-סטריט, ג'רמי בן-עמי, אמר שהוא "מאשר מחדש את המחויבות שלנו לעם ומדינת ישראל. אנו מאמינים שלעם היהודי יש זכות למדינה משלו. אנו מעריכים ושותפים לערכים הדמוקרטיים שעליהם מושתתת המדינה הזאת. אנו תומכי ישראל חזקים ולא מתנצלים על זה. אנו מבינים שלישראל יש אויבים אמיתיים. אנו מאמינים גם שעתיד ישראל תלוי בפתרון שתי המדינות. הגיע הזמן שישראל תבחר: להשאר יהודית ודמוקרטית או לשמור על כל האדמה בין הים התיכון לירדן".

לתומכי ישראל, אמר בן-עמי, יש זכות וחובה לדבר. "אנו מאמינים שהדיון הזה על ישראל טוב לקהילה היהודית. זה מעורר רגשות חזקים, אבל זה לא משהו שאנחנו לא יכולים לעמוד בו. לא רק הסטטוס קוו בעולם הערבי השתנה - הסטטוס קוו בין ישראל והפלסטינים חייב להשתנות".

במושב הפתיחה דיברו גם כמה סטודנטים. נשיא מדור הסטודנטים של השדולה, אוריאל רייכמן, אמר: "אני אוהב את ישראל אבל לא אוהב את המלחמה בעזה. אני אוהב את ישראל, אבל לא אוהב את היחס שלה למיעוטים. אני אוהב את ישראל, אבל לא אוהב את כיבוש האדמות הפלסטינים".

"ישראל לא יכולה להיות קדושה בימי ביבי וליברמן"

שלושה אורחי כבוד הופיעו במושב - הסופר פיטר ביינרט שעורר סערה בשנה שעברה עם מאמרו על היחס המשתנה של הצעירים היהודים בארה"ב לישראל בשל המדיניות שלה; שרה בנינגה, פעילה בהפגנות שייח' ג'ראח והרופא הפלסטיני ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש, שאיבד את שלוש בנותיו במתקפת צה"ל בעזה בינואר 2009 והקים לזכרן קרן - "בנות לחיים".

פיטר ביינרט אמר בנאומו כי "ישראל לא יכולה להיות קדושה בימי ביבי, ליברמן ועובדיה יוסף".

שרה בנינגה אמרה כי "המבקרים שלנו מציגים אותנו כאויבי המדינה היהודית, אך זה אירוני שמדינה שטוענת שנפלה קורבן לקמפיין של דה-לגיטימיזציה, עושה דה-לגיטימציה בלי בושה לקבוצות באוכלוסייה שלה. אנו רואים את אותו הסיפור מתפתח כאן בארה"ב, עם ממסד יהודי מיושן שמגנה את אלה בקהילה היהודית שמעזים לבקר את מדיניות ישראל".

ד"ר אבו אל-עייש אמר: "אני נרגש וגאה להיות אתכם באירוע מלא תקווה זה. לו רק הבנות שלי היו יכולות לצאת מהקבר ולראות שהדם שלהן לא נשפך לשווא. אנו חייבים לחיות את הערכים האנושיים. כמוסלמי נשבעתי לאל ולבנות שלי, כי יום אחד אפגוש אותן - שאני רוצה להביא להן את המתנה היקרה מכל - צדק. האויבים שלנו הם חמדנות, בורות והעובדה שאנו לא מכירים אלה את אלה. אני מאמין שפתרון פוליטי לסכסוך טמון בהכרה הדדית ובשתי המדינות. אחרי תסכולי אוסלו זה קל לוותר, אך לוותר על שלום זו לא תשובה. אני מאמין בכם, שתהיה לכם תקווה ואמונה, אך גם צריכים לפעול".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ