דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

אחרי מערכת בחירות סוערת הכריז מנהיג מפלגת הימין-מרכז אנדה קני על ניצחונו בבחירות באירלנד ואמר כי מפלגתו, פיין גייל, קיבלה "תמיכה עצומה" מבוחרים שהדיחו את המפלגה השלטת פיאנה פיל ואת שותפתה הקואליציונית, מפלגת הירוקים.

אף על פי שהתוצאות הרשמיות יפורסמו רק היום, קני הודיע אתמול כי הבחירות ביום שישי היו "מהפכה דמוקרטית". הוא הבטיח להפנות את תשומת לבו לשיקום הכלכלה שהתרסקה, גרמה לאלפים להגר מהמדינה ואילצה את אירלנד להסכים להלוואה של האיחוד האירופי בשווי 117 מיליארד דולרים.

בספירת הקולות הסופית שנערכה אתמול, זכתה פיין גייל ב-75 מושבים בפרלמנט של אירלנד - מרחק של שמונה מושבים מרוב. מפלגת הלייבור האירית, עמה צפוי קני להרכיב קואליציה, קיבלה 37.

מפלגת השלטון המודחת, פיאנה פיל, התרסקה מ-77 מושבים ל-20. המפלגה, שהיתה בשלטון לאורך רוב ההיסטוריה של אירלנד, איבדה תמיכה יותר מכל מפלגה אחרת מאז עצמאותה של אירלנד. מפלגת הירוקים נעלמה לגמרי, אחרי שאיבדה את ששת מושביה.

קני הודיע כי כבר עתה יתחיל לפעול כמנהיג המדינה. בשישי הוא יבוא להלסינקי לפגישה עם מנהיגי המרכז-ימין באיחוד האירופי, ושם ידון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ועם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי על תוכנית קרן המטבע הבינלאומית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ