קדאפי לא מצליח להסתיר את היקף המחאה נגדו

ניסיונו הנועז של שליט לוב להוכיח את שליטתו התפוצץ בפניו כשעיתונאים זרים שהזמין לטריפולי גילו את האמת האלימה

ניו יורק טיימס
דייוויד קירקפטריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
דייוויד קירקפטריק

טריפולי. ניסיונו הנועז של שליט לוב קולונל מועמר אל-קדאפי להוכיח שהוא שולט בלוב התפוצץ בפניו אתמול, כשעיתונאים זרים שהזמין לטריפולי גילו כי אזורים שלמים של הבירה אינם מצייתים להוראותיו ושהם דוכאו באלימות בידי כוחות המשטר. תושבי העיר סיפרו כי ראו צלפים יורים על אזרחים בלתי חמושים, ואפילו על שימוש בנשק נגד מטוסים כלפי מפגינים. מספר רב של עדים אמרו כי כוחות הביטחון מסלקים את המתים ואת הפצועים מהרחובות ומבתי החולים, כנראה כדי להסתיר את הנתונים על מספר הנפגעים בעימותים בין המפגינים למשטר.

מבחינה מסוימת, כישלון ההימור התיאטרלי של קדאפי - להרים את המסך לעיני העולם בחגיגיות, בעוד שהבמה במצב של תוהו ובוהו כמעט מוחלט - הוא מטאפורה מתאימה למצב שלטונו בלוב. עד יום שישי, קדאפי אסר על כניסת תקשורת זרה לטריפולי וניסה ככל יכולתו לעצור את זרימת המידע על המהומות מהמדינה החוצה. אולם ביום חמישי בלילה הודיע בנו סיף אל-איסלאם כי לוב מזמינה עיתונאים זרים, ופקידי הממשל התאמצו למצוא דרכים להנפיק ויזות כאשר שגרירויות כה רבות של המדינה נטשו את המשטר.

קדאפי ארגן ביום שישי אירוע לעיתונאים זרים. האירוע התקיים במלון היוקרתי ריקסוס עם שפע של כיבוד. בנו סיף אל-איסלאם הודה בפעם הראשונה בפני העיתונאים בהיקף ההפגנות. קדאפי הצעיר הבטיח לעיתונאים הזרים שהרחובות שקטים ושאביו ממשיך להיות מנהיג אהוב. "אל תתנו לקולות הירי ברחובות טריפולי להטעות אתכם, מדובר בחגיגות", אמר.

למרות המאמצים, בסיור עיתונאי ברחבי הבירה שלשום בבוקר, שאורגן בידי הממשלה, אי אפשר היה להחמיץ את היקף המהומות בבירה. עובדי עירייה ניסו להסתיר בסיד לבן כתובות גרפיטי הקוראות לקדאפי "מוצץ דם" ותובעות את הדחתו. תושבים העומדים בתור ללחם ליד מסלול הסיור אמרו כי הם מפחדים שיראו אותם מדברים עם עיתונאים.

אף על פי שכוחות הביטחון שולטים במרכז העיר, בשכונות אחרות היו סימנים בולטים להתקוממות. רחובות נחסמו במחסומים מאולתרים מטלוויזיות שבורות, גזעי עצים כרותים ולבנים. באחת העצירות, בשכונת הפועלים טאג'ורה, עיתונאים נתקלו כמעט במקרה במחסום מאולתר. עשרות תושבים עמדו שם, להוטים לספר להם על שבוע של הפגנות בלתי אלימות שדוכאו בכוח שרירותי וקטלני מצד כוחות קדאפי.

"ראיתי יותר מ-68 אנשים נהרגים", סיפר רופא שעובד במרפאה בשכונה "(המשטר) לא משאיר את ההרוגים באותו מקום. ראינו אותם לוקחים את ההרוגים למכוניות של קדאפי, ואיש לא יודע לאן הם לוקחים אותם. גם את אלה שנפצעו, למשל נשברו להם הידיים, גם אותם הם לוקחים". במקום אחר שני ילדים קטנים ניגשו אל העיתונאים והגישו להם מחסניות כדורים, כעדות לשימוש שעשו בהן כוחותיו של קדאפי בהפגנות יום קודם לכן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ