צבא לוב מתפורר: מונה רק רבבת נאמנים

האופוזיציה בלוב מאוחדת, אך נפילת קדאפי עלולה לגרום לפיצול בשורותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד אלפי אזרחים לוביים ועובדים זרים צובאים על מעברי הגבול שבין לוב, מצרים ותוניסיה ומבקשים בהן מקלט, מתכוננים הכוחות הנאמנים לקדאפי לכבוש מחדש מידי המורדים את העיר נאלות, כ-60 ק"מ מן הגבול התוניסאי. בה בעת, מגייסים המתקוממים מתנדבים מזוינים לקראת הקרב הגדול על העיר טריפולי. הממשלה הזמנית הלובית שאותה הקימו המתקוממים, בראשות שר המשפטים לשעבר, מציגה אמנם את דגל לוב כדגלה, זאת כדי להבהיר שכוונתה לכונן מדינה מאוחדת ולא לפצל את לוב. ואולם, מלחמת אזרחים היא עדיין אופציה ממשית.

המתקוממים שהשתלטו על העיר בנגאזי והאזור המזרחי של המדינה, וכן על העיר המערבית נאלות, וככל הנראה גם על העיר מסרתה, זכו אתמול לתגבור משמעותי, שעה שמפקדת חיל הרגלים הלובית באזור המזרחי הודיעה על הצטרפותה אליהם. כך מתפורר נתח אחרי נתח הצבא הלובי שמונה כ-80 אלף חיילים. על פי הערכות שמגיעות מלוב נותרו בין 10,000 ל-15 אלף חיילים שעדיין נאמנים לקדאפי. מנגד, המתקוממים מודיעים כי לשירותם עומדים בין 5,000 ל-10,000 חיילים שבידיהם גם כלי נשק כבדים. ואולם, לקדאפי יש עדיין יתרון משמעותי והוא חיל האוויר הלובי שחלקו עדיין נמצא בשליטתו ואשר יוכל להכריע את הקרב נגד המתקוממים.

המורדים, רובם צעירים וחסרי הנהגה מאוחדת, זכו ביומיים האחרונים להנהגה צבאית אשר מכירה היטב את הצבא הלובי ואת נקודות התורפה בעיר הבירה. לצדם פועלים בני שבטים, כולל השבט הגדול, וורפאלה, שבשורותיו ביצע קדאפי טיהור בשנת 1993. ואולם, הסכסוכים בין השבטים שמתנגדים לקדאפי לבין שבטו של קדאפי הם רק חלק מן הפיצול שצפוי במדינה.

עד שנת 1930 התקיימו בלוב שלוש נסיכויות נפרדות, טריפוליטניה, פזאן וקירינייקה, אשר עשויות עכשיו לתבוע עצמאות מחודשת לאור הבדלי התרבות שבין כל אחד מן המחוזות הללו. בנוסף, ישנן קבוצות פוליטיות בלוב אשר דורשות לחזור למשטר המלוכה שתחתיו התנהלה לוב משנת 1951 ועד ההפיכה שהוביל קדאפי בשנת 1969. גם קבוצות מיליטנטיות שחלקן גולה במדינות אפריקה, כמו "הצבא הלאומי הלובי" ו"חזית ההצלה הלאומית של לוב" אשר הצטרפו עכשיו למתקוממים, עשויות עוד לדרוש חלק בשלטון שיבוא אחרי קדאפי.

בינתיים פועלים הכוחות הללו בשיתוף פעולה, ותביעתם היחידה היא הסתלקותו של קדאפי מן השלטון. אולם החשש הוא שכוחות אלה עלולים להתפצל מיד עם נפילת המשטר ולהקים גם צבאות מחוזיים. זאת כפי שעשתה באחרונה העיר בנגאזי אשר הקימה מועצה צבאית משלה שבה משרתים הקצינים ששירתו תחת פיקודו של קדאפי, כשבמקביל הקימו המתקוממים בטריפולי הבירה מעין מועצה צבאית משלהם אשר אינה משתפת פעולה עם המועצה הצבאית בבנגאזי.

בה בעת מנסה קדאפי לשכנע את ראשי השבטים והמנהיגים המקומיים בערים מסרתה וזאוויה לחדול מן ההתקוממות בתמורה להתחייבותו להניח להם לשלוט בערים הללו אחרי שהמדינה תירגע. עם זאת, לא ברור עד כמה יצליח קדאפי למשוך אליו את ראשי השבטים הללו ובעיקר, מה עוצמת הכוח שהוא עדיין מחזיק בטריפולי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ