האסון נופל על אל-קאעדה ממצרים ולוב

מומחים לטרור מעריכים כי השבועות האחרונים יהפכו את לוחמי הג'יהאד לצופים מן הצד, חסרי השפעה על ההיסטוריה שחולפת לידם

ניו יורק טיימס
סקוט שיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סקוט שיין

20 שנה גינו ראשי אל-קאעדה את הרודנים הערבים, הגדירו אותם בובות בידי המערב וקראו להפלתם. כיום, קמים עמים ערביים ומפילים את מנהיגיהם, מבלי שאל-קאעדה ממלא תפקיד בהתרחשויות.

למעשה, התברר כי תנועות האופוזיציה, שצצו לפתע והתגלו כבעלות עוצמה אדירה, רחוקות משני עקרונות בסיסיים של אל-קאעדה - אלימות קטלנית וקנאות דתית. הם התייחסו רק כבדרך אגב לאיסלאם ואימצו את רעיון הדמוקרטיה השנוא על אוסאמה בן לאדן. בשל כך, לאל-קאעדה ולא פחות מכך למדיניות האמריקאית, שנבנתה סביב האיום שמציב הארגון, המהפכות הדמוקרטיות המרתקות את העולם מהוות צומת דרכים. האם רשת הטרור תצטמק לאטה? או שמא תמצא דרך לנצל את התוהו ובוהו שנוצר, ואת האכזבה שתבוא בעקבות התקוות שהחלו לפרוח?

בעיני מומחים רבים לנושא הטרור והמזרח התיכון, השבועות האחרונים מהווים סימן לאסון שייפול על אל-קאעדה ויהפוך את לוחמי הג'יהאד לצופים מן הצד, חסרי השפעה על ההיסטוריה שחולפת לידם. "עד עכשיו, ואני מדגיש עד עכשיו, התוצאות קשות מאוד לאל-קאעדה", אמר פול פילאר, שחקר את הטרור והמזרח התיכון בסי-איי-אי כ-30 שנה. "הדמוקרטיה היא בשורה רעה לטרוריסטים. אנשים שיכולים להביע את מצוקותיהם ולממש מטרותיהם בדרכי שלום יפנו פחות לאלימות".

אם מנהיגי רשתות הטרור קיוו לנצל את המצב הנוכחי, נראה שהם איחרו את המועד. קולו של בן לאדן אינו נשמע, סגנו, איימן א-זואהירי המצרי, פרסם ממקום המסתור שלו בגבול פקיסטאן-אפגניסטאן שלוש הודעות מבולבלות, שלא מעודכנות בחדשות ואפילו לא מזכירות את הדחת מובארק, שממשלתו עצרה ועינתה את זואהירי בשנות ה-80.

בכל זאת, יש הוכחות שההתקוממויות מעודדות חלק מהג'יהאדיסטים. אלג'יראי המקורב לזרוע אל-קאעדה בצפון אפריקה אמר בסוף השבוע שהוא מקדם אותן בברכה ושקיצונים רבים מצטרפים למורדים בלוב. "נעזור לעם ואז נקים מדינה איסלאמית", אמר.

מייקל שויאר, שהיה מופקד על יחידת בן לאדן בסי-איי-אי בסוף שנות ה-90, סבור שיש בסיס לתקוותיו. לדבריו, אמריקאים רבים, כולל מומחים, טועים כשהם מתרכזים במפגינים החילוניים דוברי האנגלית שמתראיינים בטלוויזיה, כי אלפי איסלאמסטים קיצונים שוחררו מבתי הסוהר רק במצרים, וסילוק מובארק יסייע בתקומתם של כל הארגונים האיסלאמיים, כולל אל-קאעדה ונגזרותיו.

האמריקאים ראו בעשור האחרון בעולם המוסלמי מקור לטרור, וזו היתה אחת הסיבות שהם קיימו יחסים ידידותיים עם הממשלות הרודניות הנאבקות כעת על קיומן. אפילו קדאפי נחשב עד לא מזמן ל"שותף חזק במלחמה נגד הטרור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ