לוב: השתלטנו על עיר הנמל לייצוא נפט; המורדים: הדפנו את הכוח

דיווחים סותרים נשמעו היום בלוב לגבי השליטה בעיר הנמל מרסה אל-ברגה; מזכ"ל הליגה הערבית: המצב בלוב טרגי. ההנהגה צריכה לשים לזה סוף

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

הטלוויזיה הממלכתית בלוב הודיעה היום (רביעי) כי כוחות הביטחון של מועמר קדאפי שולטים בשדה התעופה ובנמל של העיר מרסה אל-ברגה. בכך סותרת הטלוויזיה הממלכתית את דיווחי המורדים כי השיגו שליטה על העיר, המשמשת עיר מפתח בייצוא נפט.

גורם אחר מקרב המורדים טוען כי האזרחים החזיקו בעיר מרסה אל-ברגה, הממוקמת כ-800 ק"מ מזרחית לבירה טריפולי, במשך כשבוע. לדבריו, כוחות הממשל אכן השיגו שליטה לפרק זמן קצר במקום, אולם הוברחו על ידי המורדים.

אתמול נמשכו בלוב הקרבות בעיר זאווייה שבמערב המדינה, מרחק של כ-48 ק"מ מטריפולי. כוחותיו של מועמר קדאפי ניסו אתמול לכבוש את העיר, אולם בתום קרב של כשש שעות התברר כי נכשלו. במקביל, המשיכו כוחותיו של קדאפי להחזיק בערים טריפולי וסרת. העיתון "גולף ניוז" שיוצא לאור באיחוד נסיכויות המפרץ מסר כי לדברי מקור מוסמך בממשלת המורדים, מספר ההרוגים בקרבות במדינה הגיע ל-6,500.

ובתוך כך, שרי החוץ של הליגה הערבית מתכנסים היום בקהיר, וצפויים לדון בנעשה בלוב. מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, אמר היום בפתח הוועידה כי המצב בלוב "טרגי" וציין כי הליגה הערבית לא תוכל לקבל את המתרחש במדינה. הליגה צפויה לקרוא להנהגה הלובית לסיים בהקדם את מרחץ הדמים במדינה. בנוסף, מועצת זכויות האדם של האו"ם הודיעה אתמול כי היא משעה את לוב משורותיה.

צוותי רפואה וסיוע מצריים הגיעו אתמול לראשונה לעיר אל-בידא שבמזרח לוב והחלו לטפל בפצועים וחולים. בינתיים בנו של קדאפי, סייף אל-אסלאם, טען אתמול כי חיל האוויר של לוב לא הופעל נגד המפגינים. זאת בתגובה לדרישה הגוברת בעולם לאסור טיסה של חיל האוויר הלובי מעל שמי המדינה. בראיון לערוץ סקיי ניוז הבריטי אמר אל-אסלאם כי לוב תקבל בברכה כל ועדת חקירה שתבדוק את ההתרחשויות בארצו. שר ההגנה האמריקאי הודיע כי ארה"ב תשלח שתי ספינות לים התיכון כדי לסייע בפינוי האזרחים.

אתמול אמר סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, כי אין סיבה לאסור על כלי הטיס של לוב לטוס בשמי ארצם. בנו של קדאפי שב וטען כי תושבי לוב מאוחדים ותקף את האו"ם וארה"ב על הניסיון להתערב בענייני ארצו. קדאפי העניק שלשום ראיון לבי-בי-סי, ובו טען כי העולם אינו מבין את המערכת הפוליטית בארצו וטען כי כל בני עמו אוהבים אותו.

במקביל, ארגוני או"ם הפועלים באזור הגבול שבין תוניסיה ללוב מדווחים כי יותר מ-140 אלף פליטים כבר נמלטו מלוב. לדבריהם, המצב בגבול בין לוב לתוניסיה נמצא על סף משבר הומניטרי. שלשום עברו כ-14 אלף בני אדם את הגבול. אתמול נמלטו כנראה קרוב ל-15 אלף בני אדם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ