שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון: אנו מאבדים השפעה בעוד סין פועלת

שרת החוץ האמריקאית הסבירה בסנאט כי "איראן מתחרה איתנו, סין מתחרה איתנו. יש אנשים שישמחו למלא את הריק שאנחנו משאירים"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, אמרה היום (רביעי) בוועדת החוץ של הסנאט כי ארה"ב נמצאת "בתחרות ישירה על ההשפעה מול סין", ומאבדת השפעה בעוד שבייג'ין מחזרת אחר מנהיגים באזור האוקיינוס השקט ומארגנת בשבילם קבלות פנים בבירה הסינית. קלינטון אמרה את הדברים במסגרת ניסיונותיה להגן בפני חברי הוועדה על תקציב משרדה בשל התוכנית לבצע בו קיצוץ של 16%.

קלינטון ברכה בוועדה על ההחלטה של מועצת זכויות האדם של האו"ם לסלק את לוב ואמרה שכרגע ארה"ב מרוכזת במתן סיוע הומניטרי למדינה, אך הוסיפה כי "אנו לא מורידים אף אופציה מהשולחן כל עוד הממשלה הלובית ממשיכה לכוון את רוביה כלפי אזרחיה". . יו"ר הוועדה, הסנטור ג'ון קרי, קרא להכרזת המרחב האווירי מעל לוב כאזור ללא טיס. "העם הלובי לא מבקש שחיילים זרים יהיו על הקרקע, הם מחויבים לעשות מה שהכרחי", אמר. "אך הם זקוקים לכלים למנוע את טבח החפים מפשע ברחובות לוב, ואני מאמין שהקהילה הבינלאומית לא יכולה לחכות בשוליים בזמן שהמטוסים יכולים להפגיז. אני מאמין שעלינו להיות מוכנים ליישם את זה".

אתמול בדיון קודם בנושא תקציב המשרד בוועדת החוץ הזהירה קלינטון כי "לקיצוצים תהיה השפעה דרמטית על היכולת שלנו להפעיל את הכוח שלנו". לדבריה, "אם אנחנו הולכים אל אנשים בידיים ריקות ואנו מתחייבים לסגור משרדים ותוכניות, אז אין לנו יחסים המאפשרים לנו לעשות את מה שעשינו עם הצבא המצרי ולהגיד: 'היי חבר'ה, זוכרים אותנו? עבדנו איתכם'". לטענתה מצב שכזה "יחליש אותנו, זה הקו התחתון".

"לא נעים להגיד", המשיכה קלינטון, "אבל זה לא שאין תחרות. איראן מתחרה איתנו, סין מתחרה איתנו. יש אנשים שישמחו לקחת יוזמה ולמלא את הריק שאנחנו משאירים. זו החלטה שתלויה בקונגרס, אך בכל פעם שנסוגנו שילמנו מחיר יותר גדול, וזה מה שמטריד אותי. כל האזור משתנה, ותגובה אמריקאית אסטרטגית היא חזקה וחיונית. בשנים הבאות, לוב יכולה להפוך לדמוקרטיה שלווה, או שהיא יכולה להתמודד עם מלחמת אזרחים מתמשכת, או צלול אל תוך כאוס. העם האמריקאי מודאג, ובצדק, מהחוב הלאומי שלנו, ואנו שותפה לדאגה זו. אך הם גם רוצים השקעה הגיונית בעתיד שלנו שיחזק אותנו בבית ויערוב למנהיגות שלנו בעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ