מתכוננים לקרב הגדול על טריפולי

המורדים והצבא נלחמים על מצבורי הנשק

מרטין צ'ולוב
מרטין צ'ולוב

גרדיאן

אג'דביה, לוב. על קו האופק החולי, מעט שמאלה ממה שמוגדר כקו החזית של המורדים, ניצבים 12 מחסנים שעשויים להיות בעלי תפקיד מרכזי עם התקדמות ההתקוממות העממית נגד שלטונו של קדאפי. בכל אחד מהמחסנים הללו שמורים מאגרי ענק של כלי נשק שאותם, כך אומרים המורדים, הם ייקחו בדרך לקרב הגדול על הבירה, טריפולי.

לפני פחות משבועיים היה מחסן הנשק העצום שבפרברי אג'דביה, 160 ק"מ מדרום לבנגאזי, אחד ממצבורי הנשק הגדולים במזרח המדינה.

תיבות העץ המאובקות שבהן טילים, פצצות מרגמה, פגזי ארטילריה ותותחים נאספו במשך שנים. חלקן הגיעו משנות ה-80, בתקופה שבה קדאפי נחשב לאויבן הגדול של אירופה וארה"ב. כיום נראה שהנשק יופעל נגדו, אפשרות שהוא מנסה למנוע בכל מחיר. השבוע ניסו שני מטוסים להפציץ את בסיס התחמושת. מורדים שצפו בהם מהכביש הסמוך דיווחו כי השניים החטיאו את המטרה.

המורדים מאמינים שהטייסים החטיאו את המטרות בכוונה. "הם לא רצו לפוצץ את מצבור הנשק", אמר טוראי צעיר שליווה אותנו בסיור במחנה. לגבי המתקפה שהיתה יום קודם, שהותירה מכתש ענק ליד אחד המחסנים, הוא לא היה בטוח. "אולי זה היה טיל", אמר. עם שוך השמחה על תבוסת קדאפי במזרח, עומדים המורדים מול בחירות קשות. "אנחנו מקווים שטריפולי תיפול לבד, אבל אם זה לא יקרה נגיע גם לשם", אמר פאריס זווי, קצין בבסיס סמוך. נכון לעכשיו מתכוננים זווי ואנשיו למסע קצר יותר, כ-190 ק"מ דרומה ומשם מערבה, לעיר הנפט ראס לאנוף, שהיתה בידי המורדים עד תחילת השבוע אולם עברה חזרה לידי נאמני קדאפי.

במקביל, תושבי בנגאזי דנים בלאומיותם של אנשי הכוח הבינלאומי הזר שאולי יישלח לעירם. "אם יבואו טורקים, זה יהיה בסדר. טורקיה היא מדינה מוסלמית. אבל אם יגיעו אמריקאים אנשים יילחמו בהם ברחובות, בדיוק כמו בעיראק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ