הליגה הערבית התכנסה בקהיר: "פגישה ראשונה בעידן החדש"

שרי החוץ הערבים התכנסו בבירה המצרית והביעו תמיכה בהפגנות בצפון אפריקה ובמזה"ת, בעוד מושבה של לוב נותר מיותם. שר החוץ המצרי: ההפגנות היו "המרהיבות ביותר בהיסטוריה"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

שרי החוץ החברים בליגה הערבית קיימו היום (רביעי) בקהיר דקת דומייה לזכר המפגינים שנהרגו באחרונה במדינות צפון אפריקה והמזרח התיכון. "זו פגישה ראשונה של העידן החדש, עידן המהפכה", אמר מזכ"ל הליגה הערבית עמר מוסא, "האומה הערבית התעלתה על עצמה אך עליה גם לבכות את חייהם של הקדושים שנהרגו במצרים ובתוניסיה, אני מצדיע לכל המהפכנים המשחרים לחופש ולשלום".

"האזרחים הערבים יתייצבו נגד העריצות מכיוון שהיא כואבת, דחויה ומעליבה", הוסיף מוסא בכינוס הליגה הערבית שהתקיים על רקע ההפגנות במדינות ערב. מוסא, שכיהן כשר החוץ המצרי, נחשב לאחד המועמדים לנשיאות עם סיום 30 שנות כהונתו של חוסני מובארק.

שר החוץ המצרי הנוכחי אחמד אבו אל-ריט, ששירת תחת מובארק, אמר היום בכינוס כי ההפגנות במדינתו היו "המרהיבות ביותר בהיסטוריה". שר החוץ של עמאן שגם בארצו מתקיימות הפגנות נגד המשטר אמר היום כי הכינוס הוא "הראשון בעידן חדש של הרנסנס הערבי".

ובעוד השרים שנכחו בכנס הביעו תמיכה בהפגנות, מושבה של לוב בכינוס נותר מיותם לאחר שחברותה במועדון נלקחה על רקע העימותים האלימים במדינה שנמשכו גם היום. מוקדם יותר הודיע התובע של בית הדין הבינלאומי בהאג, לואיס מורנו-אוקמפו, כי הוא ייפתח בחקירה בחשד לביצוע פשעים נגד האנושות בלוב.

מוקדם יותר שב והדף שליט לוב מועמר קדאפי את הטענות נגדו והאשים את ארגון אל-קעאדה בנעשה במדינה. "יש קונספירציה שבאמצעותה רוצים לשלוט בנפט הלובי, לשלוט באדמה הלובית ולהפוך אותה לקולוניה שוב", אמר קדאפי, "זה מאוד אפשרי אך אנו נלחם עד הגבר והאשה האחרונים, ממזרח למערב ומצפון לדרום".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ