סקנדל לאומי באקדמיה היפאנית

בזמן מבחן הקבלה לאוניברסיטה היוקרתית של קיוטו, דלפו השאלות לאינטרנט

מרטין פקלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין פקלר

ניו יורק טיימס

טוקיו. בתחילת השבוע שעבר ביקש אחד המשתמשים באתר אינטרנט יפאני פופולרי עזרה בפתרון סדרה של שאלות קשות במתמטיקה ובאנגלית. בתחילה נראו השאלות בלתי מזיקות, אולם מאוחר יותר התברר שהן נלקחו היישר מבחינת הכניסה לאוניברסיטת קיוטו היוקרתית. גם העיתוי לא היה מקרי - השאלות הועלו לאתר והתשובות עליהן התקבלו בשעה שהבחינה עדיין התקיימה.

ביום שלישי החלה המשטרה במצוד אחר המשתמש שכינויו "אייסזוקי" - שייתכן כי יותר מאדם אחד השתמש בו - שרימה בבחינות הכניסה לאוניברסיטת קיוטו ולשלוש אוניברסיטאות מבוקשות נוספות במדינה. החשד הוא כי נבחנים השתמשו בטלפונים ניידים שברשותם כדי להעלות לאתר שאלות ולקבל עליהן תשובות בזמן הבחינה.

אף שעדיין לא ברור כמה אנשים היו מעורבים בעניין, האירוע הפך ביפאן ללא פחות משערורייה לאומית - המעלה תהיות כיצד ניתן לפקח על הבחינות הקשות האלה, הסוללות את הדרך להצלחה ביפאן, בעידן של סמארטפונים וגישה מיידית לאינטרנט מכל מקום.

בנוסף, נוגעת התקרית גם בנקודה רגישה באומה המתגאה בשוויוניות, שמנסה להתמודד עם הפער הכלכלי והחברתי ההולך וגדל. רבים ביפאן שואלים את עצמם אם הקבלה לאוניברסיטאות הצמרת - המשמשות כרטיס כניסה למשרות הנחשקות בתאגידים ובשירות הציבורי - תמשיך להתבסס על הצטיינות אישית, כפי שהיה עד כה. או שייתכן שצעירים מסוימים יקבלו עזרה לא בהכרח הוגנת, במקרה זה באמצעות ניצול לרעה של טכנולוגיות חדישות.

בשל המחאות הרבות מסר משרד החינוך שהוא עשוי לאסור הכנסת טלפונים סלולריים ושאר אמצעי תקשורת לאולמי הבחינות. דרום קוריאה - שגם בה נחשבים מבחני הכניסה לקשים ביותר - אסרה את הכנסתם עוד ב-2004, בעקבות שערוריית העתקות דומה. בימים האחרונים שידרה הטלוויזיה היפאנית שוב ושוב תמונות שהראו כיצד הסטודנטים הקוריאנים נדרשים לעבור דרך גלאי מתכות לפני כניסתם לאולם הבחינות.

שר החינוך של יפאן, יושיאקי טקקי, אמר שיש לנקוט צעדים מיידיים. "זה מעשה בלתי נסלח", אמר. מאוניברסיטת וואסדה בטוקיו, אחת מארבע האוניברסיטאות המבוקשות במדינה, נמסר שהם ישוו את התשובות שהועלו לאתר עם בחינות הכניסה של 9,935 המועמדים, לראות אם יש התאמה. הם גם יבקשו מ-462 המרצים וסטודנטים לתואר שני, ששמרו על הנבחנים, לדווח אם שמו לב לדבר מה חשוד.

הבחינות נמשכות יום ואפילו יומיים, ומתקיימות באולמי ענק ובהם מאות מועמדים שמשרבטים את תשובותיהם, כשברקע דממה מוחלטת. מעשה התרמית התרחש בזמן בחינות הכניסה לשנת הלימודים הקרובה. האוניברסיטאות מסרו שככל הנראה לפחות מועמד אחד השתמש בטלפון הנייד שלו להקלדת שאלות הבחינה ולהעלאתן לאתר, וייתכן כי הדבר נעשה באמצעות צילום השאלות - מעשה שהצריך קבלת עזרה של שותף ששהה במקום אחר והעלה את השאלות לאתר.

השאלות הועלו לאתר הנקרא צ'יבוקורו, כלומר "פניני חוכמה". יאהו יפאן, המנהלת את האתר, אמרה כי תשתף פעולה עם הרשויות. אף שהעתקה בבחינה אינה נחשבת לעבירה פלילית, המשטרה מסרה כי תחקור אם המעורבים עברו על חוקים האוסרים פעולות המפריעות להתנהלותם של מוסדות חינוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ