שגריר צרפת בישראל: ירידה של 40% בתקריות האנטישמיות בצרפת ב-2010

לפי הנתון, ב-2010 נרשמו בצרפת 466 אירועים אנטישמיים, מתוכם 131 אירועים אלימים, לעומת 832 אירועים ב-2009

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שגריר צרפת בישראל הציג אתמול נתונים המעידים על ירידה של 45% במספר התקריות האנטישמיות בצרפת ב-2010. חלק מהירידה מוסברת בכך שב-2009 נרשמה עלייה חדה במספר האירועים האנטישמיים והאנטי-ישראליים, בשל מבצע עופרת יצוקה.

על פי הנתונים, ב-2010 נרשמו 466 אירועים אנטישמיים, מתוכם 131 אירועים אלימים. זאת לעומת 832 תקריות אנטישמיות שנרשמו בצרפת ב-2009, 174 מתוכן אלימות.

על פי דו"ח המעקב השנתי אחר אנטישמיות, שפורסם לפני כחודש על ידי הסוכנות היהודית והמשרד לענייני תפוצות, עולה כי הירידה במספר המקרים האנטישמיים בעולם אינה ייחודית לצרפת, ובכל המדינות נרשמה ירידה חדה ב-2010. עם זאת, הנתונים מצרפת מצביעים על הירידה הגדולה ביותר במספר האירועים האנטישמיים.

שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו, ייחס את הירידה לפעולה נחושה ומשולבת של ממשלת צרפת בנושא. בדצמבר 2009 מינה נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, נציב מיוחד למאבק בגזענות ובאנטישמיות. הנציב מרכז פעילות חינוכית בבתי הספר, הכוללת לימודי שואה, וסמכויותיו מאפשרות לו גם לעקוב אחר חקירות משטרתיות של אירועים אנטישמיים. בנוסף, משקיעה ממשלת צרפת 15 מיליון אירו בתוכנית של חמש שנים לאבטחת מוסדות של הקהילה היהודית. בתוכנית כלולים 349 מוסדות, מתוכם 107 בתי ספר.

בשגרירות גם מציינים כי משרד החוץ הצרפתי חבר באחרונה לארגון לא ממשלתי הפועל נגד הכחשת השואה בעולם הערבי. הארגון "אלדין" תרגם באחרונה לערבית ולפרסית את יומנה של אנה פרנק ואת ספריו של פרימו לוי. בנוסף, נחנכו השנה בצרפת שני אתרי זיכרון חדשים לתקופת השואה - תחנת רכבת בבוביני, צפונית לפאריס, שממנה נשלחו למעלה מ-22 אלף יהודים לאושוויץ, ומוזיאון בעיר אורלאן לציון מחנות הריכוז שפעלו באזור.

"הצעדים האלו הניבו תוצאות", אמר השגריר ביגו, "נכון ש-2009 הושפעה מהמלחמה בעזה אבל ב-2010 היה המשט הטורקי, לא הכל היה שקט במזרח התיכון השנה. 466 אירועים אנטישמיים הם עדיין 466 אירועים שלא היו צריכים לקרות, ואכן צריך להמשיך ולעבוד. צריך לפעול ממספר כיוונים - בתקשורת, בבתי הספר ובמשטרה".

בתשובה לשאלה לגבי הטשטוש בין אנטישמיות לבין ביקורת לגיטימית נגד מדיניות ישראל אמר השגריר ביגו: "אסור לבלבל בין אנטישמיות לבין ביקורת. אם נהפוך כל ביקורת לאנטישמיות אז נהפוך חלק גדול מהישראלים לאנטישמים. אבל אנחנו רואים שאנטישמים משתמשים בערוץ של הביקורת על ישראל למטרות שלהם".

בצרפת גם קיים חוק שאוסר החרמת מוצרים בשל היותם מוצרים ישראליים, כשרים או מוצרים שיוצרו בהתנחלויות. בשגרירות צרפת יודעים לספר כי באחרונה אף הוגש כתב אישום שהסתיים בהרשעה ובקנס נגד צעירה שהדביקה מדבקות הקוראות לחרם על מוצרים ישראליים במרכול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ