בלארוס שלחה ללוב נשק עם פרוץ המהומות

אירופה מגנה את קדאפי לאחר שחימשה את צבאו שנים רבות

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

לוב קיבלה משלוח ענק של אמצעי לחימה מבלארוס, כך טוען המכון הבינלאומי לחקר השלום בשטוקהולם (Sipri), העוקב עבור האיחוד האירופי אחר סחר נשק ברחבי העולם. לפי המכון, ב-15 בפברואר, זמן קצר לפני הדיונים באו"ם על הטלת סנקציות נגד לוב, המריא מטוס מדגם איליושן 76 מבסיס תחמושת סמוך לעיר ברנוביצ'י בבלארוס, ונחת בשדה התעופה סבאח שבמדבר הלובי.

המכון ציין גם כי מטוס המנהלים הפרטי של קדאפי - שב"הארץ" נחשף כי נחת בשבוע שעבר בבירת בלארוס מינסק - היה עמוס בזהב ויהלומים.

לפי יו גריפיתס, מומחה במכון, מטוס האיליושן המריא מנמל תעופה צבאי המשמש אך ורק מאגר של כלי נשק וציוד צבאי. "נמל סבאח שוכן בלב המדבר ונבנה בידי קדאפי כבסיס התחזוקה המרכזי שלו כדי שיאפשר לו לפלוש לצ'אד", אמר. לדבריו, "השבט השולט באזור סביב שדה התעופה ממשיך לשמור אמונים לקדאפי. חמיס קדאפי, אחד מבניו של שליט לוב, העומד בראש אחת היחידות של הכוחות המיוחדים, השתתף לפני שנתיים בתרגיל צבאי בבלארוס. בנוסף, על פי תחקיר של עיתון הגרדיאן, בין 2005, השנה שבה הסתיים אמברגו הנשק על לוב, ל-2009, הנפיקה הקהילה האירופית רישיונות ייצוא נשק ללוב בסך 834.5 מיליון אירו. על פי הסטטיסטיקה, איטליה היתה היצואנית המובילה, עם רישיונות בסך 276.7 מיליון אירו. גם בריטניה לא נותרה מאחור והנפיקה רישיונות לייצוא נשק על סך 119.35 מיליון אירו.

נתונים אלה מוכיחים כי מדינות רבות באירופה חימשו במשך שנים את שלטונו של קדאפי. ואולם עתה, בעקבות המהומות והתגובה האלימה של נאמני השליט, מתחרים מנהיגי אירופה בהצגת עמדות קשוחות כלפי קדאפי.

המוביל בנימת דבריו התוקפנית הוא ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, ששלח מטוסים צבאיים וכוחות מיוחדים לחלץ אזרחים בריטים מהמדבר הלובי. קמרון הזהיר כי "אינו פוסל את השימוש בכוח צבאי" ותומך באכיפת איסור הטיסה מעל שמי לוב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ