אובמה, ישראל וגוגל הזינו את המרי הערבי

ניו יורק טיימס
תומאס פרידמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
תומאס פרידמן

היסטוריונים בעתיד יתהו רבות כיצד התאבדותו של מוחמד בועזיזי, רוכל תוניסאי שמחה על סגירת דוכן הפירות שלו, הצליחה להצית הפגנות מחאה ברחבי העולם הערבי-מוסלמי. ידוע לנו מהן הסיבות המהותיות - רודנות, עליית מחירי המזון, אבטלת צעירים והתקשורת החברתית. אולם מאז ביקורי במצרים, אני משרבט לעצמי רשימת רעיונות שאפשר להגדיר כ"הכוחות הלא כל כך חד-משמעיים" שהזינו את המרי ההמוני. והרי הרשימה.

גורם אובמה - האמריקאים לא ממש הבינו עד כמה רדיקלי היה הצעד שעשינו, בעיני שאר העולם, כשבחרנו בנשיא אפרו-אמריקאי ששמו הפרטי השני הוא חוסיין. אני משוכנע שלנאום קהיר 2009 של אובמה - לא למלים אלא לאדם - האזינו צעירים ערבים רבים שאמרו לעצמם: "בוא נראה... הוא צעיר. אני צעיר. העור שלו כהה. העור שלי כהה. שמו הפרטי השני הוא חוסיין. גם שמי חוסיין. סבא שלו מוסלמי. סבא שלי גם מוסלמי. הוא נשיא ארצות הברית. אני ערבי צעיר מובטל ללא זכות הצבעה וללא קול שיבטיח את עתידי". זה היה אחד הדברים שהופיעו ברשימת הכוחות שתידלקו את ההפיכות.

גוגל ארת' - בעוד פייסבוק שולט בחשיפה לתקשורת במצרים, תוניסיה ובחריין, אסור לשכוח את גוגל ארת', שעורר את זעם הפוליטיקה הבחריינית ב-2006. נושא רב חשיבות בבחריין, בעיקר בקרב גברים שיעים צעירים שרוצים להקים משפחה ולבנות בית, היא חלוקת הקרקעות הלא-שוויונית. ב-27 בנובמבר 2006, ערב הבחירות לפרלמנט בבחריין, דיווח הוושינגטון פוסט: "מחמוד, שמתגורר בבית אחד עם הוריו, ארבעה אחים ואחיות וילדיהם, אמר כי צפייה בבחריין דרך גוגל ארת' מתסכלת, כיוון שכאן הוא רואה את השטחים הנרחבים והריקים, שעה שעשרות אלפי שיעים עניים חיים באזורים צפופים ודחוסים. ?אנחנו 17 אנשים שחיים בבית קטן אחד, כמו רבים במחוזות הצפוניים', אמר. ?ואפשר לראות בגוגל ארת' כמה ארמונות נבנו וכיצד בני ח'ליפה (משפחת השלטון הסונית) חילקו ביניהם את הארץ'". פעילים בחריינים דחפו אנשים לצפות בארצם דרך גוגל ארת', והקימו קבוצת משתמשים שלחבריה נגישות לתמונות של יותר מ-40 ארמונות של בית המלוכה.

ישראל - לרשת הטלוויזיה הערבית אל-ג'זירה צוות גדול שמכסה את ישראל. להלן כמה מהסיפורים ששודרו לעולם הערבי: ראש ממשלת ישראל לשעבר אהוד אולמרט נאלץ להתפטר כיוון שהואשם בקבלת מעטפות כספים מתומך יהודי-אמריקאי. בית משפט ישראלי הרשיע את הנשיא לשעבר משה קצב בשני מעשי אונס, זאת על פי עדויות של עובדות לשעבר. ורק לפני שבועות אחדים, בוטל ברגע האחרון מינויו לרמטכ"ל של האלוף יואב גלנט לאחר ששוחרי איכות הסביבה עוררו חקירה ממשלתית שהובילה למסקנות לפיהן גלנט השתלט על שטחים ציבוריים ליד ביתו (אפשר לראות את הבית בגוגל מפות!). אין ספק שכל אלה עוררו צחוק במצרים, שבה מכירת אדמות לדשני בשר או מקורבים לשלטון יצרה רווחי עתק מהירים והיתה נושא שיחה בוער בקהיר בשנה האחרונה.

כשאתה חי ממש לצד מדינה שמעמידה למשפט את בכירי מנהיגיה בעוון שחיתות, ובמדינה שלך רבים מבכירי ההנהגה הם מושחתים, אתה שם לב לכך.

המשחקים האולימפיים בבייג'ין - תרבויותיהן של סין ומצרים נכנעו שתיהן לאימפריאליזם ושני העמים היו עניים מרודים בשנות ה-50, כשסין ענייה אפילו יותר ממצרים, כתב המרצה לאסטרטגיה עסקית אדוארד גולדברג במגזין "הגלובליסט". אולם כיום פיתחה סין כלכלה שעומדת במקום השני בעולם, ומצרים עדיין חיה על כספי סיוע זר. מה לדעתכם חשבו מצרים צעירים כשצפו בטקס המרהיב של פתיחת המשחקים האולימפיים 2008 בבייג'ין? לטענת גולדברג, משחקי בייג'ין היו קריאת השכמה נוספת, כזאת שהמערב או אמריקה לא היו מסוגלים להשמיע, והבהירו לצעירי מצרים שמשהו לא בסדר בארצם.

גורם פיאד - ראש הממשלה הפלסטיני סאלם פיאד הציג בשלוש השנים האחרונות ממשלה מסוג חדש, לעיני העולם הערבי - שאני מכנה פאידאיזם. הפיאדאיזם אומר - שפטו אותי על פי ביצועי, על הדרך שבה אני מספק שירותים ממשלתיים, אוסף אשפה או יוצר תעסוקה, ולא על פי "התנגדותי" למערב או לישראל. כל ערבי יוכל למצוא קשר לזה. על הסינים היה לוותר על חירותם, אולם בתמורה, הם זכו בצמיחה כלכלית ובממשלה ראויה. הערבים נאלצו לוותר על החירות ובתמורה זכו בסכסוך הערבי-ישראלי ובאבטלה.

אם נסכם הכל, מה זה אומר? זה אומר ריכוז כוחות רב עוצמה שמקדם תנועת שינוי רחבה. זה אומר שאנו רק בתחילתו של משהו ענק. זה אומר שאם לא תהיה לנו מדיניות אנרגיה רצינית יותר, ההבדל בין יום טוב ליום רע באמריקה מהיום ואילך, יהיה תלוי באופן שבו מלכה בן ה-86 של סעודיה מסתדר עם כל השינוי הזה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ