האם ברדלי מנינג, שהדליף מאות אלפי מסמכים לויקיליקס, יעמוד בפני עונש מוות?

בארה"ב הוגש כתב אישום מתוקן נגד ברדלי מנינג, החייל האמריקאי שהדליף מאות אלפי מסמכים. הוא מואשם בין היתר בסיוע לאויב

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

כתב אישום מתוקן הוגש אמש (רביעי) נגד רב טוראי ברדלי מנינג, החייל האמריקאי שהדליף מאות אלפי מסמכים מסווגים, שפורסמו באתר ויקיליקס והעמידו את ארצות הברית בפני מבוכה גדולה. מנינג מואשם כעת ב-22 אישומים, כולל בעבירה של סיוע לאויב שיכולה להשית עליו גזר דין מוות.

מנינג, חייל בן 25 שנולד בעיירה קטנה באוקלהומה, הוצב במסגרת שירותו כחוקר מודיעין ממזרח לבגדאד, שם נחשף למאות אלפי מברקים דיפלומטיים ודו"חות מסווגים על הלחימה בעיראק ובאפגנסיטאן אותם הדליף.

למרות האישום ב"סיוע לאויב שעלול לפגוע באמריקה - חייליה ואזרחיה" - כתב האישום לא מפרט מיהו אותו אויב לו סייע מנינג.

"לא אכפת לי להישלח לכלא לשארית חיי"

לא מעט דיונים התנהלו על המניעים שהובילו את מאנינג להעתיק מאות אלפי מסמכים ולהדליף אותם לוויקיליקס: השקפותיו הפוליטיות, רצון להתבלט או תסכולו מהשירות הצבאי בעיראק, שם הרגיש שהוא לא ממצה את כישוריו וחש מורת רוח מהצורך להסתיר את זהותו המינית בשל מדיניות "לא נשאל, אל תספר".

בפברואר הדליף מאנינג לוויקיליקס סרטון וידיאו המתעד ירי על אזרחים עיראקים, כולל שני אנשי רויטרס, משני מסוקים צבאיים, ואת הדיאלוג בין צוותי המסוקים שנראה לפרקים כאילו הם משחקים משחקי וידיאו. בשיחות עם ידידו שהסגיר אותו לרשויות, ההאקר לשעבר אדריאן ליימו, סיפר לו מאנינג איך הוריד מאות אלפי מסמכים מסווגים מרשת המחשבים של הפנטגון.

"אם היתה לך גישה חופשית לרשת מסווגת לשמונה-תשעה חודשים, והיית רואה דברים שלא ייאמנו, דברים נוראיים, דברים ששייכים למרחב הציבורי ולא לאיזה שרת השמור בחדר אפל בוושינגטון - מה היית עושה?", כתב מאנינג ליימו. המברקים הדיפלומטיים, לדבריו, חושפים "עסקאות פוליטיות סודיות, כמעט פליליות", ו"איך העולם הראשון מנצל את העולם השלישי". "אני רוצה שאנשים יראו את האמת, כי בלי המידע הזה אי אפשר לקבל החלטות מושכלות כציבור", סיכם. "לא היה אכפת לי להישלח לכלא לשארית חיי או שיוציאו אותי להורג".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ