קדאפי מפציץ את מתנגדיו, ומסכים לתיווך של צ'אבס

האופוזיציה הלובית כבר הבהירה שלא תיכנס למשא ומתן עם אנשי השליט. בית הדין בהאג הודיע שיוציא צווי מעצר לאחראים לאלימות בתוך חודשים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

צבא לוב המשיך אתמול להפציץ את הערים שבשליטת כוחות האופוזיציה. חיל האוויר הלובי תקף במטוסי קרב ריכוזים של מתנגדי השליט מועמר אל-קדאפי וכן מסופי נפט שאנשי האופוזיציה ביקשו להשתלט עליהם. בין היתר מדובר בהתקפות בערים ברייקה, אג'דבייה ועיר הנמל שמשמשת מוקד לייצוא נפט, ברגה. כוחותיו של קדאפי ממשיכים לשלוט בבתי הזיקוק של א-זאוויה.

מנהיגי המורדים דחו אתמול את ההצעה של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס לתווך בין האופוזיציה לקדאפי. עבד אל-עפיפ גוגה, דובר של הוועדה הלאומית בבנגאזי, העיר השנייה בגודלה בלוב שבה שולטת האופוזיציה, אמר כי אף גורם לא יידע את המתנגדים לגבי היוזמה "וגם כך איננו מעוניינים בה". גם שגריר לוב בארה"ב לשעבר, שכבר התנער מקדאפי, עלי אל-עוג'אלי, הודיע כי ההצעה של נשיא ונצואלה אינה מקובלת. "לא למשא ומתן ולא לפשרות", אמר. חבר אחר בוועדה השולטת בבנגאזי אמר כי מאוחר מדי לנהל כעת מו"מ, "לאחר שכוחותיו של קדאפי החלו להרוג אזרחים".

האופוזיציה חוששת כי הפסקת אש ומשא ומתן לשלום עם קדאפי ישמשו את שליט לוב לארגן מחדש את כוחותיו לקראת התקפות נוספות. בינתיים, ממשלת לוב של קדאפי הודיעה שהיא מקבלת את יוזמת צ'אבס, שלא ברור מה תוכנה. צ'אבס, הרואה עצמו כמהפכן נגד האימפריאליזם, הוא ידיד טוב של קדאפי, ולדבריו, הדיווחים על דיכוי העם הלובי מוגזמים. הידיעה שהמנהיגים הערבים מתייחסים ברצינות להצעת צ'אבס הביאה לידירת מחירי הנפט, לאחר ימים שבהם גבר החשש שהאלימות בלוב תפגע באספקתו.

בתוך כך, בית הדין הבינלאומי בהאג הודיע אתמול כי הוא מתכוון לחקור את שליט לוב קדאפי, את בניו וחברים בחוג הפנימי שלו, בגין פשעים שביצעו כוחות הביטחון של לוב. לואיס מורנו-אוקמפו, התובע של בית הדין, הצביע על אמצעי דיכוי אכזריים שננקטו כלפי המפגינים נגד שלטונו של קדאפי, שגבו אלפי קורבנות. מורנו- אוקמפו מסר כי בית הדין יחקור "פשעים רציניים" וציין את שמם של כמה אנשים בצמרת שרשרת הפיקוד שיועמדו לחקירה. "מדובר במועמר קדאפי ובמעגל הפנימי שלו, הכולל חלק מבניו", מסר.

התובע הבהיר כי אם לקבוצות האופוזיציה יש נשק ואנשיהן מבצעים פשעים, מנהיגיהן ייחקרו גם הם. לדבריו, בית הדין יוציא בקשות מעצר בתוך חודשים. דובר ממשלת לוב, מוסה איברהים, קרא לבדיקה של בית הדין "כמעט בדיחה", שכן לא נשלחה ללוב שום משלחת שאמורה להביא ממצאים, וכל מה שנאמר עד כה מתבסס על דיווחים של התקשורת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ