פרשת הכורים בצ'ילה: דו"ח חדש מטיל את האחריות לקריסת המכרה על הבעלים

ועדת החקירה: במכרה לא היו אמצעי בטיחות בסיסיים

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

ועדת חקירה מטעם הקונגרס בצ'ילה הטילה את האשמה על קריסת מכרה סן-חוסה במדבר אטקמה, שבו נלכדו 33 הכורים, על הבעלים של האתר וחברת הכרייה. בתום חמישה חודשי חקירה קבעה הוועדה כי בעלי המכרות הזניחו את תחזוקת המכרות, והתרשלו בטיפול בהוראות הבטיחות בעבודה ובאמצעים הדרושים למקרה של אסון.

ועדת הקונגרס קבעה פה אחד כי בעלי המכרות אחראים לקריסת המכרה. לפי הוועדה, במכרה לא היו אמצעי בטיחות בסיסיים ולא נערכו בדיקות לאיתור סיכונים. הדו"ח גם מפנה אצבע מאשימה כלפי הרשות המפקחת על המכרות במדינה, בנושא אי אכיפתם של כללי הבטיחות במכרה, וכן על כך שלא סגרו את המכרה, זאת בעקבות אסונות קודמים במכרות בצ'ילה שגרמו למותם של כורים.

על רקע קביעת הוועדה, מושמעת בימים האחרונים ברחבי סנטיאגו הבירה בדיחה הקשורה בפרשה. לפי הבדיחה, בזכותם של היהודים זכו הכורים לבקר בארץ הקודש. הכוונה לא היתה למשרד התיירות הישראלי שהזמין אותם לביקור בירושלים, אלא לבעלי המכרה היהודים, שלפי הוועדה אחראים לקריסת המכרה. המכרה שקרס על פועליו באוגוסט בשנה שעברה שייך לשני אנשי עסקים מהקהילה היהודית המקומית, אלחנדרו בוהן ומרסלו קאמני. העיתון הצ'יליאני הנפוץ לה טרסרה כתב על השניים אחרי האסון: "בוהן וגם קאמני הם יהודים מאמינים, אשר אינם עובדים בימי שישי בערב. בשבילם, האסון שהתרחש הוא גזרה משמים, וכיום יש להם טענות כנגד ההשגחה העליונה". נציגי הכורים שהיו כלואים 69 ימים בבטן האדמה הודיעו כי הם מתכוונים להשתמש בתוצאות החקירה של הקונגרס בתביעות המשפטיות שלהם נגד בוהן וקאמני. הם דורשים פיצויים כספיים ואת שליחת האחראים לכלא.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ