ג'יי סטריט מנסה להתנער מהדימוי ה"שמאלני"

בוועידה השנתית של השדולה הפרו-ישראלית נשמעה ביקורת על מדיניות ישראל, אך גם תמיכה בהחלטת אובמה להטיל וטו על גינוי ההתנחלויות באו"ם

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

הוועידה השנתית של ג'יי-סטריט, השדולה הפרו-ישראלית המזוהה עם השמאל, לא הרגישה כמו אספה של מוקצים. יועצו הבכיר של הנשיא אובמה דניס רוס נאם שם, ושופטת בית המשפט העליון, היהודייה הגאה רות באדר-גינזבורג, הפתיעה בגיחתה לערב הגאלה. גם השפה העברית נשמעה רבות במסדרונות מרכז הכנסים בוושינגטון, אם בזכות נציגי השמאל הישראלי הנודדים לארה"ב, ואם בזכות הצעירים היהודים האמריקאים שטרחו ללמוד את השפה, אך מהססים מאוד להגיע לישראל.

אחד הצעירים האלה הוא ארון ווינברג בן ה-20 - סטודנט שנה ראשונה באוניברסיטת ברנדייס - שעמד בערב פתיחת הוועידה על הרגליים ומחא כפיים לדבריו של הסופר והחוקר פיטר ביינרט. "ישראל לא יכולה להיות קדושה בימי נתניהו, ליברמן והרב עובדיה", אמר ביינרט. "כשנבטיח שפלסטינים לא יגורשו מבתיהם וכפרים בדווים לא ייהרסו ופלסטינים קשישים לא ימותו בעת המתנה במחסומים, וכשנבטיח שנשים יהודיות יוכלו לשאת בבטחה ספר תורה לכותל כי זו זכותן לא פחות מזכות הרב הראשי לישראל, אז נקדש שוב את האדמה".

ווינברג לא יכול שלא להסכים אתו. "אין קדושה בהתנהלות של נתניהו וליברמן בתהליך השלום, ואין קדושה במונופול של הרב עובדיה על מיהו יהודי והיעדר הדיאלוג עם האחרים" (את המילה "קדושה" הוא אומר בעברית). "כשהייתי בתיכון, כל יום הייתי חוזר הביתה ומודיע לאמא שלי שאני רוצה ללכת לשדה התעופה, לעלות לארץ. התחברתי רק לאנשים שידעו עברית. אבל היום, אני מרגיש שממשלת ישראל והציבור שהצביע בשביל הממשלה הזאת די שללו ממני את הבחירה הזאת. אני חושב שהייתי מרגיש מאוד לא בנוח לחיות בקרב קבוצה של אנשים שמחזיקה בדעות כאלה", הוא מסביר מדוע בחר להישאר באמריקה. אך הוא גם לא הצליח להיפטר מאהבתו לישראל, ובשבוע הראשון בקולג' ניגש לנציגי ג'יי-סטריט בקמפוס והפך לפעיל. השבוע, בוועידת השדולה, דיבר בפני 2,400 איש והתרשם מהעוצמה שבדבר.

"אני בנם של שני אנשי חינוך יהודים, תמיד הייתי מעורב בחיים היהודיים, אבל הרגשתי שאין בשבילי מקום להיות נאמן לערכים שלי", הוא אומר. "בממסד היהודי אתה לא יכול למתוח ביקורת על מדיניות ישראל - חייבים להגן עליה ללא תנאי. אבל גם לא רציתי להצטרף לצד השני, כי אני כן מרגיש חיבור לישראל, אפילו גרתי שנה בירושלים".

לווינברג יש גם ביקורת כלפי ג'יי-סטריט. את הקריאה שלה לנשיא אובמה שלא להטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם לגנות את ההתנחלויות, הוא מכנה "החלטה אמיצה, אך מטומטמת מבחינה אסטרטגית". לדבריו, "הם יכולים להיות צודקים ומוסריים, אך הם לא יזכו ככה ביותר תומכים יהודים", הוא אומר.

השנה בחרו בג'יי-סטריט לערוך את הוועידה במרכז הכנסים של וושינגטון - סוג של שדרוג המצביע על רצינות הכוונות - וזה המקום שבו נערכות גם ועידות איפא"ק. בהיעדר תותחים כבדים - כמו הילרי קלינטון או בנימין נתניהו - ולמרות גידול רציני במספר המשתתפים השנה, במרכז עדיין נשאר מקום לכנסים של משחקי וידיאו וארגון כלשהו הדואג לממשל תקין.

שגרירות ישראל, עקב המחלוקת עם הארגון, בחרה שלא לשלוח נציגים לכנס. על כך אמר ל"הארץ" נשיא הארגון ג'רמי בן-עמי כי להערכתו, "השגריר מייקל אורן עשה טעות ענקית, כי להיפגש רק עם אנשים שאתה מסכים אתם זו לא דרך לנהל דיפלומטיה, ולא דרך לתקשר עם הקהילה היהודית בארה"ב". עם זאת, גם הדגיש שאינו מתחרט על ההחלטה לקרוא לאובמה להימנע מהטלת הווטו.

דברי בן-עמי מדגישים את בעייתיות מעמדה של ג'יי-סטריט מול ישראל. לאחר שפאנל בהשתתפות חמישה חברי כנסת מקדימה והעבודה - אורית זוארץ, יואל חסון, דניאל בן-סימון, נחמן שי ושלמה מולה - הסתיים, ביקש בן-עמי מהקהל להריע לחברי הכנסת, "על האומץ והמנהיגות יוצאי הדופן שנדרשו מהם בשביל להיות אתנו כאן".

"זה מרגיש מוזר", אמר ל"הארץ" ח"כ נחמן שי (קדימה), שמודה שהתלבט אם לקבל את ההזמנה לאחר פרשת מועצת הביטחון של האו"ם. "הייתי בוועידות רבות של יהודי ארה"ב, ולרוב הם עושים כל מאמץ לברוח מפוליטיקה. מדברים על סוגיות חברתיות, עוני, על פילנתרופיה, עלייה", מתאר שי. "וכאן יש לך מעל 2,000 יהודים, רבים צעירים, שדנים בצורה מאוד ממוקדת בבעיות הפוליטיות המרכזיות של ישראל. אני חושב שזו היתה טעות גדולה בשביל שגרירות ישראל להחרים את הוועידה. מעל 2,000 איש זה אירוע רציני, איך אפשר לפספס את ההזדמנות לדבר אתם? אני מאוד התרשמתי מהצעירים האלה שרוצים לדעת יותר, להיות מעורבים, כשהפדרציות היהודיות נלחמות על הצעירים. חלקתי על הרבה דברים שהם העלו ולא היססתי להגיד להם את זה. אבל זה היה מאוד מרענן".

בכנס הזה לא שרו את "התקווה" בכל הזדמנות, אך היו הרבה דיונים מעניינים, גם אם דניס רוס היה בערך הסמן הכי ימני בקרב הדוברים. להגנתם טוענים בג'יי-סטריט שכן נעשה ניסיון להזמין נציגי ימין לוועידה, אך אלו ענו בסירוב.

הכתבת המצרית מונה אלטהאווי למשל, הזכירה לקהל את הצורך בתקשורת ישירה עם הציבור הערבי וקראה להם "להפסיק להיות נרקיסיסטים". "לא הכל תמיד קשור אליכם, לשם שינוי מדובר עלינו", אמרה בהתייחס למהפכות בעולם הערבי. לארה פרידמן מ"אמריקאים למען שלום עכשיו" אמרה שלא אכפת לה אם הנשיא אובמה יציג תוכנית או פרמטרים או "רשימת מכולת", אבל זה בטוח "לא זמן לעוד נאום נהדר, אלא הזמן לפעול".

אחד הדוברים בוועידה היה ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש, ששלוש בנותיו נהרגו ב-2009 בעזה. דבריו על כך ש"האויבים הכי גדולים שלנו אלה החמדנות, הבורות וזה שאנחנו לא מכירים זה את זה", ריגשו את הקהל. סטודנטית פלסטינית צעירה מעזה ניגשה על סף דמעות לח"כ נחמן שי להגיד לו כמה היא לא מסכימה אתו על כך שהמצור על עזה יישאר כל עוד גלעד שליט לא יחזור הביתה. "זה לא הוגן שאתם מענישים אותנו", אמרה.

הניסיונות של ג'יי-סטריט להשתחרר מדימוי השמאל הקיצוני שדבק בשדולה גרמו למארגנים שלא להזמין כמה מארגוני השמאל לוועידה הקודמת. אולם השנה הוזמנו לוועידה עורך המגזין "תיקון" הליברלי המבקר את ישראל דרך קבע וגם "קול יהודי למען שלום". כמו כן נערך פאנל על הקמפיין להטלת חרם וסנקציות על ישראל - שבו רוב הדוברים הביעו דעה נגד.

מה שנשאר לא ברור בתום הוועידה, זה מדוע ג'יי-סטריט מתעקשת להיות שדולה. הארגון מנסה לשבת על שני כיסאות - גם להיות ארגון של פעילי שטח קולני, וגם לנסות להשפיע על חברי הקונגרס. אולם הצלחתם בגבעת הקפיטול נמוכה, גם בגלל התנגדות עזה של השדולה הוותיקה איפא"ק, וגם משום שההודעות לתקשורת של ג'יי-סטריט בנושאים שנויים במחלוקת - ללא התייעצות מוקדמת עם חברי הקונגרס שהסכימו לתת את תמיכתם - מפילות בכל פעם פצצות קטנות של שערוריות שיוצרות לארגון תדמית בעייתית. על הערכה נמוכה כלפי כישורי השדולנות של ג'יי-סטריט העיד גם מיעוט העסקנים הפוליטיים בוועידה. לערב הגאלה אמנם התייצבו כמה עשרות חברי קונגרס, אבל אלה שדיברו בפאנלים הזכירו את הלחץ המופעל עליהם בגלל ההזדהות עם ג'יי-סטריט.

בקמפוסים, לעומת זאת, הם מוצאים אוזן קשבת בקרב הסטודנטים ומצבה של ישראל - עם התפשטות התופעה של אירועי "שבוע אפרטהייד ישראלי" למיניהם - הפך לבעייתי. הדבר האחרון שישראל יכולה להרשות לעצמה זה להתעלם מהצעירים האלה. לפי מה שנראה במסדרונות מרכז הכנסים השבוע, הם לא מתכוונים לוותר על הקשר עם ישראל. מה יהיה טיב הקשר הזה, יהיה תלוי במדינת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ