יהדות ארה"ב מנסה לפרש את דברי הנשיא על ישראל

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

פגישתו של הנשיא ברק אובמה עם משלחת של 50 מנהיגים יהודים-אמריקאים ביום שלישי הובילה למחלוקת לגבי דברי הנשיא באותו אירוע. לאחר כמה דיווחים בנושא, הוציאו ראשי ועידת הנשיאים - הארגון שיזם את הפגישה - הודעה ובה נאמר כי "בניגוד לדיווחים מסוימים, הפגישה נערכה באווירה חמה, ידידותית ופתוחה, ולא היה שום ביטוי של עוינות כלפי ישראל או ממשלתה. הנשיא אובמה הכיר בריבוי הדעות בקהילה היהודית האמריקאית, והאפשרות שלא כל הנוכחים מסכימים אחד עם השני על ההחלטות הטקטיות שלו".

את ביקורת המנהיגים מן הימין עוררה קריאתו של אובמה לישראל "לעשות חשבון נפש" לגבי רצינות המנהיגים לקדם את תהליך השלום. חלק מן הנוכחים בפגישה פירשו את הדברים כלחץ על ישראל, במיוחד לאחר שרמז הנשיא כי יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, יהיה מוכן לקבל הצעה רצינית ולהגיע להסכם. "סימן שנתניהו לא רציני", אמר בכעס אחד מן המשתתפים בדיווח על הפגישה.

על אף הכעס שעוררו דברי אובמה שלפיהם השכונות הערביות של ירושלים יישארו בידי הפלסטינים במסגרת ההסכם, מנהיגי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים המרכזיים הגדירו את השיחה "פרודוקטיבית" והודו על "ההזדמנות יוצאת הדופן".

הרב סטיבן וורניק, נציג התנועה הקונסרבטיבית, אמר ל"הארץ" כי "אני בטוח שהוא אומר אותו דבר גם לפלסטינים. הוא מאוד הרשים אותי בשליטה בניואנסים של התהליך, ולדעתי הוא היה די עקבי ברמזים ששני הצדדים צריכים להפגין יותר רצינות". וורניק הוסיף וסיפר כי שאל את הנשיא "לגבי הפלסטינים ויצירת הקשר לשלום בתרבות שלהם - במיוחד לאחר שהודלפו המסמכים הפלסטיניים שהראו את הפער בין העמדות שלהם מאחורי דלתיים סגורות לבין העמדות שהם מביעים בפומבי". לדבריו, "הוא אמר שכעת יש באזור הזדמנות לדיון נמרץ, והוא אמר שכולם צריכים לעשות חשבון נפש. אז כן, הוא דיבר ספציפית על נתניהו כשהוא הזכיר את המנהיגות הישראלית, אבל הוא דיבר גם על הפלסטינים ואיראן וסוריה, וגם הביע אופטימיות זהירה לגבי המהפכות בעולם הערבי. הוא כן דיבר על כך שישראל היא הצד היותר חזק כאן, פוליטית, תרבותית וצבאית, ושעליה ליצור הקשר לשלום. אבל אני חשבתי שהוא היה מאוד מאוזן והוגן". המנהיגים היהודים הודו לאובמה פה אחד על מנהיגותו והטלת הווטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם לגינוי ההתנחלויות. כמו כן, אובמה הדגיש את התנגדותו "לכל ניסיון של דה-לגיטימציה של ישראל" ומחויבות לשמירה על הסיוע לישראל והיתרון האיכותי של צה"ל.

לעתים, במיוחד בעתות יחסים מתוחים בין וושינגטון לירושלים, בכירי הקהילה היהודית בארה"ב משמשים להעברת מסרים בין הבירות, אך דובר הבית הלבן טומי וייטור אמר אתמול ל"הארץ" כי הוא לא היה נסחף להסיק מסקנות במקרה הנוכחי. "יש לנו קשרים מאוד אינטנסיביים עם הבכירים הישראלים, בקושי עובר שבוע בלי שמישהו מהבכירים שלנו מגיע לישראל, והדיאלוג הביטחוני מאוד חזק ושיתוף הפעולה הצבאי. אנחנו מגבים את הדברים שלנו במעשים, ושמענו גם מסגן נשיא ועידת הנשיאים שזו ההתרשמות שלהם גם לגבי שיתוף הפעולה חסר התקדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ