ארה"ב גיבשה מדיניות חדשה להתמודדות עם מהפכות בעולם הערבי

הבית הלבן גיבש אסטרטגיה חדשה להתמודדות עם ההתקוממות בעולם הערבי - לא עוד תמיכה חד צדדית במפגינים, אלא קריאה ל"תיקון משטר

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

לאחר שבועות ארוכים של דיונים, הבית הלבן גיבש אסטרטגיה חדשה להתמודדות עם מהפכות בעולם הערבי, כך דיווח הבוקר (שבת) הוול-סטריט ג'ורנל. האסטרטגיה החדשה קובעת כי ארה"ב תסייע לבעלי ברית ותיקים, במידה והם מוכנים לבצע רפורמות שלטוניות, ולא תתמוך באופן חד צדדי במפגינים. ארה"ב תתמוך בשלטונות אלה גם במקרים בהם האזרחים דורשים דמוקרטיה מלאה.

על פי הדיווח, במקום לתמוך בהחלפת שלטונות, כפי שעשתה ארה"ב במידה שונה של נחרצות במצרים ובלוב, הבית הלבן מבקש כעת מהמפגינים בבחריין ובמרוקו לעבוד עם השלטון הקיים, עבור מה שגורמים רשמיים קוראים לו "תיקון משטר".

מפגינים בלוב, אתמול. תצלום: אי-פי

הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי גישה זו אומצה בעקבות לחץ מצד מנהיגים ערביים אשר חוששים כי אם נשיא ארה"ב ברק אובמה ינטוש את מלך בחריין כפי שנטש את נשיא מצרים, הדבר יוביל לשורת התקוממויות אשר תגרום להדחתם מהשלטון. מנהיגי ערב הזהירו את ארה"ב כי נפילת בעלי בריתה תחזק את השפעתם של איראן ושל השיעים במזרח התיכון.

החלטה זו של הממשל האמריקאי מתקבלת גם על רקע ביקורת חריפה בארה"ב על כך ששינה את גישתו כלפי המפכה במצרים - תחילה תמך בשלטונו של חוסני מובארק, וכשהתלהטו הרוחות קרא להתפטרותו ותמך במפגינים.

ובתוך כך, בעוד בארה"ב מגבשים אסטרטגיה, בלוב נהרגו הלילה עשרות מורדים בקרבות קשים ברחבי המדינה. במצרים נהרג הלילה מפגין אחד ועשרות נפצעו בהתנגשויות אלימות לאחר שאלפי מפגינים השתלטו הלילה על בניין של מנגנון ביטחון המדינה באלכסנדריה. גם בסעודיה ובעומאן נמשכות ההפגנות נגד המשטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ