אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

לפחות 30 בני אדם נהרגו, מרביתם אזרחים, במהלך הלחימה בין חיילים המשרתים את נשיא לוב מועמר קדאפי לכוחות המורדים על העיר א-זאוויה, כך דיווח רופא מקומי לסוכנות הידיעות רויטרס.

"מרבית ההרוגים הם אזרחים", אמר הרופא שמנהל בית חולים שדה באזור, והוסיף כי שלושים הרוגים כבר נספרו אולם הוא מעריך כי מספר הקורבנות גבוה יותר.

בשעות הצהריים (שבת) דווח דובר מחנה המורדיםכי לאחר קרבות עזים בעיר א-זאוויה בלוב הצליחו המורדים להשיג שליטה מחדש בעיר. "צבא לוב נכנס לעיר בשש בבוקר בכוחות גדולים, מאות חיילים וטנקים", מסר יוסוף שגן, "אנשינו נלחמו בחזרה וגברנו עליהם. ניצחנו לעת עתה, ומאות אזרחי א-זאוויה נאספים כעת בכיכר העיר".

זמן קצר לאחר מכן דיווחה רשת אל ג'זירה כי שליט לוב מועמר אל-קדאפי שולח כוחות נוספים לעיר וכי חיילים רבים כבר נערכים בפתחה.

א-זאוויה נמצאת במרחק 48 קילומטרים בלבד מהבירה טריפולי, ובימים האחרונים היא היתה בשליטה מלאה של המורדים. ואולם הבוקר טנקים של כוחות קדאפי נכנסו לעיר ובמקום החלו קרבות קשים. עדי ראיה דיווחו כי כוחות שריון של צבא לוב הפציצו בניינים אזרחיים ומבני שלטון בעיר, וכי אזרחים רבים נפגעו. על פי חלק מהדיווחים, בא-זאוויה נהרגו ביממה האחרונה לפחות 50 בני אדם וכ-300 נפצעו.

קרבות קשים בעיר ראס לנוף. תצלום: רויטרס

ובתוך כך, מתנגדי הממשל בלוב טוענים כי הצליחו להשתלט על עיר הנמל המזרחית ראס לנוף, לאחר יום של קרבות קשים. שר החוץ של לוב טוען מנגד כי אנשי קדאפי שולטים בעיר לחלוטין. בעיר ראס לנוף נמל נפט ומפעלים כימיים חשובים והיא שוכנת כ-660 קילומטרים מזרחית לבירה טריפולי. "השתלטנו ב-100% על העיר, כל כוחות קדאפי עזבו", אמר אמש אחד המורדים. על פי הדיווחים, אנשי קדאפי יורים לעבר המורדים בראס לנוף אש ארטילרית כבדה, ויש במקום נפגעים רבים.

אתמול דיווחה רשת אל-ג'זירה כי לפחות 17 בני אדם נהרגו כאשר כוחותיו של קדאפי הפציצו מטמון נשק בסמוך לעיר בנגזי, מעוז המורדים. תושב א-זאוויה אמר אמש לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא שהה בבית החולים בעיר פחות מרבע שעה והספיק למנות כשלושים אזרחים הרוגים. בסך הכל, לדבריו, ישנם עשרות הרוגים ופצועים רבים עוד יותר. "בית החולים היה מלא. לא היה מקום לכל הנפגעים", סיפר העד.

לדברי המורדים, מפקדם המקומי, קצין צבא שערק לצדם של מתנגדי המשטר, נהרג בקרב בעיירה הסמוכה לעיר. "רבים נהרגו בהארשה, שעכשיו הם שולטים בה", סיפר דוברם. "הם ירו באזרחים. אנחנו עדיין מחזיקים בכיכר המרכזית, והם נמצאים במרחק של 5-4 קילומטרים. המפקד שלנו נהרג בהארשה. מינינו מפקד חדש".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ