ארצות הברית: לא חיכה לחתונה, והועף מהקבוצה

מחקר אמריקאי: עלייה בשיעור הצעירים המתנזרים ממין לפני הנישואים

ניו יורק טיימס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אי-פי

חלומות האליפות של ה"קוגרס", קבוצת הכדורסל של אוניברסיטת בריגהם יאנג (BYU) במדינת יוטה שבארצות הברית - שמתחרה בליגת המכללות האמריקאית - ספגו מכה קשה בשבוע שעבר. זאת בעקבות השעייתו של פורוורד הקבוצה ברנדון דייוויס, תלמיד השנה השנייה. הסיבה על פי הבי-בי-סי: קיום יחסי מין לפני הנישואים, שהיא פגיעה בקוד הכבוד של האוניברסיטה המורמונית. במקביל, בשבוע שעבר פורסם בארצות הברית מחקר רחב היקף שממנו עולה כי שיעור הצעירים שאינם מקיימים יחסי מין נמצא בעלייה בעשור האחרון.

קבוצת הכדורסל של BYU הגיעה לתוצאת שיא של 27 ניצחונות מול שני הפסדים ערב פיצוץ הפרשה. אולם האוניברסיטה שמנוהלת על ידי הכנסייה המורמונית, דורשת "קוד כבוד" נוקשה ביותר ממי שלומד בה, והפעם ייתכן שהתניות אלו יחבלו בשאיפות הקבוצה. במדריך לסטודנטים לתואר ראשון מפרטת האוניברסיטה את ציפיותיה מהתלמידים, שאמורים לחיות ולהתנהל לפי הערכים המורמוניים. בין הוראות המדריך לתלמידים: שיהיו בני אדם ישרים, יחיו "חיים של פרישות ומוסר", ישתתפו בקביעות בתפילות הכנסייה, יצייתו לחוקי הקמפוס, יימנעו מקללות - וגם: יתנזרו משתיית אלכוהול, מעישון ושתיית קפה ותה.

חוקים אלו אינם חדשים לדיוויס, ששייך לקהילה המורמונית וגדל בפרובו, יוטה, העיר שבה ממוקמת האוניברסיטה. ההחלטה לסלקו - שעוררה תגובות רבות לאורכה ולרוחבה של המדינה - מדגישה יותר מכל את ייחודה של BYU לעומת אוניברסיטאות אחרות, ואת קוד הכבוד שלה. זה, חורג קצת מהקוד הרגיל לעידוד יושרה אקדמית והתנהגות הסטודנטים כלפי חבריהם לספסל הלימודים. בינתיים, על פי דוברת האוניברסיטה קארי ג'נקינס, לא יאבד דיוויס את מעמדו כסטודנט, אולם עתידו יוכרע רק לאחר שוועדה מיוחדת תדון בעניינו.

השעייתו של דייוויס אירעה במקביל לפרסום של מחקר ממשלתי, העוסק במיניות של בני נוער וצעירים, ונחשב למחקר הגדול והאמין ביותר בתחום. המחקר, שנערך על ידי המרכז לפיקוח על מחלות ומניעתן, מתבסס על ראיונות עם 5,300 צעירים, בגילים 15-24.

לפי התוצאות, עלה מספרם של מי שענו שמעולם לא קיימו יחסי מין, מ-22% ל-28% בעשור האחרון. הנתונים על יחסי מין מלאים בין צעירים לא נשואים מצביעים על ירידה קבועה מאז 1988. תוצאות אלו תואמות מחקרים אחרים המראים ירידה בשיעור ההריונות אצל בני נוער. מגמה זו, שהחלה בסוף שנות השמונים, סותרת את הטענה שהחינוך המיני המבוסס על הימנעות בלבד - שקיבל עידוד רב בתקופת כהונתו של הנשיא ג'ורג' וו' בוש - הוא הסיבה לירידה הזאת, טוען ביל אלברט. אולם אלברט, שעומד בראש התוכנית הלאומית למניעת היריון אצל בני נוער, הוסיף כי "ייתכן מאוד שהמסר הזה בהחלט השפיע".

המחקר המתבסס על ראיונות שנערכו בין 2006 ו-2008, מראה כי 27% מהצעירים ו-29% מהצעירות בארצות הברית אינם מקיימים כלל יחסי מין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ