הדילמה של נשיא ארה"ב, ברק אובמה: להשקיף מהצד על מעשי שליט לוב, מועמר קדאפי, או להתערב

ארה"ב אינה יכולה לעמוד מהצד שעה שמטוסיו של קדאפי מפציצים אזרחים, אולם עד כה לא נקט אובמה בצעד הפשוט ביותר לבלימת המטוסים

ניו יורק טיימס
מארק לנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מארק לנדלר

וושינגטון. מבחינת הנשיא אובמה, שרמז למועמר קדאפי כי ייתכן שהגיע זמנו לפרוש, הציבו מרחץ הדמים והפחד בלוב דילמה שכל נשיא אמריקאי מתמודד עמה במוקדם או במאוחר: האם, וכיצד, להתערב צבאית בסכסוך מרוחק?

הבחירה הפעם קשה אף יותר בשל הנסיבות המיוחדות בלוב: שליט אכזר ובלתי צפוי שמוכן לעשות הכל כדי להישאר בשלטון, וסכסוך שנראה כמלחמת אזרחים אפריקאית.

פניית אובמה לקדאפי ביום חמישי שעבר, בה קרא לו לפרוש מתפקידו ובמקביל איים באופציות צבאיות אם לא יעשה כך, מבהירה חד משמעית שארה"ב אינה יכולה להשקיף מהצד שעה שמטוסי קרב לוביים מפציצים אזרחים. אולם, הסתייגות הנשיא מהצעד הפשוט ביותר, קביעת אזור אסור בטיסה מעל לוב, חושפת פקפוק לגבי הצבת ארה"ב במצב קשה באזור שבו מעורבות זרה מתקבלת בדרך כלל כניאו-קולוניאליזם ציני.

על אף הסוגיות הקשות, הנשיא פוסע בנתיב מוכר בעקבות רבים מקודמיו, בהם רונלד רייגן (לבנון) ג'ורג' בוש האב (עיראק וסומליה), ביל קלינטון (בוסניה וקוסובו) וג'ורג' בוש הבן (דרפור).

העובדה שהתוניסאים והמצרים סילקו את שליטיהם ללא התערבות צבאית אמריקאית מתקבלת בבית הלבן כניצחון. שאיפת הממשל היתה להבטיח שהצעירים הערבים ירגישו בעלות על תנועתם הפוליטית, גם אם אסטרטגיה זו תחשוף את אובמה לביקורת על שאינו עושה די כדי למנוע אלימות.

יש סיבות נוספות שבגינן הממשל האמריקאי מתקדם בזהירות. שר ההגנה רוברט גייטס אמר בשבוע שעבר שארה"ב תתקשה להיכנס למלחמה יבשתית נוספת במזרח התיכון. אפילו אכיפת אזור אסור בטיס עשויה להיות מורכבת ומסוכנת, כיוון שעל טייסי ארה"ב יהיה להשמיד את מערך ההגנה האווירית של לוב.

ספקנותו מזכירה את זו של הגנרל קולין פאוול, ראש המטות המשולבים ב-1992. בכירים בממשל בוש שקלו איסור טיסה מעל בוסניה וראש ממשלת בריטניה דאז מרגרט תאצ'ר קראה להפצצות "מבוקרות". על כך אמר פאוול כי "כשאומרים מבוקרות הפירוש הוא שלא אכפת לאיש אם תהיה או לא תהיה תוצאה. וכשמדובר בהפצצות ממוקדות, אני נכנס למקלט".

על אף זאת הצליח ממשל קלינטון לשכנע את האו"ם להרחיב את אזור איסור הטיס גם מעל בוסניה, והטענה שלפיה ההפצצות המבוקרות לא הוכיחו את עצמן הופרכו ב-1999 בקוסובו, שם 78 ימי הפצצות מנעו את רדיפת האלבנים על ידי הכוחות הסרביים של מילושביץ'.

תקדימים אלה מנוצלים היום בידי מחוקקים כסנאטורים ג'ון מקיין וג'וזף ליברמן, שתומכים בהחלת איסור טיס מעל לוב. "עשינו זאת בהצלחה בעיראק", אמר ליברמן. הסנאטור הדמוקרט ג'ון קרי טען כי אובמה לא פוסל את האופציה. בהתחשב במורכבות המצב, אובמה נראה כמי שהוקל לו בשבוע שעבר כשאחד הכתבים הציג בפניו שאלה מורכבת, על התסיסה בלוב ועל המצב בליגה הלאומית לפוטבול. "תן לי להתייחס קודם כל לפוטבול", אמר אובמה בחיוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ