המלחמה בלוב מחריפה; שני הצדדים טוענים לניצחון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצפון לוב, באזור רצועת החוף, החריפו אתמול הקרבות במלחמת האזרחים בין תומכי השליט מועמר קדאפי לבין מתנגדיו. המידע באשר לתמונת הקרב סותר: נאמני קדאפי הפיצו מידע כי הצליחו להשתלט על כמה ערים, אך עיתונאים דיווחו אחרת. כוחות הצבא הלובי הפגיזו באמצעות ארטילריה וחיל האוויר כמה מהערים המרכזיות היושבות לאורך רצועת החוף המרכזית, בהן מיסרטה, בן-ג'וואד, ראס לנוף ועוד. מדובר בערים בשליטת האופוזיציה וכוחותיו של קדאפי מנסים להשיג בהן עתה את השליטה מחדש.

הצבא הלובי הדף אתמול את כוחות המורדים במארב מתוכנן בכניסה לעיר בן-ג'וואד, בעזרת טנקים ותקיפות מהאוויר, כך דיווחו עדי ראייה. מספר הנפגעים במארב אינו ברור עדיין, אך המכה שספגו המורדים גרמה להם לסגת, יממה אחת בלבד לאחר שחגגו את ניצחונם בקרב על עיר הנמל הסמוכה ראס לנוף. המורדים אמרו אתמול כי הם מלכדים שוב את השורות ומתכוננים למתקפה נוספת על בן-ג'וואד.

אתמול, כשעה לפני הזריחה, נשמעו קולות ירי ממכונות ירייה ומכלי נשק כבדים יותר ברחבי טריפולי.

הסיבה לכך לא היתה ברורה. היו שמועות על עימותים פנימיים בקרב כוחותיו של קדאפי, אך עד מהרה נראו תומכיו דוהרים ברחובות העיר כשהם מנופפים בדגלים ירוקים ויורים באוויר. בכיכר המרכזית של העיר נ אספו המונים, שרבים מהם המשיכו לירות לשמיים. היריות נמשכו יותר משלוש שעות, ולפעמים נשמעה צפירת אמבולנסים ברקע.

דובר הממשלה אמר שמדובר בתושבים שחוגגים את הניצחון על המורדים, אך דוברי המורדים הכחישו שנחלו מפלה. 6 בבוקר היא שעה חריגה לכינוס עצרת ניצחון, שרבים מהמשתתפים בה היו חמושים מכף רגל ועד ראש, ומפגינים בעיר אמרו כי ייתכן שהיתה זאת הפגנת כוח שנועדה למנוע מהומות, או לחילופין לחפות על עימות קודם. בא-זאוויה ממשיכים להתחולל קרבות והעיר עברה פעמים אחדות מיד ליד בימים האחרונים. כוחות הממשלה הצליחו לחדור אליה פעמיים לפחות, אך נסוגו וכיתרו אותה ממרחק. מורדים מעיירות סמוכות סיפרו ששירותי הסלולר באזור נותקו לגמרי, מה שמקשה על המורדים לאסוף מודיעין על המצור. עיתונאים זרים לא הצליחו לעבור דרך מחסומי הצבא, ולהיכנס לעיר כדי לבדוק את הדיווחים על מה שתושבים כינו "טבח", בשיחות מבוהלות עם עיתונאים. "הם רוצחים אותנו. הם יורים עלינו", סיפר אחד מהם.

לדברי תושבים אחרים, אנשי מיליציה תקפו את העיר בטנקים, תותחים ומכונות ירייה. המורדים, בהם חיילים לשעבר בצבא הלובי, השיבו אש. כתבת של סקיי ניוז, כלי התקשורת הזר היחיד בעיר, דיווחה שאנשי המיליציה יורים על אמבולנסים שמנסים לפנות פצועים מהרחובות. היא סיפרה שראתה לפחות שמונה חיילים מתים וחמישה כלי רכב משוריינים בוערים בכיכר המרכזית.

בבנגאזי, בירת המרד למעשה, המורדים נקטו צעדים נוספים להתארגנות פוליטית. ממשלת הצללים שלהם - המועצה הלאומית הלובית - כינסה שלשום את ישיבתה הראשונה ומינתה ועדה של שלושה חברים לטיפול במשבר.

במיסרתה התקבלו אמש דיווחים על יותר מ-18 הרוגים מאש הצבא, בהם גם תינוק. נאמני קדאפי אף הפיצו מידע כי הצליחו להשתלט על מיסרתה וא-זאוויה. הטלוויזיה הלובית שידרה סרטונים ותצלומים שבהם נראו לכאורה תושבים חוגגים את "שחרורן" של הערים מידי מתנגדי קדאפי. ואולם, זמן קצר לאחר מכן כבר הגיעו ההכחשות, והכתבים הנמצאים בערים הללו דיווחו כי כוחותיו של קדאפי לא הצליחו לכבוש את הערים. עם זאת, מסתמן כי כוחות האופוזיציה שמנסים להתקדם מערבה לעבר העיר סרת, מקום הולדתו של קדאפי, ספגו אתמול מהלומה צבאית ונאלצו לסגת מכמה מהנקודות שבהן כבר שלטו. ראס לנוף היא הנקודה המערבית ביותר של הכוחות המתנגדים לקדאפי ומגיעים מכיוון מזרח.

מבוכה בריטית

במקביל, מאמצים דיפלומטיים של הבריטים להגיע למורדים הלובים הסתיימו בהשפלה, כשיחידת כוחות מיוחדים נאלצה לצאת מבנגאזי, שבה נעצרו חבריה לזמן מה לאחר הגיעם אליה.

ששת חיילי הכוחות המיוחדים (SAS) ושני סוכני MI6 נתפסו בידי מורדים לובים בחלק המזרחי של המדינה, שאליו הגיעו לפני ארבעה ימים במסוק כדי לפנות משם אזרחים בריטים, ורק אתמול שוחררו.

"אני מאשר שצוות דיפלומטי בריטי קטן היה בבנגאזי", אמר שר החוץ ויליאם הייג. "הצוות יצא ללוב כדי ליצור קשרים עם מתנגדי המשטר, אך נתקל בקשיים שנפתרו לשביעות רצוננו. הם יצאו כעת את לוב". לאחר מכן דלפה הידיעה כי שחרור הצוות נעשה בעקבות שיחה טלפונית בין השגריר הבריטי בלוב, ריצ'רד נורתרן, לאחד מראשי המורדים. נורתרן אמר כי מעצר הצוות היה תוצאה של אי הבנה, ומנהיג המורדים ענה כי "הם עשו טעות גדולה כשבאו במסוק לשטח פתוח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ