גילויים מביכים מהמשרד הידוע לשמצה בקהיר

מינויים חדשים בממשלה המצרית; מפגינים פשטו על בנייני מנגנון ביטחון הפנים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

כמה מהעיתונים המצריים דיווחו אתמול בהרחבה על השלל שמצאו מפגינים ברחבי המדינה במהלך השתלטות על מפקדות של "ביטחון המדינה", מנגנון ביטחון הפנים הידוע לשמצה. כבר ביום שישי החלו המפגינים בהשתלטות באלכסנדריה על המבנה של המנגנון, והתהליך נמשך בערים אחרות גם ביומיים האחרונים. העיתון אל-מצרי אל-יום אף פרסם סרט שמתעד את רגעי ההשתלטות של מאות בני אדם שפרצו למתקן של מפקדת ביטחון המדינה, ברובע נאסר שבקהיר. הסרט מציג את רגעי הפריצה של ההמון למבנה בזעקות "אללה הוא אכבר", ואת המעבר בין החדרים השונים. בסרטון נראים המפגינים מגלים עוד ועוד מסמכים שנגרסו, אולם גם מסמכים שבהם הם מעיינים בתדהמה. אחד הצעירים קורא דו"ח שהכין המנגנון על התנועות של חוסני מובארק ורעייתו סוזאן בשנת 2011. בין היתר, נמצא דיווח על התנועה של מובארק ביום התפטרותו, ביום שלפניו ואף כמה ימים לפני פרוץ המהומות.

העיתון אל-יום א-סאבע, דיווח כי הפורצים למתחם גילו בין היתר גם סרטי וידיאו של איש עסקים מפורסם שתועד מקיים יחסי מין, וכן תיעוד מרשיע של המופתי של מצרים, עלי ג'ומעה שניהל קשר רומנטי עם כמה נשים. סרטון אחר שהופץ ברשת, מראה את הפריצה של הצעירים ללשכת שר הפנים לשעבר חביב אל-עדלי. האיש שצילם את הסרט מתקשה להאמין כי הוא אכן מתעד את משרדו וחדר מגוריו של אל-עדלי. הלשכה מפוארת מאוד וכך גם חדר האמבטיה. אל-עדלי החזיק בשלכתו גם מתקן ריצה ואופני כושר. בסרטון נוסף, מדגים אדם כיצד עונה בידי כוחות הביטחון.

בתוך כך, שרים חדשים הופקדו אתמול על משרדי החוץ, הפנים והמשפטים של ממשלת מצרים כחלק מההיענות לדרישת הרפורמיסטים, התובעים לסלק את כל הבכירים שהתמנו על ידי הנשיא המודח חוסני מובארק. נביל אל-ערבי מונה לשר החוץ. אל-ערבי כיהן בעבר כשופט בבית הדין הבינלאומי בהאג וכשגריר מצרים באו"ם. כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית (MENA) במדינה. אל-ערבי יחליף בתפקיד את אחמד אבו אל-ריט ששימש שר חוץ מאז 2004. ב-2004 ביקשה ישראל לפסול את אל-ערבי מלדון בסוגיית גדר ההפרדה. ישראל ביססה אז את בקשתה על סמך התנהגותו בתפקידיו הקודמים כשגריר באו"ם ויועץ משפטי במשרד החוץ בקהיר. ישראל טענה אז כי אל-ערבי הוביל וקידם בעבר מהלכים מדיניים נגדה, ואף יזם ישיבות מיוחדות כדי לנגח את ישראל. בשנת 2001 אף טען כי יש להעמיד לדין את ישראל על רצח עם. הדחתו של אחמד אבו אל-ריט, ששירת בשלטון מובארק, באה דווקא לאחר שהתבטא בשבחם של הכוחות המהפכניים בארצו. בנוסף, מונה שר פנים חדש, מנסור אל-עיסאווי. עיקר משימתו יהיה להוביל רפורמות במשטרה ובשירותי הביטחון.

עיסאם שראף, ראש הממשלה החדש, נפגש אתמול עם שריו החדשים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ